| LuisaCriss a întrebat:

Vreau sa fac o compunere despre cine este Isus pentru mine. Puteti sa-mi dati cateva idei depre cum sa o compun?

Răspuns Câştigător
| Raniia a răspuns:

Ce frumos este sa stii ca alti oameni se gandesc cu drag la tine!
Multi experimentam cat de trecatoare sunt toate in viata noastra.Cei pe care i-am iubit, au murit sau au plecat departe, iar in urma a ramas un gol.Am ramas singuri.
Exista Cineva care se gandeste tot timpul la noi.Este Dumnezeu, care S-a descoperit in Fiul Sau, Isus Hristos. Dumnezeu Fiul a venit pe pamant pentru a salva oamenii pierduti si pentru a da viata tuturor celor ce cred in El.
Dar nu numai atat! In dragostea Sa si in puterea S divina, El poate sa Se gandeasca la fiecare dintre ai Sai.El ne cunoaste pe toti pe nume si ne poarta de grija.

6 răspunsuri:
| Raniia a răspuns:

Soimos,te salut, nu ai bagat de seama ca te ignor ca si cand nu esti REAL.

| milan9 a răspuns:

Dumnezeu Fiul, a doua Persoană a Sfintei Treimi, mai este numit Cuvântul Lui Dumnezeu sau Dumnezeu Cuvântul. Spunem că este Fiul lui Dumnezeu pentru că El S-a născut din Tatăl „mai înainte de toţi vecii''. Biserica ne învaţă că El este Dumnezeu adevărat „din Dumnezeu adevărat" şi „deofiinţă cu Tatăl și cu Duhul Sfânt".
Tatăl a lucrat împreună cu Fiul la zidirea lumii. Aşadar, Tatăl, prin Fiul (împreună cu El), a făcut toate cele „văzute" şi „nevăzute".
Cea mai importantă şi mai plină de iubire lucrare a Fiului a fost Întruparea Sa „de la Duhul Sfânt şi din "Fecioara Maria". Rămânând ceea ce era, adică Dumnezeu adevărat, El S-a făcut şi om adevărat, om ca fiecare dintre noi. S-a născut din Fecioara Maria, a trăit printre oameni, învăţându-i prin cuvânt şi faptă ceea ce era necesar să cunoască despre Împărăţia Cerurilor. Dumnezeu adevărat şi om adevărat fiind (în acelaşi timp), a binevoit să Se răstignească „pentru noi în zilele lui Ponţiu Pilat", să pătimească în locul nostru.
Toate acestea le-a făcut din nesfârşita Sa iubire de oameni, pentru mântuirea noastră, a celor ce eram căzuţi în robia morții şi a păcatului.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Cine este Isus pentru tine cred că este o întrebare la care numai tu poţi răspunde.
Dar la întrebarea Cine a fost Isus? poţi găsi informaţii utile aici: http://wol.jw.org/ro/wol/lv/r34/lp-m/0/10745
Sper să-şi fie de folos.

| ManStrong a răspuns:

Pai daca tu nu stii cine e Isus pentru tine, cum astepti sa ti spun eu?
Mai bine te intrebai; Cine sint eu pentru Dumnezeu. Isus si a facut datoria deom, acum poate e rindul tau.

| ADN30 a răspuns:

Poi ai putea sa te raportezi la sentimentele sincere pe care le ai cu privire la faptul ca el a parasit cerul, a chinuit pe pamant, si a murit....si pentru tine;-)