| rapidistuul a întrebat:

Vreau sa incep sa citesc fratii Karamazov sau Idiotul de Dovstoievski..Scuze daca nu am scris corect.Ce parere aveti? Ce impact duhovnicesc au avut aceste carti pentru voi si va rog dati-mi un sfat, pe care sa o citesc si care ar fi mai interesanta dintre cele 2.Multumesc

Răspuns Câştigător
| LegionarulRoman a răspuns:

Recomand: Fratii Karamazov
Idiotul
Crima si pedeapsa
Demonii(Posedatii)
Nopti albe.Dedublare

Sunt foarte bune (si dpdv duhovnicesc ortodox-Dostoievski fiind 100% ortodox) insa destul de greu de citit.

In Fratii Karamazov o sa intalnesti "Legenda Marelui Inchizitor", inca o plama romano-catolicismului!

7 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Cartea e interesanta, cred ca impactul este unul bun

| MMihai a răspuns:

Dacă nu faci rusa ca limbă străină la școală nu are rost să citești literatură rusă deci nici :
http://ro.wikipedia.org/wiki/Fra%C8%9Bii_Karamazov
http://ro.wikipedia.org/wiki/Idiotul
http://ro.wikipedia.org/wiki/Feodor_Dostoievski
http://ro.wikipedia.org/wiki/R%C4%83zboi_%C8%99i_pace
Au fost traduse din rusă cărți bune : Matematici Superioare scris de Smirnov,
Fihtenholtz G. M., Curs de calcul diferential si integral (vol. I-II-III), Ed. Tehnica, 1978,
etc

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Citeste-le fiecare e diferit

| BeyondTheDarkSun a răspuns:

Citeste Demonii.
Si Crima si pedeapsa, daca vrei.

| victoreanu a răspuns (pentru RAY):

Omul a intrebat care este mai interesanta dintre cele 2 carti. Tu te-ai bagat in seama sa para ca ai citit macar o carte in viata ta. Oricum se vede ca nu ai citit nimic, poate doar strofe din manelele lui Guta.

Deci stai in banca ta, schimba maneaua si sterge-te la nas.

| 3xfemeie a răspuns (pentru victoreanu):

A citit 2 in 1 ca samponul.
Ai noroc totusi, faci parte din minoritatea care nu se afla pe lista de ignorati a lui remusica. Profita cat mai poti. rolling on the floor

| Thethinker30 a răspuns:

Am citit recent Fratii Karamazov si mi-a placut foarte mult, ti-o recomand, doar ca trebuie sa ai multa rabdare! Aici poti regasi multe invataturi folositoare pentru suflet ca de altfel si in celelalte carti ale aceluiasi autor. Eu am toata colectia si citesc cu placere ori de cate ori am timp. Cat despre "Idiotul", inca nu am citit-o pentru a-mi putea exprima parerea. Lectura placuta!