| SomethingStrange a întrebat:

Vreau sa ma ajutati cu niste opinii. cum puteam comenta afirmatia"Maica Domnuui este modelu mamei crestine" plecand de a citatul "Orice mama ramane mama pentru vesnicie,nu se desparte de copilul ei cand il naste. si nu se desparte nici cand moare,il tine in inima ei, il are in inima ei.

Răspuns Câştigător
| CryChristiAN a răspuns:

Vai ce fetita frumoasa esti big grin.

Pai, in primul rand, ''Maica Domnului ese modelul mamei crestine'' deoarece in ea se gasesc toate virtutiile omului : bunatate, smerenie, milostivire etc. Maica Domnului, cand L-a nascut pe Dumnezeu Cuvantul, a fost fecioara si in timpul nasterii, si inainte de nastere, dar si dupa nastere.
''Orice mama ramane mama pentru vesnicie...'' sugereaza ca nou-nascutul reprezinta rodul fericirii si al dragostei pentru o mama; gandeste-te cand vei fi de 30 de ani si o sa ai propriul tau copil. Nu ar fi cel mai frumos cadou din partea Domnului. Atat de mare este iubirea mamei fata de copil incat si-ar da si viata pentru ca el sa fie fericit,iar aceasta dragoste nu piere niciodata caci nimeni nu poate desperti dragoste mamei fata de copil sau a omului de Dumnezeu, nici moartea,nici nimic.
Maica Domnului reprezinta inocenta, smerenia, bunatate, dar si dragoste, iar ca orice mama Ea Il iubea nespus de mult pe Singurul si Unicul ei Fiu, Domnul Iisus.

3 răspunsuri:
| vitbsk a răspuns:

Maica Domnului, a trecut prin foarte multe încercări, mai întâi uimirea de a afla că va zămisli, pe răscumpărătorul lumii Iisus Hristos, ea fiind fecioră.

Apoi, pe vremea lui Irod care omora copii, a fugit în Egipt pentru a-l salva pe Hristos.

L-a născut pe Mântuitor, în condiţii foarte grele.

Apoi la răstignirea Lui pe cruce, a fost alături de el, a luat parte la suferinţa lui cu durerea de mamă care simte că se frânge o parte din ea, atunci când îşi vede fiul chinuindu-se şi murind.

Aşadar, a fost cu Iisus de la început până la sfârşitul vieţii pământeşti, indiferent câte umilinţe a trebuit să suporte din partea poporului, înfruntând necazurile vieţii prin iubire, răbdare, milă, blândeţe, graţie şi virtute.

Maica Domnului nu este numai mama lui Hristos, ci Maica neamului creştinesc,

Sfântul Munte Athos a fost sfinţit prin prezenţa ei.

| Ad1tza a răspuns:

Maica Domnului este modelul mamei crestine deoarece a fost aleasa lu Dumneze pentru ai purta fiul in pantece fara nici un act sexual, asta nu inseamna ca Maica Domnului este sfanta cum zic uni.este pacatoasa ca toti oameni dar este una dintre femeile care era cea mai aproape de Domnul.Nu se desparte de copilul sufleteste. Daca moare o mama si copilul traieste nu inseamna ca acea mama nu ii mama lui nu?