| Steregoi a întrebat:

Zeii mitologici nordici aproba guvernarea umana. Dumnezeu nu aproba guvernarea umana desi o permite si el chiar i-a dat porunca lui Cirus persanul. Ce parere aveti?

17 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Iahve lasa asa ceva

| Steregoi explică (pentru RAY):

Daca eu te las sa scrii prostii inseamna ca aprob ce scrii? Te las nedandu-ti ignor. Eu fac precum Dumnezeu adica te las sa alegi orice vrei sa scrii ca libertate de exprimare. Confunzi libertatea de alegere cu aprobarea. Dumnezeu i-a lasat pe evrei sa faca prostii dar nu inseamna ca daca i-a lasat i-a si aprobat in timp ce ei au suportat consecintele. Consecintele se vad adica sistemul actual se loveste de o multime de esecuri si nerealizari. E suficient din partea lui Dumnezeu care arata prin asta ca oricine alege independenta de el sau razvratirea nu are parte de o viata vesnica si fericita. Ii ucidea Dumnezeu pentru ca evreii oricum aveau sa moara in cele din urma. I-a ucis pentru ca ei au fost martori la manifestari speciale din partea lui Dumnezeu. Prin faptul ca ne nastem pacatosi sau razvratiti sau cu inclinatii pacatoase orice alegem tot murim pentru ca plata pacatului e moartea. Adam nu a avut inclinatii pacatoase. Pacatul sau a aparut doar din alegerea lui libera. happy

Răspuns utilizator avertizat
| mentholinks a răspuns:

Pai daca o permite e ca si cum ar aproba-o. Daca nu i-ar conveni ceva ar lua masuri.

Răspuns utilizator avertizat
| Steregoi explică (pentru mentholinks):

Asa s-ar proceda cu niste roboti prosti. Dumnezeu nu a facut omul prost ci l-a facut ca sa poata intelege ca doar Dumnezeu merita respect mai presus de orice.

Răspuns utilizator avertizat
| Steregoi explică (pentru OctavianDanielMaria):

Da. Stii bine. laughing

| RAY a răspuns (pentru mentholinks):

Pai dumnezeul tau din vt a lasat guvernari umane nu? solomon si multi care au avut fost regi, imparati etc

| Steregoi explică (pentru RAY):

Dumnezeu nu le-a cerut evreilor sa aiba imparat. Lui Cirus i-a ordonat pentru ca era un pagan care se pare ca a murit in zoroastrism o religie pagana. I-a cam dat un picior in fund lui Cirus adica ceva de genul: "Du-te ba netrebnicule si da decretul de reconstructie a Ierusalimului". Nu reiese de nicaieri ca Dumnezeu l-a slavit pe Cirus sau ca l-a aprobat in pozitia lui de rege persan.

| RAY a răspuns (pentru Steregoi):

Pai si solomon?

| Steregoi explică (pentru RAY):

Nici Solomon.

| RAY a răspuns (pentru Steregoi):

David?

| Steregoi explică (pentru RAY):

Inainte de David a fost Saul rege, insa inainte de a-l pune pe Saul rege Dumnezeu n-a fost de acord ca evreii sa aiba rege. Dar vazand ca ei vor un rege ca sa fie si ei ca restul popoarelor le-a facut o concesie si le-a ales un rege pe Saul pe care l-a uns rege prin Samuel. Le-a spus ca aveau sa fie slujitorii regelui si aveau sa-i plateasca taxe si bunuri materiale.

| RAY a răspuns (pentru Steregoi):

Deci au avut rege, na vezi ca se poate chiar tu ti ai raspuns

| Steregoi explică (pentru RAY):

Daca fac o analogie cu ce a spus Iisus ca "Adam insa a avut o singura sotie" sau ca "la inceput nu a fost asa", inseamna ca la inceput Dumnezeu fiind unicul imparat peste tot inseamna ca el nu accepta in cele din urma alt rege sa existe. Insusi Iisus va preda regatul sub conducerea lui Dumnezeu Tatal.