| anonim_4396 a întrebat:

Vrea Dumnezeu sa impiedice raul dar nu poate?
Atunci este neputincios.
Poate dar nu vrea? - Atunci este rauvoitor.
Vrea si poate? - Atunci este diabolic.
- Epicurus

Daca NIMIC nu se intampla fara voia lui Dumnezeu,atunci cum justificati liberul arbitru, pacatul si bunatatea Lui?!

22 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Cind un luptator karatist cade in lupta, e ceva rau, nu? Si totusi, unul din primele lucruri pe care le inveti in artele martiale este cum sa cazi, nu cum sa dai cu palma sau cu pumnul. Cred ca in ce priveste raul, cu asemenea lucruri te confrunti. Uneori caderea, raul, e tocmai calea spre bine, si Dumnezeu asta are in vedere. Si eu cred ca e mai frumos asa, decit daca venea El si ma scapa din toate problemele. E mult mai frumos sa te confrunti cu raul, si sa il invingi, decit sa ai parte numai de bine. Asa simti ca traiesti! O, da, stiu, ai vrea sa nu mai fie nici un rau, dar crede-ma ca e mai bine asa, si Dumnezeu stie asta cel mai bine. El ar putea intr-o clipa sa impiedice raul, insa stie cit de bine ne poate face raul, si de aceea il ingaduie, ca sa scoata un mai mare bine.

| M25M a răspuns (pentru cristi202):

E mult mai frumos sa te confrunti cu raul, si sa il invingi,--- Spune-le asta somalezilor si etiopienilor.

| Zenit313 a răspuns (pentru cristi202):

Daca este mult mai frumos sa te confrunti cu raul, si sa il invingi, decit sa ai parte numai de bine, atunci de ce a mai facut farsa cu pomul magic si fructul interzis?
Daca raul este un lucru bun care ne ajuta, atunci de ce avem pacatul stramosesc pentru ca l-am descoperit?!
Daca raul este bun, atunci de ce noi nu avem voie sa ne folosim de el? s
Vrei sa spui ca Dumezeu vrea sa il ajute pe acest copil?
http://www.wickedmike.com/......carter.jpg
Tu cauti scuze mereu,
Pentru faptele lui Dumnezeu.

| cristi202 a răspuns (pentru M25M):

Mi-am spus-o mie, atunci cind viata mea si-a pierdut aproape orice sens din cauza unor dureri ce ma macinau si m-au dus pina la punctul de a ma sinucide din cauza lor, si asta m-a tinut in viata si mi-a dat puterea de a merge inainte cu fruntea sus, mi-am spus-o mie atunci cind, bolnav de pneumonie, stateam in frigul iernii privind la casa in care statusem cum arde impreuna cu toate lucrurile mele, si asta mi-a dat putere sa merg in zilele urmatoare sa string scrumul facut de foc, sa caut ce a mai ramas din ce aveam (si te asigur ca nu e un lucru usor sa vezi toate lucrurile tale arse, si tu sa cauti printre ele, poate-poate a mai scapat ceva) si sa repar ce a fost distrus la casa, desi statul in frig imi era cu totul contraindicat.

| cristi202 a răspuns (pentru Zenit313):

Chestia cu fructul interzis, nu a fost o farsa. I-a dat omului capacitatea de a alege, ceea ce face din el o fiinta personala. Fara aceasta capacitate, eram roboti in mina lui Dumnezeu, faceam mereu doar ce spunea El, si viata ar fi fost foarte anosta pentru noi. Si pentru El, care e insasi viata (oare noi stim cum sa traim?), te asigur ca ar fi fost si mai si. De aceea ne-a dat posibilitatea de a alege. Ca aceasta posibilitate implica raul, desigur ca e un risc, insa e un risc pe care El si l-a asumat, pentru ca stia ca din rau poate sa scoata binele. Insa vina pentru rau nu e la el, ci la om, caci omul a ales rau, daca omul alegea ce e corect, raul nu ar fi existat in lume.
Raul te poate ajuta in sensul ca te face sa iti vezi pozitia, cit de mic si neinsemnat esti. Daca ai foace toate bune si frumoase, ai avea motive sa te crezi cineva, si asta e mindria, e primul pacat aparut in Univers, pacatul datorita caruia Lucifer (Lucifer era al doilea dupa Dumnezeu) a devenit Satan prin caderea lui. Insa, constient fiind de problema pacatului stramosesc, realizezi ca ai nevoie de Dumnezeu ca sa te scape de el, si atunci incepi cautarea Lui, si asta duce la relatia cu Dumnezeu, care e cel mai frumos lucru care se poate intimpla unui pamintean.
Eu nu zic ca raul e bun, ci doar ca poate fi o cale catre bine.
Dumnezeu vrea sa ajute acel copil. Problema nu e ca El nu ar vrea sa ajute. Sau ca nu ar putea. Problema e ca ut vezi doar acel copil. Insa cind vorbesti de un om, nu poti vorbi de un caz singular. El are o familie, si un copil poate muri de foame si din cauza familiei aici in Romania, nu trebuie sa fie in Africa, el are un popor in care traieste, si conducatorii acelui popor il pot duce la infometare pe acel copil prin deciziile gresite luate, sau pur si simplu exista oameni bogati carora ar trebui sa le pese ca acel copil sa nu moara de foame. Nu e responsabilitatea lui Dumnezeu, e a noastra, a celor din jurul acelui copil. Daca el moare de foame, noi suntem de vina, pentru ca nu am sarit in ajutorul lui. Rautatea noastra, egoismul nostru duce la moartea copilului. Insa Dumnezeu nu a intentionat sa fie asa lucrurile, ci ca oamenii sa traiasca impreuna ajutindu-se unii pe altii cind le e greu. Nu poti vedea doar copilul din imagine, incearca sa vezi pe toti aceia care ar fi putut schimba soarta acelui copil, si nu au facut-o. Chiar si fotograful, mai tirziu a fost acuzat, si pe buna dreptate, ca a fotografiat copilul, insa nu i-a dat nici o mina de ajutor, ci l-a lasat sa moara acolo. Acum, cine e de vina, Dumnezeu, sau fotograful care trebuia sa il ajute, caci putea acest lucru? E usor sa dai vina pe Dumnezeu ca lucrurile nu functioneaza bine in lume cind nu vrei ca tu sa faci ce trebuie facut pentru ca lucrurile sa functioneze asa cum ar trebui sa functioneze.
Eu nu caut scuze pentru faptele lui Dumnezeu, ci incerc sa arat la cine e responsabilitatea, ca Dumnezeu nu greseste cind se intimpla astfel de lucruri.

| Zenit313 a răspuns (pentru cristi202):

Daca suntem pedepsiti pentru ceea ce facem,asta nu este libertate de alegere!
Daca este jefuit si amenintat : Banii sau Viata asta nu inseamna ca esti liber sa alegi laughing
Daca omul este vinovat pentru rau,atunci de ce crezi ca exista Bau-Bau si de ce nu ne-a daruit inteligenta ca sa NU mai gresim?

Tu nu intelegi ca NIMIC absolut NIMIC nu se intampla fara voia lui Dumnezeu?!
El controleaza tot tot tot tot tot tot tot,fiecare gand,actiune si reactiune, fiecare particula atomica si sub atomica.
Atunci El este vinovat si noi nu alegem nimic, pentru ca, daca alegem inseamna ca nu a fost decizia noastra, Dumnezeu stia inainte ce o sa se intample si ne-a influentat in mod direct.
Dumnezeu este Raul si Binele atunci happy

| xname23 a răspuns:

Liberul arbitru se aplica si in privinta raului. se pierde din vedere faptul ca raul, in general, este facut de oameni nu de Dumnezeu. daca intr-o regiune exista foamete, este datorita proastelor decizii sau lacomiei conducatorilor, daca un om este ucis de catre altul, este datorita deciziei pe care o ia ucigasul, totul tine de decizia fiecaruia in parte. Dumnezeu a creeat un loc plin de resurse in care noi sa putem traii dar depinde de noi cum intretinem locul acesta si depinde de noi cum anume traim. la asta se refera, in opinia mea, liberul arbitru. Dumnezeu nu este rau nici neputincios, este doar corect! o seara frumoasa sa avetihappy

| tasmania a răspuns (pentru xname23):

De acord; cu amendamentul ca Dumnezeu e mai mult decat corect. Daca ar fi numai corect si nu ar fi si milostiv, ar fi vai si amar de spinarea noastra.

| M25M a răspuns:

Continuare
" Nici nu vrea si nici nu poate? - Atunci pentru ce il mai numim Dumnezeu"

| LolaLollita a răspuns:

Binele exista doar in constrast cu raul. Este nevoie de amandoua pentru a le deosebi.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Am pus și eu o întrebare ca asta și răspunsurile au fost predominant după modelul ăsta: „Dumnezeu vrea să ne facă bine, să ne constrângă, să învățăm din greșelile noastre...". Bla bla! Dumnezeu e sadic și în niciun caz atotputernic. Că dacă ar fi, ar dovedi cât de iubitor este prin alte metode care să nu fie infantile și pline de orgoliu. Omul trebuie să învețe dintr-o greșeală singur, nu îi mai trebuie și o pedeapsă divină.

| tasmania a răspuns (pentru anonim_4396):

Trebuie sa invete - dar si invata?

| anonim_4396 explică (pentru tasmania):

Și ce te face să crezi că dacă nu ar învăța, și-ar da seama că e divin cel puțin și că totul e o pedeapsă?

| tasmania a răspuns:

Pai, Dumnezeu stie ce vei face; dar tu esti cel care vei face. Si esti liber sa faci orice. Daca tu stii ca peste 2 saptamani e concert cu Banica la Sala Palatului, inseamna ca tu l-ai si organizat?
Pacatul este devierea de la traseul pe care omul il avea spre Dumnezeu. Este ne-atingerea tintei. Este un esec existential. El tine de Rau. Pacatul a aparut cand a aparut si Raul. Raul insa nu este de la Dumnezeu, dar a fost ingaduit in lume tocmai pentru ca Dumnezeu nu obliga. A ingaduit Raul fiindca acesta era o consecinta a alegerii libere (a ingerilor si mai apoi a oamenilor).
Bunatatea lui Dumnezeu este acolo unde nu te astepti. Prin aceasta a facut posibila ridicarea omului si i-a dat acestuia putere de a reveni pe traiectoria modificata de pacat. Prin Hristos si jertfa Lui.

| cornelmarius a răspuns:

Sa iti raspund eu: in primul rand Dumnezeu nu impiedica nimic ci lasa ca totul sa se desfasoare dupa o dreptate, fiecare sa isi suporte propriile cosecinte ale alegerilor lor proprii. Bineinteles ca Dumnezeu nu a dorit ca raul sa para, dar totul tine de alegerea fiecaruia ce a vrut iar asta nu a tinut de neptutinta Lui ci de ce ai dorit. Tu ai vrut sa mergi in rau, a fost alegerea ta, ai fost liber. Daca Dumnezeu ar fi intervenit atunci ai fi spus ca iti opreste propria ta libertate de a alege, deci nu este rauvoitor! Diabolic nici atat pentru ca nimanui nu i s-a impus nimic si nu a fost mintit cu nimic pentru ca toti au stiut despre ce este vorba. Ecuatia este pusa gresit in citat!

| stoica1 a răspuns:

Dumnezeu pate si vrea sa ne ajute dar trebuie sa contribuim si noi cu credinta

| Zenit313 a răspuns (pentru stoica1):

Atunci de ce oamenii credinciosi sunt afectati de rau?!

| stoica1 a răspuns (pentru Zenit313):

Pentru a se intari in credinta si a crede si mai mult asa vor castiga raiul. Gnadeste-te putin de ce maste sunt numai de la Crestini-ortodoxi?

| minahrs a răspuns:

Alt ateu: EpiCUR. Ce sa-i ceri?!
Dumnezeu poate, dar nu vrea sa opreasca raul si nu, nu este rauvoitor ci doreste sa ne testeze abilitatea de a alege binele sau raul. Ar fi fost rauvoitor, egoist si invidios daca nu ar fi lasat raul. Du-te dupa EpiCUR si spune-i si lui asta.

| shizzle a răspuns:

Dumnezeu ne iubeste enorm dar vrea sa ne si incerce. cine il intelege cu adevrat acela este crestin adevrat. Asa ca multumesc tie doamne pentru toate relele ce mi le-ai dat. stiu ca au pornit din iubirea ta infinita.

| Oprea_Dorinuca_1998 a răspuns:

Dumnezeu poate impiedica orice rau, nu este neputincios, nu este rauvoitor si nu este diabolic. Dumnezeu face multe minuni, iar noi il rasplatim cu credinta noastra...