| RAY a întrebat:

Vreo persoana agnostica pe aici?

11 răspunsuri:
| SG1995 a răspuns:

Panteist agnostic.

| RAY explică (pentru SG1995):

Ca agnostic nu pretinzi cunoastere ca nu exista despre toti zeii sau doar despre dumnezeu?

| SG1995 a răspuns (pentru RAY):

Ca agnostic stiu ca nu pot avea o cunostere obiectiva pentru existenta sau inexistenta oricarui fenomen supranatural/divin, deci pozitia panteista sau chiar teista e la fel de arbitrata ca o pozitie atee, de aici agnosticismul, la mine nu vorba de agnosticism metafizic, ci de unul pragmatic.

| RAY explică (pentru SG1995):

Dar credinta ai pentru dumnezeu?

| SG1995 a răspuns (pentru RAY):

Da, dar credinta asta asta e o presupunere personala, la fel cum necredinta ta e o presupunere personala din moment ce empiric nu poti dovedi niciuna.

| RAY explică (pentru SG1995):

Nu e o presupunere seby e o realitate,in prezent nu exista nici o dovada ca exista dumnezeu,ateismul e o forma de a spune hey in prezent nu cred /nu consider ca exista dumnezeu deci nu am credinta fata de el,dar maine daca vine din nori iisus, dumnezeu, zeus sau stiinta dovedeste ca un creator a contribuit direct la crearea universului sau exista vreo dovada stiintifica da as crede in acel creator.zeu etc
ateismul e o pozitie temporara, dar cand vad ca uni spun am devenit crestin desi eram ateu, pai de ce ai devenit teist de ce nu politeist sau de ce crestin? inseamna ca nu ai asteptat vreodata o dovada stiintifica sau nu ai fost ateu vreodata si crestin cu numele

| SG1995 a răspuns (pentru RAY):

Pai ateism nu e egal stiinta, deci evident pot fi ateu si pe urma sa devin teist, tu in prezent nici nu poti dovedi x nu exista, deci presupui ca nu exista, la fel cum e presupun ca exista, in fact ambi suntem subiectivi. Ateismul nu este ceva obiectiv precum nici teismul mein freund.

| RAY explică (pentru SG1995):

Seby nu poti dovedi ce nu exista si doar cea exista atat, eu personal sunt ateu negativ, nu afirm ca nu exista dumnezeu sau alti zeii in propprtie de 100% si las o sansa, adica nu am o convingere ca nu exista dar un teist are convingere ca exista deci nu poate dovedi asta, eu ca sa dovedesc man ca nu exista? sa imi dovedeasca un crestin ca nu exista zeus sa aflu si eu cum, ateismul pozitiv sau gnostic afirma 100% ca nu exista zeii, dumnezeu

| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos a răspuns:

19. Fiindca ce se poate cunoaste despre Dumnezeu le este descoperit in ei, caci le-a fost aratat de Dumnezeu.

20. In adevar, insusirile nevazute ale Lui, puterea Lui vesnica si dumnezeirea Lui se vad lamurit, de la facerea lumii, cand te uiti cu bagare de seama la ele in lucrurile facute de El. Asa ca nu se pot dezvinovati;