| LoveToHate a întrebat:

Vreau sa ma calugaresc,sa ma retrag la o manastire,sa fiu nevasta lui Dumnezeu,sa fiu credincioasa,sa fac fapte bune,sa fiu blanda si calma,sa-mi uit prietenii cu care merg la film si mai pacatuiesc din cand in cand, sa-mi uit familia, sa ma dedic trup si suflet lui Dumnezeu.Ce ar trebui sa fac? Se face facultate sau ceva de genul asta? Se da spaga preotilor?

Răspuns Câştigător
| Zenit313 a răspuns:

Daca vrei sa faci fapte bune,trebuie sa ramai in civilizatie si sa ajuti oamenii nevoiasi.
Iisus a stat in centrul multimii si a facut fapte bune,nu s-a retras in salbaticie,nu a fugit de tentatii,le-a tinut piept.
Un crestin adevarat se conformeaza timpurilor in care traieste.
Poti sa lucrezi la Crucea Rosie daca chiar vrei sa faci cu adevarat bine,actiuni pentru curatarea mediului,impartit alimente nevoiasilor, de plantat pomi, doctor, asistenta, psiholog..etc.
Relatia cu Dumnezeu este strict personala si directa,este stabilita prin rugaciune si NU are nevoie de intermediari!
Daca fugi de pacate,asta nu inseamna ca esti in stare sa le tii piept!
Daca te retragi la manastire,acolo nu sunt multe tentatii.
Daca esti cu adevarat puternica si vrei sa nu faci pacate,ramai in civilizatie.
Cand tii post,te poti angaja intr-o macelarie,atunci ii demonstrezi lui Dumnezeu si tie ca esti credincioasa si puternica!
Ajuta pe toata lumea cum poti tu mai bine si ramaii in civilizatie,nu trebuie sa fugi de tentatii, trebuie sa le tii piept!
Nu trebuie sa traiesti la manastire pentru a avea o relatie cu Dumnezeu, pentru ca repet, este strict personala si directa!\
Sunt multi care au nevoie de ajutorul tau, te rog nu fugii de responsabilitatile crestine!

81 răspunsuri:
| Miza a răspuns (pentru ManStrong):

De ce? Eşti păgîn?

| LoveToHate explică (pentru BeyondTheDarkSun):

Ce nevoi ar avea Dumnezeu? La manastire o sa ma rog pentu copii sarmani, vaduve, oamenii necajiti, etc.

| ManStrong a răspuns (pentru Zenit313):

Acesta este cel mai corect raspuns pina acum.Cer premiu pentru el Dar nu stiu cum sa procedez.

| ManStrong a răspuns (pentru minahrs):

Eu nu sint ateu.Dar tu nu stii ce e aia Tanach, sau asa zisul V Testament si nu stii ce inseamna Dumnezeu.

| ManStrong a răspuns (pentru Miza):

De unde ai tras aceasta concluzie? Tu nici macar nu stii ce inseamna pagin.Paginismul era o religie la fel de puternica si cu la fel de multi zei ca si crestinismul ortodox.

| ManStrong a răspuns (pentru LoveToHate):

Nu cu rugaciunea sa i ajuti ci cu fapta.mai bine te duci si muncesti, si cu banii ajuti pe cei nevoiasi.

| Jardelin a răspuns:

Sictir!

| epurel a răspuns:

Eu când eram mic voiam să devin măicuţ.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Draga Borgia, mi-a trecut si mie prin cap asta acum cativa ani cand eram foarte deceptionata de societatea noastra si m-am apucat sa citesc multe carti religioase. Odata chiar m-am dus la o manastire cu gandul sa ma calugaresc si vreau sa iti spun ca o sa ai incercari destul de grele. Eu am fost pusa de proba si oamenii din biserica se comportau ca niste maimute, mi-au ars parul cu lumanarile, ca deh, se imbulzeau sa ia lumina 'sfanta' si m-au calcat in picioare, ma inghionteau. Asculta, nu fa prostia asta. Eu am devenit atee dupa ce m-am mai trezit putin la realitate, nu ai nici un motiv sa te duci acolo daca vrei sa nu te imbolnavesti psihic. Citeste Sam Harris sau cauta niste video-uri cu el pe youtube, poate o sa te convingi de ce religia e foarte rea.

| LoveToHate explică (pentru Jardelin):

Daca nu-ti convine, dispari de aici.

| Zenit313 a răspuns (pentru ManStrong):

Multumesc pentru ca imi apreciezi parerea! happy
Sper ca si fata care a pus aceasta intrebare, sa ia in considerare raspunsul meu!
Nici eu nu stiu cum sa procedez!laughing

| BeyondTheDarkSun a răspuns (pentru LoveToHate):

Mai bine te-ai duce la un azil de batrani.
Sau la un spital de nebuni, de ce nu?
La manastire e prea greu.

| Zenit313 a răspuns (pentru LoveToHate):

"Doua maini care muncesc, sunt mai folositoare ca 1000 care sunt stranse pentru rugaciune"
Te rog sa iei in considerare raspunsul meu anterior happy

| minahrs a răspuns (pentru ManStrong):

Eu nu stiu ce e ala Vechiul Testament? Mai baiatule, nu stii ce vorbesti. Asadar esti cu V.T si tu vrei ca toate manastirile sa fie temple?

| LoveToHate explică (pentru BeyondTheDarkSun):

Nu,nu vreau sa ma duc nicaieri, era o gluma, dar se pare ca unii nu inteleg. Oricum, noapte buna!

| RAY a răspuns (pentru LoveToHate):

Hai ma esti rea

| ManStrong a răspuns (pentru Zenit313):

Tu ti ai fact datoria. Asta am spus si eu dar cu mai putine cuvinte.

| BeyondTheDarkSun a răspuns (pentru LoveToHate):

Si eu am glumit.Se subintelege : "se da spaga preotilor?" laughing
E amuzant cu cata seriozitate se ajunge la asemenea intrebari.

| BeastMaster a răspuns:

Îmi și imaginez ce petrecere ai da cu popii și măicuțele dacă ai sta într-o mănăstire mai mult de...o ora.

| ManStrong a răspuns (pentru minahrs):

Vad ca stii ce e acela V testament.Tocmai de aceea se mai construieste si Catedrala neamului, ca lipsesc manastirile in Romania.
E singurul lucru care lipseste la romani manastiri si catedrale.
Sa ti spun una buna.
Am trait multi ani intr un orasel mic aproape de Alba Iulia.
Era un complex comercial frumusel, unde erau de toate.Am revnit dupa multi ani din strainatate si am amutit cind in parcarea unde mi parcam masina totdeauna linga o librarie vad un mastodont de catedralaIn stinga compexul la 10 metri in dreapta blocurile de locuinta la alti 10 metri.
Am sta si m am gindit, oare cu ce mina sa mi fac cruce? ca eu nu mi-am facut cruce -n viata mea.
Oare chiar nu s au gasit dealuri destule (Zau ca sint si chiar multe siu frumoase)sa faca o catedrala?
Numai hciar in parcarea de masini
a nu se supere nimeni pe mine dar apare exact ca un hoit intr o stina de oi.

| Iulian922 a răspuns:

Ar trebui sa-i dovedesti lui Dumnezeu ca esti facuta pentru asta prin fapte bune.

Răspuns utilizator avertizat
| Dumitru73 a răspuns:

Iti spun eu ce sa faci.
Te duci sa traiesti o saptamana intr-o manastire. Fara sa le spui ca vrei sa te calugaresti. Te duci ca pelerin.
Vei uita de gandul tau.
Viata din manastire nu coincide aproape deloc cu imaginea pe care o avem noi mirenii.
Vei gasi acolo esenta rautatii, a ipocriziei, lasitatii, etc.

| Dumitru73 a răspuns (pentru chazz):

Asa ar trebui, dar in practica nu se intampla asa. Mai ales la masastirile de maici.
In maxim un an de zile te-a "imbracat".

| abcabcabc a răspuns:

Daca vrei sa te retragi la o manastire ti-as sugera manastirea din localitatea Durau, judetul Piatra neamt, in apropiere de Ceahlau, muntele sfant al romanilor.
In incinta manastirii este o tabara crestin-ordodoxa "Licar de Lumina "
Locul este magnific, am fost odata acolo si dupa ce am plecat am avut o senzatie de parca imi iese inima din piept

| Miza a răspuns (pentru ManStrong):

Paganii nu cred in d-zeu

| CryChristiAN a răspuns:

Nu este asa de simplu sa te calugaresti.
Pentru a deveni monah, trebuie sa astepti o perioada intre o luna si chiar 3 ani maximum. De ce? In primul rand,, odata ce te-ai dus la manastira respectiva, vei deveni un fel de ucenic pentru 1 staret. Iar apoi, daca vede ca esti vrednica de a te lua in monarhism, vei depune 3 voturi:
- vot de feciorie/ castitate( deci numai ai voie deloc sa intretii relatii sexuale)
- saracie de buna voie
-ascultarea neconditionata de superiori.
BIneinteles, ca vei primi botezul cuvenit si GARANTAT ca ti se va da un nou nume.

| minahrs a răspuns (pentru ManStrong):

Pai nu inteleg ce e rau ca a ridicat o biserica.

| zdrangoi a răspuns (pentru zdrangoi):

Esti si ranchiunoasa!
Nu ma vrei ca prieten.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nib-o va ti calugaresc eu di vreo doua trii ori.crestineste.ca tot iubesti ura.io no sa ti urasc.doar ti calugaresc di cativa ori.si gata.mai citeste-ti si celelalte intrebari.si dupa ce cujeti vreo cativa ani, mai intrebi odata.