| LoveToHate a întrebat:

Vreau sa ma calugaresc,sa ma retrag la o manastire,sa fiu nevasta lui Dumnezeu,sa fiu credincioasa,sa fac fapte bune,sa fiu blanda si calma,sa-mi uit prietenii cu care merg la film si mai pacatuiesc din cand in cand, sa-mi uit familia, sa ma dedic trup si suflet lui Dumnezeu.Ce ar trebui sa fac? Se face facultate sau ceva de genul asta? Se da spaga preotilor?

Răspuns Câştigător
| Zenit313 a răspuns:

Daca vrei sa faci fapte bune,trebuie sa ramai in civilizatie si sa ajuti oamenii nevoiasi.
Iisus a stat in centrul multimii si a facut fapte bune,nu s-a retras in salbaticie,nu a fugit de tentatii,le-a tinut piept.
Un crestin adevarat se conformeaza timpurilor in care traieste.
Poti sa lucrezi la Crucea Rosie daca chiar vrei sa faci cu adevarat bine,actiuni pentru curatarea mediului,impartit alimente nevoiasilor, de plantat pomi, doctor, asistenta, psiholog..etc.
Relatia cu Dumnezeu este strict personala si directa,este stabilita prin rugaciune si NU are nevoie de intermediari!
Daca fugi de pacate,asta nu inseamna ca esti in stare sa le tii piept!
Daca te retragi la manastire,acolo nu sunt multe tentatii.
Daca esti cu adevarat puternica si vrei sa nu faci pacate,ramai in civilizatie.
Cand tii post,te poti angaja intr-o macelarie,atunci ii demonstrezi lui Dumnezeu si tie ca esti credincioasa si puternica!
Ajuta pe toata lumea cum poti tu mai bine si ramaii in civilizatie,nu trebuie sa fugi de tentatii, trebuie sa le tii piept!
Nu trebuie sa traiesti la manastire pentru a avea o relatie cu Dumnezeu, pentru ca repet, este strict personala si directa!\
Sunt multi care au nevoie de ajutorul tau, te rog nu fugii de responsabilitatile crestine!

81 răspunsuri:
| Miza a răspuns:

În primul rînd nu poţi fi nevasta lui Dumnezeu. Îi poţi fi doar slujitor. Nu, nu cred că ai nevoie de aşa ceva, cred că te poţi retrage la o mănăstire. tongue

| passarisMB a răspuns:

Daca vrei sa deti si vreo functie prin manastire atunci iti trebuie sa faci un seminar dar daca optezi doar pentru a te calugarii nu ai nevoie de scolarizare.totusi mergi la o manastire si intreaba pe staretul de acolo si el va fi mai in masura ca mine sa-ti raspunda la intrebari.succes pe mai departe

| chazz a răspuns:

Daca vrei sa devii calugarita..doar ceri sa ramai acolo, Dupa minim 4 ani, prin care esti incercat daca dai ascultare, participi la treburi gospodaresti, la randuiala bisericeasca si toate cele.
Se face o ceremonie prin care depui juramant, primesti un nou prenume.Nu este obligatoriu ca dupa 4 ani de stat sa depui juramantu, se poate si dupa 6.
Odata depus juramantu, nu mai poti pleca, acesta este intelegerea ta facuta in fata Lui Dumenezeu ca renunti la cele lumesti, renunti la tine pentru Dumnezeu si cei din jurul tau.
Inchei cu : "Calugarul este cel care despartindu-se de toti, s-a unit cu toti"

daca vrei preoteasa trebuie sa urmezi un liceu teologic.
Numai bine!

| minahrs a răspuns:

Foarte bine, dar ma indoiesc. Deoarece acum cateva minute i-ai dat o funda unui ateu si te-ai suparat pe mine din cauza unui raspuns cat se poate de corect.
Asadar, nu trebuie sa faci nicio facultate trebuie doar sa te pezinti la episcopul locului si sa-i prezinti cererea si daca iti da binecuvantare poti merge la manastirea indicata de dansul.

| rocco09 a răspuns:

Ai o imaginatie bogata, sau te-ai uitat la prea multe filme!

| ManStrong a răspuns:

Nu trebuie sa te calugaresti ca sa slujesti lui Dumnezeu.Calugaria nu este o slujba placuta lui Dumnezeu. Dumnezeu vrea ca oamenii sa traiasca in societate bine inchegata, in strinsa legatura unii cu altii sa stii sa ajuti si sa stii sa ierti. Toate acestea unii impreuna cu altii.Ttrebuie sa ai copii ca este porunca de la Dumnezeu sa te casatoresti. Dumnezeu nu are placere de suferinta unui om ca are nevoie de sotie sot si el vrea sa fie sfint pe alte cai. Dumnezeu nu cunoaste o astfel de sfintenie.A fi sfint insemneaza altceva.Am text direct din Scriptura ce inseamna a fi sfint.

| ManStrong a răspuns (pentru Miza):

Ar fi cea mai mare greseala.
Manastirile ar fi trebuit sterse de pe fata pamintului acum 1700 de ani.

| LoveToHate explică (pentru rocco09):

Hmm,ma cam plictisesc, sper sa gasesc actiune la manastire.laughing

| LoveToHate explică (pentru minahrs):

Era o gluma, n-as rezista intr-o manastire mai mult de o zi.

| Andrei7520152 a răspuns:

Greu va prindeti...

| ManStrong a răspuns (pentru passarisMB):

Cu ce e mai sfint un calugar, calugarita, decit in om normal care se comporta in socitate ca om? Sare in ajutor aproapelui si respecta vointa divina? Asa vrea Dumnezeu sa fie oamenii. Dumnezeu l a facut pe om jumatate ce a alta jumate suspina dupa prima.Nu trebuie pentru asta multe cuvinte.Asa a gssit Dumnezeu cu cale.De ce te impotrivesti tu planul.lui divin/?

| RAY a răspuns:

Auzi ma nu vrei sa fi nevastea mea nu trebuie sa mergi la manastire te scutesc de ea

| zdrangoi a răspuns:

Cel mai bine citeste aici :
http://en.wikipedia.org/wiki/House_of_Borgia

| BrokenArrow a răspuns:

Mai bine îţi pui capăt zilelor. Pare mult mai distractiv. thinking

| LoveToHate explică (pentru zdrangoi):

Nu-i nevoie sa-mi arati stiu despre ce e vorba.

| LoveToHate explică (pentru RAY):

Pai asa? Fara inel de logodna?

| rocco09 a răspuns (pentru LoveToHate):

Cred ca ai avea alte variante mai bune sa iti omori plictiseala decat ironizand actiunile sau crezurile altcuiva

| RAY a răspuns (pentru LoveToHate):

Las ca vine si el, auzi mai esti virgina se pune emas nasa daca esti

| LoveToHate explică (pentru BrokenArrow):

Pai da, dar Dumnezeu zice sa nu ne sinucidem.

| LoveToHate explică (pentru rocco09):

Nu,eu vreau sa-mi omor plictiseala pe TPU.

| zdrangoi a răspuns (pentru LoveToHate):

Se scrie :
Nu-i nevoie sa-mi arati, [virgla] stiu despre ce e vorba! [semnul exclamarii]

| minahrs a răspuns (pentru ManStrong):

De ce pentru ca esti tu ateu strong si "faci ce vrea muschii tai"?

| LoveToHate explică (pentru RAY):

Ah,ma simt jignita.

| rocco09 a răspuns (pentru LoveToHate):

Atunci sa nu-ti sara mustarul daca o sa fii tratata in acelasi mod

| RAY a răspuns (pentru LoveToHate):

Ahhhhhhhh eu nu deloc

| LoveToHate explică (pentru zdrangoi):

De fapt corect romaneste se scrie:Nu-i nevoie să-mi arăți, știu despre ce e vorba! Ma rog...

| LoveToHate explică (pentru RAY):

Nici nu ma asteptam la altceva din partea ta.

| zdrangoi a răspuns (pentru LoveToHate):

Adevarat!
cu diacritice.
multumesc.

| BeyondTheDarkSun a răspuns:

Da' vezi ca Dumnezeu daca te vede inapta pentru nevoile lui, te da la preoti!

| LoveToHate explică (pentru rocco09):

Pai,cum va tratez? Nu-mi bat joc de voi, eu doar am pus o intrebare.