| cffc a întrebat:

Hei, m-am gândit și ași vrea să mă retrag într-o mănăstire adică să mă călugăresc, bine înțeles după ce dau examenele anul acesta. Întrebarea e, ce ar trebui să fac pentru început?

40 răspunsuri:
| 愛日本 a răspuns:

De ce ar vrea cineva asa ceva?

| thealchemist a răspuns:

Sa te pregatesti pentru multe experiente homosexuale. Succes!

| cffc explică (pentru thealchemist):

Ce vrei să zici? ce mai înseamnă și asta?

| lplostonyou a răspuns:

Doamne fereste, esti o fata atat de frumoasa, cum sa te calugaresti, sper ca doar glumesti, mai bine devii iubita mea si ne mutam amandoi undeva pe o insulita linistita din Bahamas.

| cffc explică (pentru lplostonyou):

big grin big grin big grin Hai că ești foarte amuzant.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Sa faci pe sclavul pentru nespalatii aia de la manastire vreo cativa ani

| cffc explică (pentru suntserios):

De ce zici că sunt nespălați?
Nu se spală în fiecare seară?

| suntserios a răspuns (pentru cffc):

Era un mod de a ii descrie, nu ma refeream in mod diret la igiena lor

| T0T a răspuns:

Ce amuzant cum unii i-au aceasta intrebare in serios.

| Liviu a răspuns:

Si pe la 45 - 50 de ani cand ajungi la menopauza, fara copii, fara sot, fara o familie ce faci? ai tai o sa fie morti demult, ai trait DEGEABA.Ai tau ti-au dat viata ca TU la randu tau ca INDIVIDA sa perpetuezi specia happy Nu sa ramai fara copii si etc.Asta e rolu, sa faci copii sa ii cresti, sa vezi de ei, si de nepoti daca mai apuci.Nu sa te duci la bisericuta si sa stai cu degetu-n scorbura cu doru de p... happy cu gandu la un dumnezeu inexistent.

| cffc explică (pentru Liviu):

Dumnezeu există, și m-am gândit că ar fi mai bine pentru mine să mă călugăresc
deoarece nu mai vreau să am încredere în băieți, din punctul meu de vedere sunt toți la fel, până acum am întâlnit doar obsedați din care faci parte și tu, zic asta pentru că te cunosc.
Această lume e prea rea pentru a trăi printre ei exact când am și eu nevoie de cineva care să-mi fie alături atunci nu e nimeni, văd în jurul meu doar person-e false care continuă zilnic să mă mintă, mă uit în ochii lor și îmi dau seama de asta, mă întreb mereu. Oare cât vor mai continua? Cum de unii pot să mintă? să te mintă privindu-te în ochi și să continue că ei au dreptate, și doare când văd că trăiesc doar în minciună că în realitate nimănui nu-i pasă de mine sau îndepărtat toți, sau mai bine zis n-a fost niciodată nimeni alături
de mine. Și doare și mai tare când văd că de la o vreme începe să mă mintă și familia mea, mă cred o proastă, cred că eu nu o să-mi dau seama de ceia ce fac ei, că mă mint mereu. Și știi ce mai doare? doare că privindu-mi părinții în ochi simt că nu mai însemn nimic pentru ei, nici nu mai știu de ce naiba mai trăiesc că oricum sunt un nimeni, nu trebuiesc lui nimeni...

| Liviu a răspuns (pentru cffc):

Dai clic pe numele meu, apoi dai clic pe blogul meu, si spune-mi daca sunt obsedat ok? happy nu cred ca un obsedat poate scrie asemenea lucruri kiss

| cffc explică (pentru Liviu):

Numi zi mie de blogul tău, am discutat cu tine pe facebook suficient în cât am fost nevoită să te blochez că începuseși să exagerezi și știu cine ești.
Nu-ți mai amintești de mine așa-i? nu-i nimic toți mă uită.

| cffc explică (pentru Liviu):

Erai scris Scăpărici Nebunul, spre deosebire de tine eu nu uit pe nimeni cânt de mult timp ar trece.

| cffc explică (pentru Liviu):

Și mai știu și că ai vrut doar să mă folosești așa cum fac toți, în realitate nu însemn nimic pentru nimeni, nu înțeleg de ce ți-ai mai pierde timpul și cu mine răspuzândumi.

| danutzu96 a răspuns:

Daca intrebarea este pusa la misto mai bine STERGE-O! Si daca nu ai fost macar la biserica/manastire pana acum macar o data daca nu duminica de duminica?

| cffc explică (pentru danutzu96):

Nu e pusă la mișto, și da am am fost chiar ieri la Mănăstire, și să știi că mia plăcut ce văd acolo.

| danutzu96 a răspuns (pentru cffc):

Treaba e ca trebuie sa stii si semnificatia pentru care stau oamenii acolo..., nu doar ce se vede si daca chiar vrei asta nu am nimic impotriva o poti face ba chiar te indemn sa urmezi si TEOLOGIA.

| danutzu96 a răspuns (pentru danutzu96):

Poti discuta si cu alte persoane mai in masura decat noi sa iti dea sfaturi in problema ta ca preoti, profesorul de religie si chiar consilieri educativi si psigologi, ei te pot indruma mai bine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca vrei sa nu mai ai o viată...du-te acolo. Eu iti zic sa ramai mai bine acolo unde esti.

| T0T a răspuns (pentru anonim_4396):

O sa ai viata in ceruri. laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru T0T):

laughing ca un ingeras.

| T0T a răspuns (pentru anonim_4396):

Esti deja unul puppy dog eyes

| anonim_4396 a răspuns (pentru T0T):

Eu? Înger? angel

| T0T a răspuns (pentru anonim_4396):

Dap happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru T0T):

Ai febra? Sigur nu ai gresit userul? laughing

| T0T a răspuns (pentru anonim_4396):

laughing Nu...N-am febra happy Doar ca am baut o bere...

| anonim_4396 a răspuns (pentru T0T):

Eeee, pai vezi... Berea asta. Ce bere?

| T0T a răspuns (pentru anonim_4396):

Ambrosius, e d-aia strong laughing
Da' stii care e faza....Eu cand beau devin mai sincer...

| T0T a răspuns (pentru anonim_4396):

Imi cer scuze daca te-a deranjat ceea ce ti-am spus...

| anonim_4396 a răspuns (pentru T0T):

De ce sa mă sa mă supăr? Nu-ti face griji. Sunt foarte bine. happy mersi pentru sinceritate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1. parintii tai ar trebui sa iti scoata internetul. 2 ti.ar trebui o mare doza de,, respec si bun simt '' din partea parintilor, mai mult psihic decat fizic. Mai fetita, tu crezi ca acestea sunt lucruri de glumit, nu ai pic de respect de cele sfinte? daca ai fi vrut cu adevarat asta nu ai mai fi pus intrebarea aizi. nu stiu de ce imi bat capul, SE VEDE CA INTREBAREA ESTE PUSA,, LA MISTO ''...

| OmulDeStiinta1986 a răspuns:

Trebuie mai intai ar trebui sa intelegi bine in ce prostie te bagi. de exemplu ar trebui sa citesti bine biblia inainte. oamenii au evoluat ca sa iasa din pestera. nu e nevoie sa te intorci in pestera. dumnezeu zice:"Cine va face vreo lucrare în ziua Sabatului va fi pedepsit cu moartea." http://biblia.resursecrestine.ro/exodul/31 "Daca un om merge cu o femeie maritata, daca merge cu nevasta aproapelui sau, omul acela si femeia aceea sa fie pedepsiti cu moartea." alte indemnari la crima din biblie le poti vedea aici http://biblia.resursecrestine.ro/leviticul/20 deschide chiar biblia din casa si verifica faptul ca nu spun minciuni.

| cffc explică (pentru OmulDeStiinta1986):

Am citit, și nu cred ca acestea să fie spusele lui Dumnezeu.

| Ƨirenia a răspuns:

Nu fa asta, o sa-ti para rau.

| kevincube a răspuns:

Copile tu spui: "m-am gândit și ași vrea să mă retrag într-o mănăstire adică să mă călugăresc" după care spui: "bine înțeles după ce dau examenele anul acesta"
Eu spun că pentru început nu are rost să dai examenele, sunt călugări cu 4 clase deci nu-ţi folosesc acele examene la nimic.
O să înveţi tot ce este necesar traiului călugăresc de la ceilalţi călugări şi călugăriţe.

| kristinne a răspuns:

Ce? Pai mai intai nu ma folosi net-u.

| T0T a răspuns (pentru kristinne):

Haha! Cel mai bun raspuns! Hai ca imi place. Bravo! Chiar cel mai bun raspuns pe ziua de azi!

| muffinXXL a răspuns:

Documentează-te! Citește despre asta. Informează-te! Sunt o mulțime de compromisuri pe care trebuie să le faci. Pentru început trebuie să ști în ce te bagi. Dar oricum nu prea poți să faci vreo prostie, că dacă mergi la mănăstire nu te călugărești din start, ci devii sora X pentru o perioadă de timp până își dă seama stareța dacă ești potrivită sau nu pentru treaba asta. Dar în primul și în primul rând, vezi că ești la vârsta la care ți se poate pune pata pe oricine și te trezești că vrei să ai și tu copii și o familie, dar nu mai ai ce să faci.

| user924849874 a răspuns:

Incepe sa te rogi ca sa termini studiile cu bine si mergi cat mai des la biserica.ce zici e un inceput bun?