| mODIN a întrebat:

Voi nu v-ati saturat de crestinii astia care se plang ca exista si atei care intra pe categoria asta? Pana la urma se numeste "Religie" nu "Crestinism"

Răspuns Câştigător
| DracusorImpielitat a răspuns:

Nu, ma amuza. Ateii de pe TPU aduc argumente logice, din stiinta sau chiar contradictii din Biblie, iar crestinii sunt ceva de gen: "Nu conteaza, Dumnezeu exista pentru ca asa trebuie.". Dar fiecare are ce credinta vrea atata timp cat nu o impune si altora, fara argumente, etc etc.

11 răspunsuri:
| Mădă0611 a răspuns:

Nu, e amuzant chiar, mai ales ca atunci cand le convine, ateismul e o religie, mi-e ciuda doar ca nu ma mai "iubeste" fanii broken heart, mi-au dat ignore si nu le pot raspunde.

| mODIN explică (pentru Mădă0611):

Asa fac multi.Era unu care a pus o intrebare care incepea cu: "Pentru atei:" si a primit raspunsuri numai de la crestini pentru ca noi toti eram blocati.Inclusiv eu.

| NOname a răspuns (pentru mODIN):

A devenit deja un fel de tradiţie.hee hee

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mădă0611):

"ateismul e o religie"... vreau si eu sa primesc bani cum primesc religiile. Daca tot e religie, unde-s banii? Avand in vedere ca nu suntem uniti si nu avem o locatie unde sa ne intalnim si sa ne uitam la desene animate sau sa citim alte povesti pentru boraci, statul poate sa ne dea bani la fiecare in parte si sa ne scuteasca de taxe si impozite.

Ori suntem religie ori nu mai suntem.

| NOname a răspuns (pentru anonim_4396):

Amin! : ))

| Mădă0611 a răspuns (pentru anonim_4396):

Naaa, pai stai sa vezi ca Romania e stat laic de fapt. :-b La asta se referea Holiday in intrebarea cu statul laic si biseriCA CAre primeste bani de la stat pentru ca i-au fost confiscate averile primite de la domnitori, pe care le-au luat omorand. B-e-a-u-t-i-f-u-l.

| zurick a răspuns:

Ai dreptul să fii creștin fără să fii criticat(de către creștini), dar n-ai dreptul să fii ateu fără să fii criticat(tot de către creștini)Mai este și invers uneori...Da cam sună a egalitate între oameni și iubire divină care dorește înțelegerea.

| sublime89 a răspuns:

Ar vrea si ei sa aiba o categorie doar a lor, unde sa-si poata da dreptate unul altuia, si nimeni sa nu-i contrazica. Cand dezbaterea e blasfemie, asta se intampla.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Frate,uite care e treaba.Fiecare crede în ce vrea, e liber să facă asta atâta timp cât acest lucru îl face fericit. Are tot dreptul.Chiar dacă şi eu sunt ateu urăsc foarte mult genul ăla de atei ghiolbani care cred că le ştiu pe toate şi îl batjocoreşte pe cel care crede într-o existenţă divină.Îmi displace foarte mult acest lucru.N-ar trebui nimeni să fie jignit pe această categorie indiferent că este ateu, creştin, musulman sau orice altă religie.Fiecare user are dreptul la exprimare atâta timp cât o face în mod responsabil şi cu o măsură. Nimeni nu ar trebui să se simtă exterior altuia la acest subiect.
Eşti şi tu acest gen? Genul acela care nu-i plac religiile şi face propagandă în dreapta şi în stânga că el e mai deştept decât celălalt? Nu frate, fii deschis ca mentalitate.
Încearcă să vezi şi partea bună. Există în lumea atâtea religii, alacătuind o diversitate bogată într-o cultură extrem de frumoasă. Dar unii nu vor ajunge să o cunoască niciodată, poate.Principiile morale ale creştinismului sunt şi ele de asemenea foarte frumoase. Ele te învaţă cum anume să ajungi la fericire şi cum să-ţi trăieşti viaţa în linişte şi pace.Sunt principii identice cu ale indienilor, budiştilor şi multor altora. Învaţă să înveţi din orice; vei ajunge să înţelegi viaţa astfel.
Iar pentru ateii de genul : încercaţi să treceţi peste aceste probleme copilăreşti care nu vă dau posibiliatatea să vedeţi realitatea aşa cum este în interior nu în exterior.Mereu un călugăr fie el budist, creştin va vrea să te ajute mereu necerând nimic în schimb. Ascultă-l, cu siguranţă va avea multe de spus care îţi vor fi de folos mai târziu.
Pace tuturor!

| Vlach a răspuns:

Cei care pun intrebari pentru crestini primesc raspunsuri de la atei, si invers...habar nu am de ce

| HowdidIgethere a răspuns:

Da' au mai ramas crestini aici pe rubrica ateilor?