| OctavianDanielMaria a întrebat:

''Zelotul'' Reza Aslan: ''Nu a durat prea mult până când oamenii din Capemaum şi-au dat seama cu ce aveau de-a face. Isus nu era în niciun caz primul exorcist care să calce pe ţărmul Mării Galileii. în Palestina secolului I, meseria de făcător de minuni era la fel de obişnuită ca aceea de meşteşugar sau zidar şi chiar mult mai bine plătită. Galileea mai ales era plină de exaltaţi care susţineau că pentru o mică sumă de bani puteau canaliza puterea divină, însă ceea ce îl diferenţia pe Isus de restul exorciştilor şi tămăduitorilor era, cel puţin în ochii galileenilor, faptul că făcea aceste minuni fără să ceară bani. Primul exorcism efectuat în sinagoga din Capernaum trebuie să-i fi şocat pe rabini şi pe bătrâni, care l-au văzut ca pe „o nouă învăţătură" — evanghelia spune că o armată de scribi a năvălit în oraş în zilele următoare pentru a vedea cu ochii lor cât de mare era provocarea adusă autorităţii lor de către un simplu ţăran. Dar pentru oamenii din Capernaum, ceea ce conta cel mai mult nu era atât sursa vindecărilor lui Isus, cât costul lor.
Până seara, vestea că un tămăduitor care nu cere bani se plimbă pe străzi nestingherit cuprinsese tot oraşul. Isus şi însoţitorii săi stăteau în casa fraţilor Simon şi Andrei, unde soacra lui Simon zăcea în pat cu febră. Atunci când fraţii l-au înştiinţat pe Isus despre boala ei, acesta s-a oferit să o viziteze şi, luând-o de mână, a vindecat-o instantaneu, în scurt timp, casa lui Simon a fost luată cu asalt de ciungi, leproşi şi posedaţi de demoni. Până a doua zi, mulţimea de bolnavi şi de infirmi a crescut şi mai mult.
Pentru a scăpa de mulţime, Isus a sugerat să plece din Capemaum pentru câteva zile.
— Hai să mergem în altă parte, prin târgurile învecinate, ca să predic şi acolo, căci pentru aceasta am ieşit (Marcu 1:38).
Dar vestea tămăduitorului călător ajunsese deja şi în oraşele vecine.''. Ce parere aveti despre asta. Se pare ca nu era primul facator de minuni, dar a prins priza la public, pentru ca o facea moca.

1 răspuns:
| Queen003badgirl678idkk a răspuns:

Eu cred ca a gasit public din cauza ca o facea moca...El nu a fost primil facator de minuni