| ribak a întrebat:

Vreau sa-mi cumpar o Biblie. Care ar fi cea mai buna traducere?

10 răspunsuri:
| minrest a răspuns:

Ia-ti Biblia Ortodoxa, adica Editia Sinodala. Aia merge la toata lumea. Alaltaieri am citat din Traducerea Cornilescu ca sa nu merg trei metri sa iau Biblia Ortodoxa si un fanatic religios a zis ca sunt sectant, desi Biblia lui e tradusa tot de Cornilescu, o varianta mai veche. Editia Sinodala e acceptata de toata lumea, iar diferentele dintre ea si toate celelalte variante sunt infime si fara efect asupra textului. Doamne ajuta.

| TrăieşteClipa a răspuns:

Biblii traduse corect nu o sa gasesti.
Au fost modificate si rasmodificate ca sa coincida cu doctrina.
Sunt traduse gresit incepand de la prima fraza.
Daca vrei ceva cat de cat autentic, in loc de Vechiul Testament cauta originalul, adica o Tora a evreilor tradusa in limba romana.
Si aceasta a suferit modificari dar mai putine.

| PogChamp a răspuns:

Mai bine iei un suport la tocu de masa, e mai ieftin decat o biblie.

| ribak explică (pentru PogChamp):

Mai bine nu mai raspunzi la intrebari care nu iti sunt de cuviinta.

| PogChamp a răspuns (pentru ribak):

Vai, ma scuzi ca am avut o opinie intr-o lume dominata de comunism. Traiasca Ceausescu.

| FlorinCiokan a răspuns (pentru PogChamp):

Imi cer scuze ca intervin dar dupa cum spui si tu vreau sa imi spun propria opinia. Aia fiind ca vorbesti doar aiureli. Ce are biblia cu comunism-ul?
Un raspuns pentru ribak ar fi ca Bibliile sunt traduse la fel in toate limbiile. Degeaba iti zic aia in Maghiara cand tu nu stii doar Romana sau poate si Engleza. Logic ar fi sa iei una in Romana.

| minrest a răspuns (pentru PogChamp):

Tu cand ti-or trebui haine ia-ti niste scobitori, sunt mult mai ieftine.

| popl1 a răspuns:

Daca vrei o Biblie Ortodoxa iti recomand Biblia IPS Bartolomeu.
Pentru a verifica daca o Biblia primită cadou este ortodoxa sau protestanta(cele gratuite in mare parte sunt protestante, având sponsori in SUA) trebuie sa verifici daca are binecuvântarea unui episcop, mitropolit sau patriarh.

Sper sa e fi ajutat!

| DEdE542 a răspuns:

In primul rand trebuie sa aiba o cruce si in al doilea rand sa scrie pe prima pagina ceva legat de ortodoxie daca nu scrie nimic este falsificare!