| Phantomhive6 a întrebat:

Vreau un pact cu diavolul dar nu stiu ce se intampla dupa ce il realizez, ma ajutati va rog?

9 răspunsuri:
| Dandanache a răspuns:

In principiu, vei creste. Probabil vei capata mai multa minte si poate chiar inteligenta sa intelegi ce minte proasta ai avut cand ti-ai pus problema asta. Nu neaparat ca ai vrut sa cazi la intelegere cu cine stie ce forta malefica, ci in primul rand ca ti-a trecut prin cap ca diavolul e o precupeata care face afaceri cu un soricel de generala, dupa bunul lui plac.

| ToKen a răspuns:

Daca e sa ne luam dupa filme..primesti ce vrei, o perioada, dupa care vine sa ia ce-i al lui. Moment in care iti dai seama ca e groasa treaba.

| Doub a răspuns:

O să arzi într-un colţ al iadului.

| minrest a răspuns:

Lasam la o parte existenta Diavolului (cu D mare ca n-ati diabolizat impreuna in recreatie) ca persoana, pentru ca e o chestiune controversata, de existenta conceptului oricum nu se indoieste nimeni. Diavolul e diabolic prin definitie, el ar putea in schimbul a mai stiu eu ce sa iti dea niste avantaje trecatoare, dar unde mai e eleganta solutiei? Ca sa poata batjocori chipul lui Dumnezeu in tine, Diavolul trebuie sa respecte litera contractului, dar in asa fel incat tu sa nu te alegi cu nimic, ba chiar cele mai mari nenorociri sa provina chiar din conditiile puse de tine. Ca in ''Faust'' de Goethe, precum si in alte opere de arta. Mai mult, odata ce ai vrea sa faci contractul, sufletul tau ii apartine, nu are de ce sa iti dea nimic, decat daca ar vrea sa te insele inca si mai tare. Te salut.

| TrăieşteClipa a răspuns:

Diavolul este doar o inventie.Nu exista cu adevarat.
Teologii crestini au confundat adversarii militari ai lui Iahve cu diavolul.
Ar fi fost suficient sa intrebe un rabin cand intampinau dificultati in interpretarea textelor evreiesti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Baaa da nu fi prost ca te ajuta ala cu care faci pactul.Fii baiat destept, te intepi in deget, scrii pactul cu sangele tau, si-l semnezi.Te ia el in primire nu fi prost, da e un neajuns.Cum scapi de el odata ce ai semnat? ca nu mai poti? si daca nu-ti convine mai tarziu, ce faci? il rogi frumos? ma faci sa rad bai blegule, vezi-ti de treaba nu te juca, ca nu stii cu ce te joci.

| CοnstruimCatedrala a răspuns:

Vrei un pact cu diavolul, ai?
Dar crezi ca nu stiu eu ca tu esti chiar diavolu-n persoana?
Pe cine vrei sa pacalesti demone? Se vede si din poza ca ai copite in loc de picioare.

| Phantomhive6 explică:

Mulțumesc pentru răspunsuri dar din păcate le consider irelevante factorul fiind că aceste raspunsuri nu se incadreaza la intrebarea pusa de mine.

| Dandanache a răspuns (pentru Phantomhive6):

Raspunsurile sa incadreaza. Tu nu incadrezi la intrebare.