| madalina2222 a întrebat:

Voi nu credeti in Dumnezeu ca nu l-ati vazut? Ca nu lati simtit? Ca nu lati mirosit? si altelele raspundeti-mi la intrebari si la 10 raspunsuri va voi spune cv

Răspuns Câştigător
| cristi202 a răspuns:

Primul motiv: daca ai ajunge sa Il cunosti ca persoana, ai descoperi cit de bun si iubitor e El de fapt cu tine. Chestia cu razboaiele, e alta poveste, El nu se baga acolo unde omul Il da la o parte, si de aceea exista atita rau in lume.
Al doilea motiv: Dumnezeu se poate indura de cei din Africa. Problema e insa ca, daca ai ajunge sa Il cunosti, ai descoperi ca El lucreaza cel mai mult prin oameni, deci oamenii ar trebui sa aiba grija de semenii lor, El asa a vrut sa fie dela inceput, sa nu fim singulari, egoisti, ci o societate careia sa ii pese de necazurilor celor din jur atit de mult incit sa ii ajutam.
Al treilea motiv: de unde sti ca nu te asculta cind te rogi? Rugaciunea, atunci cind e facuta cum trebuie, e de fapt un dialog, vorbesti, si simti ca esit ascultat, ba chiar mai mult, mai apoi poti vedea ca intr-adevar ai fost ascultat, caci adesea primesti raspuns la rugaciune. Desigur ca si aici trebuie sa ai o cunoastere minima despre El, sa stii ce Ii place si displace, caci nu poti sa ii ceri ceva ce ii displace, si sa iti dea. Mie daca mi-ai cere o tigara, nu ti-as da, stiind cit rau poate face, la fel e si cu El, nu iti poate raspunde chiar la orice rugaciune, ci doar la cele ce sunt in conformitate cu caracterul Sau. Mereu zimbesc cind imi aduc aminte ca, in perioada cind nu credeam, dar vroiam sa stiu care e realitatea, ma rugam sa pot iesi cu o anume fata la discoteca (ea nu vroia). Desigur ca nu am primit raspuns, pe Dumnezeu nu Il vei gasi nicidecum la discoteca. Insa cind mi-am pierdut portofelul cu toate actele in el, si nu mai aveam nici o speranta sa il gasesc, m-am rugat seara, si a doua zi l-am si gasit!
Al patrulea motiv: cine ti-a zis ca doar la crestini vine Apocalipsa? Va veni pe intreg pamintul
Al cincilea motiv: e usor sa imi fac eu zeii mei in care sa cred. Asta e esenta religiei - cautarea omului dupa Dumnezeu. Poti crede in unul sau in mai multi. Insa o singura religie se poate "lauda" ca la ea nu e vorba de cautarea omului, ci de revelarea lui Dumnezeu fata de om, adica Dumnezeu se arata omului, si aceea e crestinismul. Si desigur ca daca ajungi sa ti se reveleze Dumnezeu, descoperi ca de fapt El e unul singur, asa cum dupa un lung calcul matematic al carui rezultat e unu, descoperi acel rezultat.
Al saselea motiv: exista doctori pentru ca noi nu putem intotdeauna sa credem ca Dumnezeu ne poate vindeca. Sau pentru ca exista probleme ce le avem cu Dumnezeu, si care nu ii permit sa vina si sa ne vindece. Daca eu luam o nota mica la scoala, si tatal meu afla cind venea acasa de la servici, puteam sa zic adio de la cei 5 lei pe care uneori ii mai primeam atunci de la el. Vindecarea e conditionata, si sunt multe lucruri de care trebuie sa tii seama ca Dumnezeu sa vina si sa te vindece, lucurile nu sunt chiar atit de simple. Eu am apelat si la medici, dar au fost multe cazuri cind am indeplinit acele conditii, si am experimentat vindecarea din partea lui Dumnezeu. O data, chiar am fost pe moarte, medicii nici nu stiau ce am, dar am scapat, si asta numai datorita lui Dumnezeu.
Al saptelea motiv: Dumnezeu s-a aratat. In Isus Hristos. Noi trebuie doar sa credem. Crezind, ni se va arata si noua. A, daca vrei sa Il vezi asa cum e, mai ai putina rabdare, sa se termine piesa de teatru a acestei lumi. Autorul piesei de regula peseste pe scena abia la sfirsitul piesei. Dar mai e pina atunci. Ma intreb cum vei reactiona tu atunci, cind pentru unii va fi o splendoare, iar pentru altii va fi ceva de groaza, functie de cum si-au trait vietile?

103 răspunsuri:
| madalina2222 explică:

Atunci sa va intreb eu pe toti ateiibig grine unde provine acest punct cosmic care apoi a explodat formand big beng?

| madalina2222 explică:

Si uitati ce declara fizicianul Robert Jastrow un ateist convins:''Exista o mare problema.Stinata a demonstrat ca universul a explodat intr-un anumit moment. Dar se pune problemasadsi la urmatoarele intrebar va rog raspundeti voi)1)Ce a cauzat producerea acestui efect? 2)Cine sau ce a pus materia si energia in Univers? 3)Universul a fost creat din nimic sau a existat inainte anumite materiale?"

| madalina2222 explică (pentru ateuNEGATIV):

Eu cred tu nu deci eu iti explic de ce cred.

| ateuNEGATIV a răspuns (pentru madalina2222):

Nu am auzit de acel asa zis ateu, un ateu nu face declarati de astea e un crestin, nu stiu ce a produs acel fenomen asa cum nu se stia acum o suta de anul ce anume a fost la inceput si uite acum stim desi evoluat stiinta e de 300 de ani religia de 2000 de ce nu-i intrebi pe ei de ce nu au explicat natura, timp de 2000 de ani au fost inchizicti, crime, violuri, sclavie etc de biserica catolica, daca ar fi fost lasata stiinta sa fi evoluat din grecia antica avuma stiam si asta acum ce sa facem sa credem in zeii ca nu putem explica un lucru? religia e pentru cei ce se multumesc cu putin cu explicati irationale ca de exemplu el a creat universul dar pe el cine la creat?

| madalina2222 explică (pentru ateuNEGATIV):

Cautal pe google si sigur i gasesti. el a zis ce nu a descoperit stinta nu a afirmat ca a creat cineva...

| acelasi1 a răspuns:

In ORTODOXIE cunoaste cineva conceptul de pacat? De pacat si urmarea lui? De ce oare s-a intamplat lucruri rele in lume? a cui e vina? Arsenie Boca spunea:"Oamenii il roaga pe Dumnezeu sa ii scape de necazuri, Dumnezeu ii roaga pe oameni sa lase pacatele. Acu cine de cine sa asculte?"... Si atunci un pacatos cand nu s-a curatit, purificat, cum crede ca il poate "vedea" pe Dumnezeu? Si exista o categorie de oameni numiti sfinti, care mai-mai ca au atins indumnezeirea. Nicaieri nu scrie ca Dumnezeu s-a aratat unora exact asa cum e el, ci sub diferite chipuri. Lui Petrache Lupu i s-a aratat sub forma de "mos" in perioada interbelica. Le zicea Petrache oamenilor sa lase pacatele ca daca nu va veni o stea ce ii va acoperi de la est inspre vest. Acea stea este comunismul!
In ORTODOXIE in afara de Biblie exista si Sfanta Predanie sau Traditie! Sunt niste carti lucrari etc. care impreuna cu Biblia completeaza intreaga dogma!
Oricum, cea mai buna dovada este experienta personala! si nu zice de rau religia, zice doar ca sa iti fie tie bine, sa fii fericit si impacat happy

| ateuNEGATIV a răspuns (pentru madalina2222):

L-am gasit e agnostic adica nu poate trage concluzi deloc desi nu-i ateu, stiinta nu a creat ce sa creeze stiinta? stiinta cerceteaza, cauta, descopera nu revendica adevarul absolut

| DragosConstantin a răspuns (pentru cristi202):

-la al 4 lea motiv de ce sa vina Apocalipsa pe intreg Pamantul? doar pentru. ca spune crestinismul? pai la budisti sau la alte religii de ce nu este precizata Apocalipsa? tu crezi ca crestinismul e religie dreapta doar pentru ca faci partea din ea si pentru ca te-ai nascut in aceasta (sau poate nu te-ai nascut in aceasta n-am de unde sa stiu lucrul acesta), dar daca faceai parte din alta religie spuneai ca aceia e cea dreapta.
-la al 6 lea motiv chiar crezi ca Dumnezeu te-a salvat? ai luat tu ceva medicamente care pana la urma au ajutat sistemul imunitar sa invinga boala.
-la al 7 lea motiv da am vazut cum s-a aratat Dumnezeu in Iisus Hristos, a trebuit sa moara alti copii pentru ca Iisus sa traiasca pai asta e treaba? voi spuneti ca acei copii au ajuns in rai, dar aveau dreptul sa si traiasca viata nu sa moara ei pentru Iisus.

| madalina2222 explică (pentru DragosConstantin):

Nu stiu ce vorbiti voi acol n-am citi ce a scris creisti202 dar eu stiu ca Iisus a murit pentru noi toti sa ne mantuiasca.

| DragosConstantin a răspuns (pentru madalina2222):

Deci nu stii ce a scris cristi, dar i-ai dat fundita pai cum vine asta? cata ditamai logica poti avea in tine raman uimit la asemenea lucruri.

| madalina2222 explică:

Nu aia ci inainte de aia cu funda

| madalina2222 explică (pentru DragosConstantin):

Nu acela cu funda si inainte de funda ce ati vorbit ca a scris cuvintele acelea intelepte

| ateuNEGATIV a răspuns (pentru Preotul):

42 de copii omorati o meritau ce crestin poti fi

| madalina2222 explică (pentru ateuNEGATIV):

De unde sti ca acel urs sau fiara ce era nu era diavolul er face orice ca sa ispiteasca si ca sa faca oameni sa creada ca Dumnezeu e rau.

| ateuNEGATIV a răspuns (pentru cristi202):

Voi crestinii toti veti merge in rai ce frumos de aia coruptia din Romania e peste tot ca e avem o tara plina de crestinii eu vb de realitate nu de viata de apoi inca nu a venit nimeni de acolo asa ca filozofia ta e nula, raul din lume il facem noi chiar Iisus spune raul din inima oamenilor nu este venita de afara

| unbaiatanonim a răspuns (pentru madalina2222):

Raspunzi tu in locul nostru?
"eu va intreb exista frig voi ziceti da". Esti sigura ca eu as fi zis da?

| cristi202 a răspuns (pentru DragosConstantin):

Daca eu nu iti spun ca saptamana viitoare merg la Timisoara, asta nu inseamna ca nu ma duc. La fel e si cu Apocalipsa. Daca budistii sau alte religii nu mentioneaza nimic despre ea, nu inseamna ca nu ii va afecta si pe ei, e doar o lipsa de metionare. Prin aceasta lipsa, tu nu vei putea dovedi niciodata ca Apocalipsa ii va afecta doar pe crestini. Si nu sunt crestin
din nastere, am fost ateu, si am cautat raspunsuri, si le-am gasit. Dumnezeu ne-a dat minte sa gindim, sa cercetam, sa cautam raspunsuri, si daca o facem sincer, vom da de El. Eu asta am facut, am pornit de la zero, si am cautat sa vad care e adevarul.
Interesant e ca nu am luat pe atunci nici un medicament, absolut nicunul. Odata ce stiam ce zic doctorii, am zis ca nu vreau sa fiu cobaiul lor, mai ales ca era viata mea in joc, si cu toate insistentele mamei mele, tot nu am luat nimic! Inainte fusesem de multe ori pus in situatii imposibile, si cind Dumnezeu m-a scos din ele, gaseam eu o explicatie naturala caci nu accept asa de usor minunile (intii caut sa vad daca ce se intimpla are vreo explicatie naturala, si abia apoi accept, daca nu gasesc una), insa pentru ce a fost atunci, nu am cum sa mai gasesc una, a fost ce a fost, si e clar (pentru mine) ca a fost interventia divina.
Cum adica a trebuit sa moara alti copii ca Isus sa traiasca? Isus ar fi trait si daca ei nu mureau. Daca cineva rau ca Irod (presupun ca te referi la moartea copiilor de la nasterea lui Isus) a decis sa ii moare, ce vina are Isus in asta? El a dat libertate fiecaruia sa decida ce e bine si ce e rau, daca unii decid raul, El nu are nici o vina, ci cei ce l-au comis

| cristi202 a răspuns (pentru ateuNEGATIV):

Eu nu cred ca tara asta e plina de crestini. De asa zisi crestini, da. Insa multi doar se cred. Chiar si Isus a zis ca putini sunt cei ce afla calea catre Dumnezeu, calea catre cer.
Pai vezi, odata vii cu chestia cu copiii din Africa, apoi cu raul din inima noastra. Da, raul din lume il facem noi, e din inima noastra, si copiii din Africa tocmai de asta sufera. Pentru ca noi suntem rai.

| zZAlexandruZz a răspuns:

Pentru mine nu exista terminati cu prostiile.

| JellyHeartYOU a răspuns:

Eu nu cred in Dumnezeu pentru ca nu exista.
L-ai mirosit tu? Ce aftershave foloseste?

| JwcFree a răspuns:

Eu cred in Dumnezeu pentru ca El ma ajuta in fiecare zi, si orice ar fi nu imi voi pierde credinta pentru nicio prostie!

| Victoritas a răspuns:

Daca toti ar crede in dumnezeu trebiua la momentul dat sa nu scrim aici dar sa trimitem scrisori cu porumbeii, lumea pe care o stim noi astazi nu este bazata pe biblie.Acum toti preotii apar la tv au case, masini de lux etc.Religia de astazi este doar o cale de a scoate bani din oameni, am citit eu un citat care spunea"Religia este cea mai buna arma pentru a ajunge la inimile si capul oamenolor" care este un adevar pur. Daca dumnezeu ar exista nu ar fi asa de multe crime. Dumnezeu mai spune ca sa nu adunam bogatii pe pamint pentru ca in ceruri nu o sa avem nevoie de ele, ceea ce preotii "respencta cu strictete" si in cei 2000 de ani de la hristos vesti de la el nu am avut.Mare prostie sa crezi in ceva ce nu exista.Biblia este o carte care putea fi scrisa de niste oameni bolnavi

| madalina2222 explică (pentru Victoritas):

De ce eu n-am vazut asa ceva in biblie sa scriem scrisori si sa le trimitem cu porumbeii. dumnezeu ne-a lasat liberi sa alegem intre rau au bine..preoti cei ce slujesc numai la biserica da stiu da nu cred ca e aceeasi treaba ca si cei de la manastire..Crimele sunt facute de oameni oamenik au libertatea sa faca ce vor..pai da fiinda unii oameni bogati cred ca pot avea tot ce isi doresc si uita de cei din jur... ear de preoti nu stiu ce sa zic nu cred in ei eu cred in Dumnezeu si numai in Dumnezeu si uite dovezi ca biblia nu e scrisa de niste bolnavi: http://www.youtube.com/watch?v=mg5x9x3Ak94&feature=related

| monica_6072 a răspuns:

Dumnezeu exista in multe feluri in milostenie in fapte bune in daruire. Cei ce trec pe langa El nu au gustat din viata lor niciodata

| XtremePWN a răspuns:

Dumnezeu nu exista. Sa te certi cu un crestin e ca si cum i-ai explica unui copil de 5 ani ca Mos Craciun nu exista.

| acvilasurprinzatoare112 a răspuns:

Eu cand mam facut musulmana am simtit cum ceva se ridica dupa mine, si apoi am ametit, oricum mam facut iar crestina, dar cred in Dumnezeu insa nu cred ca e asa "milostiv" si "bun si bland" precum zice aproape toata lume

| DangerLove a răspuns (pentru cristi202):

Cred ca ai spus singurul raspuns logic, nu te-ai confruntat cu altii, ai spus doar ce ai crezut tu ca trebuie spus. Ai un raspuns exceptional, atat de frumos, si explicit love struck.

| cristi202 a răspuns (pentru DangerLove):

Multumesc pentru apreciere. Eu asta incerc sa fac - sa explic ce cred si de ce cred, si asta fara a-i afecta pe ceilalti, mai ales pe cei ce cred diferit de mine. Suntem liberi sa credem ce vrem, si desigur, fiecare va avea parte de consecintele de rigoare cu privire la ce crede, si de aceea cred ca se poate ca fiecare sa expuna ce crede intr-un mod cit mai frumos. Ca nu se si face asa, e trist. Ar trebui sa avem mai multa girja unii fata de ceilalti, la urma urmei, nu ce credem sau stim noi conteaza, ci cit de mult iubim, cit de mult acceptam, iertam, ajutam.

| AnaMaria12 a răspuns (pentru itscloudyoutside):

Bai copile Dumnezeu exista fica daca nu are exista tu nu aveai o viata nu era planeta doar faptul ca nu l-ai vazut inseamna ca nu exisata.