| Pentragram_Gabriel_2000 a întrebat:

As vrea sa incep aceasta intrebare printr-un mic background story ca sa intelegeti de ce sunt oarecum disperat.

Am 15 ani, locuiesc in Constanta, iar anturajul m-a facut pe la varsta de 13 ani sa uit de Dumnezeu si sa nu mai cred in el. Dupa ce mi-am facut buletinul am dat de o secta de Satanisti caror m-am aliat si am stat in ea 8 luni de zile.
La un moment dat am luat legatura cu niste entitati desprinse parca din filmele horror care peste putin timp incepeau sa ma chinuie.Am incercat sa ma retrag usor din secta asa ca am reusit peste aprox. o luna de cand entitatile imi cereau favoruri.
Acum sunt "ateu cu credinta". Cred in Dumnezeu, insa imi este frica sa-mi cer scuze pentru ceea ce am facut...l-am tradat.
Nu pot intra in Biserica.Nu pot....simt ca ma loveste un zid. Oricat as incerca.

Am avut un vis in care o aparitie omeneasca invaluita in ceata ma chema la ea si imi spunea sa ma calugaresc.Sunt sigur ca am avut acel vis cu un motiv.Sunt pregatit.Sunt gata sa las trecutul in urma, sa uit de tot si sa ma daruiesc lui Dumnezeu.Stiu...pare un pic cam absurd cum am dat-o dintr-o stare intr-alta dar asta simt eu acuma.Asta simte sufletul meu si asta vrea.

Intrebarea este:la ce manastire mi-ati sugera sa merg sa ma calugaresc in Constanta sau in apropriere de Constanta? Vreau sa fie una cat de cat ascunsa,sa fiu linistit si sa uit de tot ceea ce am facut pana acum caci m-am drogat,am facut sex, am fumat, am baut, am furat si multe altele si nu mai vreau asta. Vreau ca de acuma sa fiu alt om.Sunt gata sa trec peste tot ceea ce ma inconjoara si sa ma dedic Lui.

Va rog frumos de tot din tot sufletul meu negru, nu faceti misto de mine.Sunt foarte disperat si vreau sa uit de viata pe care am avut-o pana acum.

13 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Cred ca ti-ar prinde bine o vizita la psiholog pina una-alta...

| doctorandus a răspuns:

Problema ta cu entitati care te chinuie si aparitii omenesti tine de psihiatrie, nu de religie.

| danay72 a răspuns:

Esti de apreciat ca vrei sa te schimbi.Studiaza atent Biblia, aplica ceea ce inveti si roaga-te sincer lui Dumnezeu si vei putea sa te apropii de El. Iacov4:8

| minrest a răspuns:

Nu trebuie sa treci dintr o extrema în alta. Ce ai făcut tu nu diferă prea mult de ce am făcut toți, toți îl respingem pe Dumnezeu. Nu ai nici un suflet negru, vrei să te îndrepți deci stai mai bine ca mulți alții. Salut.

| Holiday a răspuns:

Nu faci sa treci din lac in put(z), adica vrei sa lasi niste tampenii pentru altele la fel de mari. Decat sa mergi la o manastire, care ce e pana la la urma, doar omologul religios al spitalului de nebuni, mai bine roaga-ti parintii sa mearga cu tine la un psiholog.

| LePotato a răspuns:

"La un moment dat am luat legatura cu niste entitati desprinse parca din filmele horror care peste putin timp incepeau sa ma chinuie" -Nu vreau sa te jignesc in vreun fel.dar eu cred ca trebuie sa iei legatura cu un psihiatruhappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu pana la 15 ani am facut chiar mai multe tampenii decat tine.Asta inseamna ca ai potential. Dumnezeu te iarta daca reusesti sa te ierti si tu.
Daca eram sfinti nu aveam ce cauta pe aici.
Cu totii trebuie sa ne invingem demonii si sa renuntam sa mai comitem tampenii, dar toate la timpul lor.
Macar tu esti constient de existenta lor.
Chiar si la manastire tot trebuie sa lupti cu tine insuti, sa nu crezi ca este mai usor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ei bine si eu am avut experiente similare cam ca tine. Am fost intr-o stare in care pasam, aveam un dezechilibru spiritual, si ei bine am fost si ateu si satanist, ultimul an, am fost ateu 9 luni, nu pot spune ca a fost ce-a mai fericita perioada din viata mea simteam ca innebunesc nu aveam niciun scop. Dar nu asta m-a facut sa cred in Dumnezeu din nou, ci am realizat ca putea merge pe o cale mult mai grava ca "simpla" necredinta, iar aceasta m-a facut sa d-au inapoi putin, acum vreo 2 luni. Trebuie sa iti zic ca dupa mai mult de un an de cand nu am mai frecventat biserica, cand am intrat din nou pentru prima data in biserica cam acum vreo 2 luni simteam un impuls sa ies, insa m-am straduit si am stat pana la final si ei bine pot spune ca ii sunt multumitor lui Dumnezeu ca a randuit sa ma botez de Paste (eu fiind nascut intr-o familie neo-protestanta n-am fost botezat cand eram copil), infine ideea e sa incerci si sa vrei, caci Dumnezeu ne primeste indiferent de ceia ce facem cu conditia sa ne caim din toata inima. Nu sunt in masura sa judec, dar nu cred ca acum ar fi timpul potrivit pentru calugarie, insa daca voiesti sa rupi orice legatura cu trecutul spovedeste-te (vezi daca se poate repeta mirungerea, din ce stiu acesta se repeta cred). In rest iti doresc sarbatori binecuvantate.

| Oanny a răspuns:

Buna! In primul rand vreau sa iti spun ca ma bucur, ca ai reusit sa scapi de acea secta si sunt mandra de tine.
Incearca sa te duci la Biserica,"lupta" sa intri caci acel zid este facut de acele entitati negative care nu vor sa te lase sa intri in contact cu preotii,sa nu te gandesti ca Dumnezeu nu te lasa. In legatura cu acel vis sa stii ca ai dreptate,cu totii primim mesaje prin vise(e cea mai usoara cale). Incearca sa fii doar credincios,nu un ateu cu credinta.Din moment ce nu sunt din acelasi oras nu stiu sa iti recomand o anumita manastire. Dar du-te la Biserica, vorbeste cu un preot si apoi ascultati sufletul, cu ajutorul lui vei alege manastirea potrivita.
Sa nu te superi pe comentariile rautacioase de mai jos, nu toata lumea e in stare sa inteleaga ceea ce se intampla.
Pe acest drum o sa intampini cu siguranta multe obstacole ca sa nu reusesti, asa ca nu te lasa!

| Oanny a răspuns (pentru Oanny):

Abia acum am observat ca e postata intrebarea din aprilie. Ai reusit sa ajungi la Biserica sau Manastire?

| Lucică1998 a răspuns:

In legătura cu gândul de călugărie, nu te sfătuiesc, foarte putini oameni au într-adevăr chemarea sa ducă o viața de călugăr si consider inutil sa faci asta daca nu ești 100% sigur si daca nu poți intra intr-o biserica, atunci nu cred ca poți fi atat de sigur in privința asta. Si daca ai o reținere in legătura cu biserica, roaga-L (in mod direct) pe Isus sa te ierte, adu înaintea lui tot păcatul tău si spune-i ca iti pare rău, dar vorbește cu el in mod direct, la fel cum vorbești cu oricare alt om, fara rugăciuni învățate pe de rost si clar fara sfinți sau icoane, pentru ca nu ai nevoie de niciunul dintre aceste lucruri daca chiar vrei sa ai o relație cu Isus.

| KM3 a răspuns:

Odata l-am intrebat pe profesorul meu de religie ca,daca este o rusine sa te intorci inapoi la Dumnezeu dupa ce ai pacatuit.El mi-a raspuns ca Dumnezeu primeste inapoi la El pe oricine, daca ii pare sincer rau si se caieste. Ceea ce incerci sa faci tu acum si ma bucur pentru tine.
De aceea, sa nu iti fie frica sa intri in biserica si daca se poate, sa te spovedesti. Legat de spovedanie, banuiesc ca stii ca trebuie sa ii marturisesti preotului tot ce ai pe suflet. Poate te gandesti ca iti este rusine.Este ceva normal sa simti asta.Dar tot profesorul meu de religie ne spunea inainte sa mergem la spovedit ca daca nu ne-a fost rusine cand am savarsit pacatul, nu trebuie sa ne fie rusine nici sa-l recunoastem.
Acesta cred ca ar fi un inceput bun ca sa te indrepti.
Acum cat despre calugarie si manastiri, nu sunt din Constanta, deci nu cunosc manastirile de acolo, de aceea nici nu caut pe net ca sa-ti dau o lista anume.Stiu ca nu este exact raspunsul dorit,dar sincer, o mica incurajare nu strica(sper ca asta am reusit sa fac asta).
Pe scurt: de acum inainte oriunde ai merge si orice ai face, nu uita sa fii OM, deoarece consider ca este cea mai de pret calitate.
Iti doresc din tot sufletul sa ajungi omul care iti doresti sa ajungi! Si pentru asta, tine minte: " Efort + Sacrificiu = Succes "
O seara buna! happy

| stoianmircea a răspuns:

Salut. Tu ai spus ca iti este frica sa intrii in Biserica dar stii ce spune biblia : Dumnezeu nu vrea moartea pacatosului ci sa se intoarca si sa fie viu.
Mai intai du-te la biserica, cred ca esti ortodox nu?
Si spune-i preotului paroh tot ceea ce ai pacatuit, spovedeste-te iar asa Dumnezeu iti va ierta pacatele, dar parintele iti va da si un Canon adica o sa iti dea niste rugaciuni sa spui dimineata, seara etc. Cat despre calugareala, daca asta vrei du-te la manastirea Ciolanu sau care vrei tu, cauta. Sper ca te-am ajutat.
Dar de acum inainte sa nu mai pacatuiesti greu, nu iti spun sa nu pacatuiesti pentru ca.