| LoveToHate a întrebat:

Vreau sa ma calugaresc,sa ma retrag la o manastire,sa fiu nevasta lui Dumnezeu,sa fiu credincioasa,sa fac fapte bune,sa fiu blanda si calma,sa-mi uit prietenii cu care merg la film si mai pacatuiesc din cand in cand, sa-mi uit familia, sa ma dedic trup si suflet lui Dumnezeu.Ce ar trebui sa fac? Se face facultate sau ceva de genul asta? Se da spaga preotilor?

Răspuns Câştigător
| Zenit313 a răspuns:

Daca vrei sa faci fapte bune,trebuie sa ramai in civilizatie si sa ajuti oamenii nevoiasi.
Iisus a stat in centrul multimii si a facut fapte bune,nu s-a retras in salbaticie,nu a fugit de tentatii,le-a tinut piept.
Un crestin adevarat se conformeaza timpurilor in care traieste.
Poti sa lucrezi la Crucea Rosie daca chiar vrei sa faci cu adevarat bine,actiuni pentru curatarea mediului,impartit alimente nevoiasilor, de plantat pomi, doctor, asistenta, psiholog..etc.
Relatia cu Dumnezeu este strict personala si directa,este stabilita prin rugaciune si NU are nevoie de intermediari!
Daca fugi de pacate,asta nu inseamna ca esti in stare sa le tii piept!
Daca te retragi la manastire,acolo nu sunt multe tentatii.
Daca esti cu adevarat puternica si vrei sa nu faci pacate,ramai in civilizatie.
Cand tii post,te poti angaja intr-o macelarie,atunci ii demonstrezi lui Dumnezeu si tie ca esti credincioasa si puternica!
Ajuta pe toata lumea cum poti tu mai bine si ramaii in civilizatie,nu trebuie sa fugi de tentatii, trebuie sa le tii piept!
Nu trebuie sa traiesti la manastire pentru a avea o relatie cu Dumnezeu, pentru ca repet, este strict personala si directa!\
Sunt multi care au nevoie de ajutorul tau, te rog nu fugii de responsabilitatile crestine!

81 răspunsuri:
| gabaon a răspuns:

Iti doresti un lucru bun.Problema e ca DOMNUL are Mireasa nu nevasta si mireasa trebuie sa fie CURATA IN SANGELE LUI ISUS

| JustLikeHeaven a răspuns:

Eu nu stiu daca intrebarea ta e una serioasa in adevaratul sens al cuvantului sau un mod de a scapa de plictiseala.Din cunostintele mele a te calugari nu inseamna a fi nevasta lui Dumneze, mi se pare absurd.De ce vrei sa iti uiti familia? Datorita carui motiv ai gandurile astea? Daca vrei sa te dedici credintei fata de Dumnezeu este minunat dar mi se pare ca exagerezi putin.Sa dai spaga la preot? Doamne.Fa-ti curat in ganduri si alege cu sufletul!

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Daca esti sincera, du-te si stai la manastire 2 luni si vezi daca ti se potriveste.

| ManStrong a răspuns (pentru minahrs):

Nu e rau sa ridici o biserica.Si nu e treaba mea.Dar au ridicat-o intr un loc unde nu i se potriveste.
E un spatiu comercial, si abia aveau loc masinile de parcare.
Acuma cind o privesti intre niste blocuri de locuinte de tip Ceausist si complex te apuca greata.

| LegionarulRoman a răspuns (pentru Zenit313):

Da,insa numai cei care s-au retras in pustie lau cunoscut cu adevarat pe Dumnezeu.Cine zice ca in pustie nu vin ispite? Sunt multe cazuri de ispite in pustie de la diavol
Cine spune ca fiind pustnic nu ajuti oamenii? Acestia se roaga pentru toata lumea aceasta, iar daca sunt aproape de o manastie, acestia de multe ori coboara la manastire unde se intalnesc cu credinciosii si i ajuta. Vezi cazul parintelui Paisie Aghioritul de pe Muntele Athos.

| ManStrong a răspuns (pentru Miza):

Paginismul a fost un cult dedicat unui zeu ca si crestinismul. Poate te documentezi.

| Zenit313 a răspuns (pentru LegionarulRoman):

"Doua maini care muncesc sunt mai folositoare ca 1000 care sunt impreunatepentru rugaciune"
Te rog, incearca sa intelegi motivul pentru care am spus aceste lucruri si felul happy

| LegionarulRoman a răspuns (pentru Zenit313):

Acest aspect nu este unul crestinesc, si este normal atata timp cat te-ai declarat ateu.Rugaciunile pustnicilor, si ales Sfintilor nestiuti, mai tin pamantul acesta, de la atatea pacate incat este mai spurcat decat Sodoma si Gomora.Aceasta este teologia noastra ortodoxa.

| GeorGEBlaCKRidER a răspuns:

Fara suparare, trebuie sa te tampesti.

| tasmania a răspuns (pentru Zenit313):

Ce te face sa crezi ca nu sunt multe tentatii la manastire? Cat timp ai trait intr-o manastire ca sa poti afirma astfel de lucruri?
Cat despre faptul ca trebuie sa tii piept tentatiilor, asa e; dar nu in toate cazurile. Parintii filocalici si cei de la Pateric avertizeaza asupra unor ispite de care e mai bine sa fugi. Sa stii insa ca a merge la manastire nu inseamna a fugi de ispite. Cititi despre monahism si vedeti ce inseamna el, nu va mai dati importanta fiind pe langa subiect.
Iar daca relatia cu Dumnezeu nu are nevoie de "intermediari", cum le spui, de ce a avut Hristos Apostoli. De ce au hirotonit Apostolii episcopi si preoti?
E adevarat ca omul poate face mult bine si ramanand in societate; dar Dumnezeu nu obliga, ci fiecare alege. Depinde si de sufletul omului. Monahi nu sunt doar oameni cu 4 clase, ci si doctori in stiinta, profesori universitari, actori s.a.m.d.

| Zenit313 a răspuns (pentru tasmania):

In manastire este viata grea,dar esti izolat de societate,nu sunt multe tentatii daca vrei sa facem o comparatie happy
Iisus a avut apostoli si ei la randul lor pentru ca sa fie raspandit mesajul lui.
Relatia cu Dumnezeu este directa si strict personala,spiritula si este stabilita numai prin rugaciune happy
Lucrurile materiale nu ajuta cu absolut nimic.(biserica,icoane, cruci, traditii, obiceiuri, preoti..etc.)
Este o legatura spirituala, nu materiala, nu tine de aceasta lume happy

| tasmania a răspuns (pentru Zenit313):

Si daca au raspandit mesajul, nu se numesc intermediari? big grin
Cum sa nu ajute materialul? Pai, poti sa te saturi daca doar iti inchipui o masa bogata? Sau trebuie sa si bagi ceva pe sub nas?
Desi este o legatura spirituala, materialul este ajutorul nostru - e tot creatia lui Dumnezeu. El ne-a lasat-o. Ca omul e si trup si suflet. Hristos S-a rugat, dar a si muncit, a mancat, s.a.m.d.
Si nu, la manastire nu esti izolat de societate. In primul rand, traiesti tot intr-o societate (mai mica, ce e drept - dar nu fara ispite); apoi, oamenii nu stau chiar asa departe de manastiri. Si nici de rugaciunile care se fac acolo. Numai ascetii/sihastrii sunt (aproape) complet izolati de ceea ce numesti societate - si ei vin adesea la manastire, sa se spovedeasca si sa se impartaseasca.

| minahrs a răspuns (pentru ManStrong):

Tot nu inteleg de ce esti suparat. Care e problema ta?

| Zenit313 a răspuns (pentru tasmania):

Ai dreptate, nu pot sa zic ca nu, dar nu in totalitate si este foarte mult de discutat in legatura cu acest subiect happy

| tasmania a răspuns (pentru Zenit313):

Absolut. Ne mai auzim.

| ManStrong a răspuns (pentru minahrs):

Cind m aivazut tu suparat?
Pe mine practic nu ma intereseazanimic, dar avind cunostinte din original vreau sa maicorectez cite ceva, daca cineva vrea sa stie.
Altfel fiecare face ce i place.
N o sa traiesti zile sa ma vezi tu pe mine suparat.

| Indestructible a răspuns (pentru LoveToHate):

Şi dacă dumnezeu ar zice să te sinucizi, ai face-o fără să eziţi sau să te gândeşti de două ori?

| Olimpia001 a răspuns:

Daca vrei sa faci bine ajuta oamenii nu te vei obisnui repede cu viata de calugar vei mai avea obiceiuri de ale tale asa ca nu-ti parasi familia si prietenii nu este pacat

| minahrs a răspuns (pentru ManStrong):

E nu!? Vrajeala.

| ManStrong a răspuns (pentru minahrs):

Pai daca ti spun; crede ma.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Esti proasta, de ce pur si simplu iti bati joc inca odata de Dumnezeu prin intrebarea asta? Sa fi nevasta lui Dumnezeu? Sa dai spaga la preoti?