| Andrei9716 a întrebat:

Zi buna la toata lumea! Am si eu o intrebare. Sunt un baiat credincios asa am fost mereu. De ce Dumnezeu ingaduie unor oameni sa aiba necazuri sau probleme de diferite tipuri? Este o lectie? Unii oameni parca nu au parte de asa ceva in viata sau foarte tarziu. Cu toate ca nu sti ce se ascunde in spatele lor. Multumesc

Răspuns Câştigător
| cristi202 a răspuns:

Din start trebuie sa iti spun ca cei mai frumosi si mai de caracter oameni pe care i-am cunoscut pana acum, si au fost multi oameni cunoscuti de mine, au fost oameni care au avut de suferit mult in viata. Asa cum cuptorul curata metalul de impuritati, asa si suferinta formeaza omul facindu-l mi bun ca inainte. Nu doresc nimanui viata ce o aveam pana la 27 de ani, cand nu am prea avut de suferit. Fara sa suferi, dai dovada, daca nu mental, dar emotional, de superficialitate in viata. La mine, dupa 27 de ani, o boala urita avea sa imi schimbe perspectiva. Am ajuns pana in pragul sinuciderii din cauza durerilor, dar, azi daca ma intrebi daca a meritat, daca nu am suferit pe degeaba, nu iti voi spune doar ca a meritat, ci si ca a fost perioada cea mai buna din viata, in care am invatat enorm de multe lucruri care acum ma ajuta sa inteleg viata si pe cei ce trec prin ea mult mai bine.
Nu e de dorit sa suferi, insa, Dumnezeu, mai devreme sau mai tirziu, va sti sa scoata ceva bun din acea suferinta. Cit de mult va fi acel bun, depinde si de raspunsul celui ce sufera, daca accepta suferinta ca fiind parte din viata, va trage si foloase de pe urma ei, daca i se impotriveste avand amaraciune si resentimente fata de ea, ii va fi si mai greu.
Si inca ceva: nu exista om care sa nu sufere in vreun fel. Patriarhul Iov in Biblie spune atit de frumos "omul se naste ca sa sufere precum scanteia se naste ca sa zboare". Unii sufera mai mult, altii mai putin, insa toti au de suferit. Cei ce par a nu suferi doar ca nu arata ca au de suferit.
Deci, capul sus. Prin orice treci, sau vei avea de trecut inca, daca nu poti schimba nimic in bine, accepta situatia asa cum e, si iti va fi mai usor. Iar daca vei reusi sa te calmezi si sa te linistesti acolo, in mijlocul furtunii, sa stii ca Dumnezeu nu e departe de tine, multi in asemenea situatie L-au gasit, L-au intilnit acolo, si viata ta nu va mai fi aceeasi, fie va lua suferinta de la tine, fie iti va da puterea sa o infrunti, incit dincolo de ea sa poti face lucruri pe care inainte nici nu visai ca le puteai face.

| Andrei9716 explică (pentru cristi202):

Foarte frumos ai scris multumesc pentru acest mesaj esti un om minunata si simt asta! Bravo Doamne Ajuta la toata lumea

| RAY a răspuns (pentru Andrei9716):

Care a fost scopul acestei intrebari?

| cristi202 a răspuns (pentru Andrei9716):

Ma bucur mult ca raspunsul ti-a fost de folos. Eu cand l-am scris simteam efectiv ca ai nevoie de el, si ma bucur ca si-a atins tinta.

| Delmo_Catalin_1984 a răspuns (pentru cristi202):

Hmmm, asta zice si karma. Cum adica, daca nu suferi in viata esti catalogat automat superficial? Nu este cam superficiala parerea asta?

Si de ce trebuie sa aiba legatura zeii cu destinul pe care ti-l croiesti singur?

| cristi202 a răspuns (pentru Delmo_Catalin_1984):

Nu neaparat esti catalogat superficial. E ca tigara si cancerul la plamini, e o strinsa legatura intre cele doua, desi foarte bine poti fuma toata viata si sa mori de altceva. De regula cei ce sufera devin profunzi in gindire, pentru ca suferinta te pune sa cauti o solutie la problema ta, si uneori nu e usor de gasit, si asta te determina sa intelegi ca lucrurile nu sunt atit de simple pe cit credeai ca sunt. Rar am intilnit pe cineva care sa nu fi suferit si sa fii fost profund, era intotdeauna o minune pentru mine. Dar, desigur, poti fi profund si fara sa fi suferit.
Destinul ti-l croiesti singur? Ore de cate ori nu ti s-a intimplat sa vrei ceva, sa faci ceva, si sa nu poti datorita imprejurarilor, oamenilor, sau a altor cauze? Ti-l croiesti cel mai adesea constrins de situatie. Eu puteam sa fiu doctor, si inca unul bun, imi placea medicina de mic, cand altii citeau carti de dragoste si politiste, eu citeam carti de medicina happy, insa totul s-a rezumat la atit, am fost constrins de lenea ce o aveam cu privire la scoala, nu aveam chef sa invat, desi ai mei mereu imi spuneau ca sunt capabil. Si uite asa s-a pierdut un mare doctor, si a iesit un meserias oarecare happy. Si de aceea destinul e mai mult decat ce poti face tu cu viata ta, si are legatura cu mina nevazuta care conduce intregul Univers.

| Delmo_Catalin_1984 a răspuns (pentru cristi202):

Ai fost constrans de propriul ego si propria mentalitate. Daca ai fi invatat, sa zicem, ai fi ajuns medica. Deci, prin urmare, destinul ni-l croim singur. Numai tu poti fi responsabil pentru asta.
Daca eu n-as trage 12-14 ore pe zi tot ce am construit s-ar darama.
"Destin" este un cuvant gresit. Are implicatii grecesti, poate si divinatorii. As zice ca iti faci viitorul singur. Prin decizii, munca, responsabilitate.
Nu cred ca exista o mana nevazuta care conduce Universul. Sunt prea multe care nu se leaga. Nu doar stiintific si fizic, ci si la nivel de teorie.

| cristi202 a răspuns (pentru Delmo_Catalin_1984):

OK? Si ce ma putea determina sa invat? Daca la 10 ani aveam mintea de acum, fii sigur ca invatam. Insa alor mei nu le-a prea pasat de mine, ce sa ma mai motiveze si sa imi explice ca trebuie sa imi croiesc singur un drum in viata! Si unui copil, daca nu il motivezi, ii sta mintea doar la joaca, asa a fost si in cazul meu. Cind am realizat cum stau lucrurile, a fost prea tirziu. Ma bucur insa ca am putut invata o meserie frumoasa, banoasa, si cautata, dar nici pe aceea nu am vrut-o, dar de cand m-am angajat am realizat ca a meritat, acum si mai mult, am vrut sa fiu strungar, facusem in a X-a practica la liceu pe strung si mi-a placut mult, cand am mers la profesionala am optat pentru strungar, dar, fiind prea multi care au optat ca mine, locurile au fost ocupate, si eu am fost pus la clasa de sudori. Am comentat eu cu inca citiva, dar nu prea puteai comenta pe vremea comunistilor. Si am mers pe meseria asta. Azi zimbesc cand ma gindesc, ca strungar, in viata de zi cu zi nu imi ajuta, dar ca sudor, cu amaritul de transformator ce il am, pot face multe chestii, fie sa repar cate ceva, fie sa imi fac vreo scula de care am nevoie. Si, daca azi lucrez (si) in constructii, e pentru ca am ramas in urma, din nou din cauza destinului! Citiva ani nu am putut lucra, si intre timp lucrurile s-au schimbat in meseria mea, au aparut proceduri noi de sudare, eu stiind sa sudez doar electric. M-am dus sa ma angajez, am dat proba de lucru, si am picat-o! Am fost in stare de soc, pentru ca imi stiu meseria bine, doi ani de zile am stat in fabrica linga un meserias bun si batrin, insa procedura noua, fiind diferita oarecum, m-a facut sa sudez ca un amator. Am zis ca a fost un accident, am mers si pentru alt post, si tot am picat la proba de lucru happy. Mai tirziu am realizat ca am nevoie sa lucrez o zi-doua ca sa ma obisnuiesc cu noile metode de sudare. Si, mama lui de destin!, inca nu am gasit unde sa pot face asta, si cum ca sudor electric nu se prea mai gaseste de lucru, axtrebuit sa ma reprofilez. Dar nu imi pare rau! Insa nu e chiar ce visam sa fac cand eram copil, insa asta e alta poveste.
Poate la nivel de teorie pare ca lucrurile nu se leaga, insa practic, lucrurile sunt bine inchegate, cel putin in viata mea vad mina nevazuta care actioneaza.

73 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns:

| Mircea08 ai mancat cam iute in ultima vreme de esti asa inflamat, sa citeasca biblia ta sectancta, modificata a?

| xerxes1 a răspuns:

Pot doar sa te asigur ca Domnul din cartea de povesti Biblia nu are nicio legatura.

| iurii75 a răspuns:

" Dumnezeu ne dă necazuri, boli, accidente pentru a ne ispăși păcatele încă din această lume!" - una dintre cele mai mari calomnii aduse lui Dumnezeu.
Dumnezeu nu cauzează, el le permite temporar din motive întemeiate dar le va pune capăt.
https://www.jw.org/......uferinţa/ insight[search_id]=f73682f7-ad0f-4e18-8e10-deaac707fd4f&insight[search_result_index]=7
https://www.jw.org/......suferinta/

| Nilsson a răspuns:

Uneori si oamenii care nu au pacatuit atat de mult sunt incercati de suferinte mari pentru ca Satana vrea sa ii faca sa isi piarda credinta si sa se lepede de Dumnezeu.

| Octavian199 a răspuns:

Asa ai fost de cand te-a nascut mama ta? rolling on the floor

| Mclaren12 a răspuns:

Pentru ca dumnezeul ala in care crezi tu nu este real. Crestinii mereu cauta o scuza pentru necazurile lumii. Cea mai populara scuza este liberul arbitru, fapt infirmat chiar si de biblie cand Yehova i-a pedepsit pe Adam si Eva pentru ca au mancat din pom si nu le-a dat "liberul arbitru" de a lua decizii singuri si sa-i lase in pace.

Alta scuza este aia ca Yehova da fiecaruia crucea pe care o poate duce. Poate de asta mor copii in varsta de cateva luni de boli, ca pot duce ei bolile alea. Crestinismul a fost inventat pentru a distruge religiile pagane si pentru a controla oamenii de rand. Crestinii sunt singurii suficient de orbi incat sa nu realizeze treaba asta care este deja mult prea evidenta nici dupa 170 de ani.

| Andrei9716 explică (pentru Mclaren12):

Te-ai gandit ca pentru suferintele copiilor sunt de vina parintii? Necazurile ne vin de pe urma pacatelor

| Octavian199 a răspuns (pentru Mclaren12):

Numai ca zeul evreu nu era cu crucile.Alt ballshit rolling on the floor

| suntserios a răspuns (pentru Andrei9716):

Asta ca asa vrei tu sa dramatizezi, daca nu ti ai mai inchipui atatea lucruri poate nu ai mai traga concluzii ca un batranel de pe un nor ne pedepseste ca sa ne fie bine cand murim.

| RAY a răspuns (pentru Andrei9716):

Te-ai gandit ca pentru suferintele copiilor sunt de vina parintii?
dar ce vina are acel copil pentru ce au facut parinti lui?

| Mclaren12 a răspuns (pentru Andrei9716):

Nu-i adevarat in totalitate. Asta se poate aplica in cazul bolilor genetice, transmise de la parinti la copii. In rest, nu prea vad ce altfel de "necazuri" pot fi mostenite de la parinti.
Interesant este ca atunci cand se intampla ceva bun in viata cuiva, obligatoriu trebuie "sa fi dat domnu" sa fie asa. Iti revezi parintii dupa o perioada lunga de timp, a dat domnu. Ai prins un job bun, a dat domnu. Ai fost jefuit pe strada, hopa, n-a mai dat domnu, in schimb sigur trebuie sa-si fi bagat dracu coada ca altfel nu se explica. Exact mentalitatea asta o aveti. Yehova este "datatorul" a tot ce se intampla bun in viata cuiva si dracu intotdeauna este "datatorul" de lucruri rele. Voua vi se pare normal de vreme ce ati fost indoctrinati sa credeti ca Yehova este binele absolut si dracu este raul absolut, iar in realitate habar n-aveti o boaba de istorie crestina, va contraziceti biblia dupa propriile interese si credinte, sunteti usor de manipulat si de controlat.

| Andrei9716 explică (pentru Mclaren12):

Dumnezeu ingaduie sa fi ispitit de diavol si il lasa sa te amarasca sa vada ce si cum faci! Daca toti oamenii ar fi bine si nu ar avea probleme cine ar mai fi langa Dumnezeu? Cum a spus Alexa oamenii la necaz apeleaza la Dumnezeu si foarte putini ii multumesc la bine! Ba chiar avem habar despre religia noastra! Fiecare trebuie sa ducem o cruce

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru Andrei9716):

In Rai exista liber arbitru?
Daca da, inseamna ca raul nu e necesar sa existe odata cu liberul arbitru.
Daca nu, inseamna ca tu nu o sa ajungi niciodata in rai.

| Andrei9716 explică (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

De ce spui ca nu o sa ajung in Rai? Ca nu te-am inteles scuze

| Mclaren12 a răspuns (pentru Andrei9716):

Crestine, tot crestinii sunt aia care zic ca totul este predestinat si ca tu nu esti in controlul actiunilor si vietii tale. Tot ei zic ca inca de cand te nasti "iti este scris pe frunte" ce o sa faci in viata si cand vei muri. Apoi tot ei au zis ca dupa o sa fii judecat pe baza a ceea ce ai facut in viata rolling on the floor
Apoi tu vii si zici ca Yehova te testeaza cum reactionezi la ispitele diavolului. Adica ei lucreaza mana in mana sa inteleg.

"Ba chiar avem habar despre religia noastra!"
Iti zic cu toata certitudinea ca majoritatea crestinilor sunt atat de indoctrinati incat habar nu au nimic nici de religia, nici de istoria religiei lor, nici de actiunile celor care le reprezinta religia, nici de lumea pe care se afla. Aici nu este vorba de "dovezi" ca de ce crestinismul este fals, este vorba ca voi sunteti atat de orbi incat o sa le respingeti chiar daca v-ar lovi in față.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru Andrei9716):

Atat te duce capul sau esti idiot intentionat? Nu am zis nici ca ajungi in rai, nici ca nu ajungi in rai. Am intrebat daca acolo exista liber arbitru.

| Andrei9716 explică (pentru Mclaren12):

Atat ai inteles tu din ce am zis? Ca Dumnezeu este mana-n mana cu Diavolul? Daca atat ai inteles din ce am spus nu mai am ce sa iti zic imi pare rau

| Mclaren12 a răspuns (pentru Andrei9716):

Asta-i tot ce ai interpretat tu din ce am zis? Cum ramane cu restul? Si stai linistit ca ce am zis despre Yehova si diavol a fost mai mult o ironie, oricum habar nu ai nimic despre realitatea din spatele acestor doua personaje biblice. Tu doar crezi orbeste ca asa ai fost facut sa crezi din nastere. Nu ai cum sa vezi dincolo de barierele impuse de credintele tale. Crede si nu cerceta laughing

| Andrei9716 explică (pentru Mclaren12):

Voi certati ma am auzit de voi! Fiecare crede in ce vrea si cum crede el ca e mai bine! Nu stau sa ma contrez cu tine si cu nimeni pe subiecte din acestea! Ramai cu credinta ta pe care o ai si eu cu a mea!

| Octavian199 a răspuns (pentru Mclaren12):

Man.Ei vor sa inteleaga ce vor.

| Octavian199 a răspuns (pentru Mclaren12):

Daca tot e predestinat, ia sa nu manance cateva zeci de zile sau sa nu bea lichide cateva zile, pana ajunge cu peste 10% sub valoarea normala. Oare nu moare? Fiecare persoana are cam 75% apa in corp

| Octavian199 a răspuns (pentru Mclaren12):

Daca ii loveste un autobuz, zic ca asa a vrut zeul lor.Stai. Atunci de ce mai cauta vinovat? Ca doar asa a vrut zeul lor rolling on the floor

| Mclaren12 a răspuns (pentru Octavian199):

Sunt chiar cretini uneori cu predestinarea lor. Mai grav este ca nu realizeaza ca se contrazic singuri cu asta.

| Mclaren12 a răspuns (pentru Andrei9716):

De cine ai auzit? Si da ramai cu credinta ta oarba, cam asta le ramane crestinilor de zis dupa ce li se dovedeste cat sunt de paraleli cu planeta asta.

| cristi202 a răspuns (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

E un pic mai dificil de explicat treaba cu liberul arbitru in rai.
Acolo nu prea mai ai liber arbitru. In crestinism, omul, sau mai bine zis eul sau, trebuie sa moara, cu toate dorintele, aspiratiile, scopurile sale. De aceea a murit Hristos, ca omul sa poata muri, sa renunte la propriul liber arbitru, sa poata muri acea parte din el care ii e impotriva lui Dumnezeu. Daca esti mort, nu mai vrei nimic, esti mort, si gata. Si asa vei intra in rai, pentru ca Hristos nu doar a murit, dar a si inviat, si a facut posibila si invierea noastra pentru rai. Liberul arbitru, pe de alta parte, si din viata asta o pot spune, va fi mult mai pregnant in rai, caci aici e lucrurl cel mai interesant, cu cit renunti mai mult la tine inca de pe acum, cu atit mai mult, in loc sa ajungi la frustrare, dezamagire si tristete, iti dai seama ca de fapt traiesti mai mult, esti mai liber, si poti lua in consecinta de cauza cele mai bune decizii, e paradoxul invierii lui Hristos, mori, ca sa invii mai apoi, dar la altfel de viata, insa acel liber arbitru nu iti mai apartine, caci Hristos este parte din tine, si deciziile ii apartin. E trist insa ca foarte putini crestini ajung la acest nivel, dar asta tocmai din cauza ca e atit de greu sa mori fata de tine, sa renunti la tine pentru ceilalti. Accentul de fapt pe asta si cade in Noul Testament, "Hristos in voi", "nu mai traiesc eu, ci Hristos traieste in mine", si asta va fi in rai pe deplin, Hristos va fi "totul in toti" Daca ai observat cumva deja, e departe de ce propaga majoritatea bisericilor, acel "fa aia, nu fa cealalata" (desi cu asta incepe crestinismul)

| Mircea08 a răspuns:

Ai spus ca esti credincios - credincios cui? Daca erai credincios lui Dumnezeu stiai TOTUL despre necazuri deoarece nu exista ca cineva sa fie credincios unei invataturi pe care nu o stie ( a crede in Dumnezeu inseamna si a crede in cuvantul Lui)
Daca esti credincios preotolui atunci el iti va spune ca leacul cel mai bun pentru orice problema numai el il are, asa ca daca ai bani si rabdare ca sa-si faca leacul efectul poti merge la preot.
Degeaba tragi la raspundere pe Dumnezeu pentru problemele tale - Dumnezeu URASTE RAUL iar ceea ce uraste El nu face - necazurile vin de la cel ce iubeste raul. Cauta sa intelegi Noul Testament care nu este altceva decat Evanghelia pe care Iisus si apostolii Lui au propovaduit-o, cand o vei intelege vei sti ABSOLUT TOT CE AI NEVOIE PENTRU A TRAI FERICIT!

| 6684464 a răspuns:

Pentru ca El nu ar mai putea judeca drept daca ajuta pe cineva.
Si... El a lasat omul sa-si aleaga calea, El a facut deja tot ce a putut face pentru a ne putea mantui, acum este la alegerea noastra ce facem cu viata de aici. Il alegem pe El sau alegem lumea?

| Alexa1234a a răspuns:

Dumnezeu îngăduie răul pentru a ne modela caracterul. Boala, accidentele ii fac pe oameni să se apropie de Dumnezeu. Dacă El vede că omul va ajuta ajunge în iad pentru ca e departe de Mână Sa, Domnul încerca prin alte metode, tot spre binele nostru. Majoritatea oamenilor se pocăiesc la necaz nu la bine.
O seara binecuvântată.
Și apropo de cei care nu cred. Știința confirma lucruri prezente în Biblie.
Biblia afirma tot ce oamnii au descoperit în ultimele sute de ani, circuitul apei, miezul de foc al pământului, faptul ca Pământul plutește în spațiu.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru Alexa1234a):

Si ce poate invata din rau un copil de 4 ani care moare de foame?
Plus, gresesti foarte mult cand spui ca oamenii se apropie de Dumnezeu cand le merge rau. Cei mai multi se indeparteaza.

| Andrei9716 explică (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Cand nu mai ai nici-o speranta nu apelezi la Dumnezeu? Fiecare om apeleaza mai devreme sau mai tarziu la Dumnezeu! Copilul ala poate moare de foame din cauza parintilor ok? Nu da vina pe Dumnezeu cand unii parinti sunt denaturati sau duc o viata nociva

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru Andrei9716):

Pff. Mai adauga tu parametri in plus ca sa iasa cum iti convine.
Hai sa te vad ce ai de zis despre copiii de 4 ani din Africa care mor de foame fara vina vreunei fiinte omenesti.

| Andrei9716 explică (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Fara vina vreunei fiinte omenesti? Bai omule tu esti intreg la cap? Asta se si vrea mai omule! Daca nu gandim la fel asta nu inseamna ca sunt eu prost sau tu. Sunt oameni influenti pe aceasta planeta care controleaza tot ce se poate! Chiar nimeni nu poate face nimic pentru Africani? Asa crezi? Iti spun eu ca nu se vrea...

| Octavian199 a răspuns (pentru Alexa1234a):

Numai in islam, crestinism si iudaism exista iadul. Oare de ce? rolling on the floor

| Octavian199 a răspuns (pentru Andrei9716):

Si iti da ceva?

| Steregoi a răspuns (pentru Alexa1234a):

Inca de cand moare fetusul in mama lui inainte sa se nasca? Copiii nevinovati si oamenii credinciosi si buni sufera si mor pentru ca cei necredinciosi care refuza sa se se caiasca sa nu vada calea salvarii si sa moara vesnic. Dumnezeu ii va readuce la viata pe copii si pe oamenii credinciosi dar pe oamenii necredinciosi ii va lasa sa ramana morti pentru totdeauna. Alt motiv este ca consecintele rele ale faptelor rele ale parintilor sunt pana la a 4-a generatie iar consecintele bune ale faptelor bune ale parintilor sunt pana la a 1000-a generatie de urmasi. Este si o combinatie a consecintelor rele ale faptelor rele cu consecintele bune ale faptelor bune. Daca un om face fapte bune sau un copil desi este nevinovat si suporta consecinte rele ale parintilor lui acesta va fi inviat de Dumnezeu. Toti oamenii suporta consecinta pacatului lui Adam si Eva pentru ca ei desi s-au bucurat numai de bine au ales sa cunoasca si raul crezand ca raul e bine. Sufera toti oamenii pentru ca Adam si Eva sunt stramosii tuturor oamenilor. Toti oamenii sufera si mor pentru ca inevitabil fiecare om are tendinte pacatoase. Adam si Eva nu au avut tendinte pacatoase iar pacatul lor a rezultat in urma unei alegeri. Consecintele pacatului lor au condus la conditii de viata imperfecte in care exista si rau amestecat cu bine. Adam si Eva au ales pentru ei si urmasii lor sa cunoasca si raul sub toate aspectele lui crezand ca raul e bine. Raul sub toate aspectele lui inseamna si moartea oamenilor buni si a copiilor nevinovati si efectele poluarii si bombei atomice si imbolnavirea si suprapopularea si moartea in spatiul cosmic in cautarea unor planete locuibile. Oamenii necredinciosi au motive sa se caiasca pe baza binelui pe care il primesc de la Dumnezeu. Dumnezeu stabileste pana la ce grad sau gravitate de rau va permite omului sa cunoasca raul.

| Alexa1234a a răspuns:

Nu Dumnezeu e vinonavat pentru ca oamenii nu îl caută.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru Alexa1234a):

Sa inteleg ca e vina copilului de 4 ani pentru ca nu il cauta pe Dzeu? Ca ar si putea sa inteleaga.
Voi sunteti atat de inchisi in bula voastra de ingoranta, nici nu pot sa imi imaginez.

| NGheorghe a răspuns (pentru Alexa1234a):

Cum adică să îl caute pe D-zeu? Nu știam ca D-zeu se joaca de-a v-ați ascunselea!
Un singur cuvânt schimbă tot întelesul unei fraze:
"Cautati mai intai Imparatia lui Dumnezeu si neprihanirea Lui, si toate celelalte lucruri vi se vor da pe deasupra."
Cuvântul cel mai greu de digerat este: "neprihanire". Miei si oile sunt neprihănite deoarece nu-i mânâncă pe lupi! Nașpa! Nu ai cum sa devii oaie ca sa fi neprihănită... cu toate că lupi tot nu mănânci. Neprihănit mai este tradus prin "fără greșeală". D-zeu nu prea este "fără greșeală" deoarece in multe povestiri din VT se dovedește a fi ori foarte părtinitor, ori uită să dea explicații; sau in alte povesti este "fără greșeala" deoarece nu mișcă un deget ca să-i ajute pe credincioși...deci "cine nu face nimic este si normal sa nu greșească, dar asta ar însemna că "a fi religios" cere să fi o legumă. happy Pe de altă parte mulți analiști afirmă ca D-zeul din VT nu are nimic in comun cu D-zeul din NT. Oricum ar sta lucrurile, acolo nu scrie ca oamenii "sa-L caute pe D-zeu" ci sa caute "neprihănirea Lui". Pe românește, exista situații in care unii oameni sunt capabili, prin subiectele alese si corectitudinea precizărilor pe care le fac, sa împace chiar si cei mai învrăjbiți dușmani, in acele momente se spune despre acești oameni ca au o minte dumnezeiască.
Are logică când zici: cineva caută "corectitudinea Lui", caută sa fie foarte corect (in același timp având rezultate fascinante)
Si nu are niciun sens când "cineva Îl caută pe D-zeu"! unde? intr-o carte cu aberații si fapte, pe care dacă le-ai repeta in ziua de azi, ai ajunge la pușcărie. Atunci să-L cauți după colț? Sau pe google maps? Raiul in povestire este "între râul Tigru si Eufrat", in schimb, in realitate toate teritoriile au fost scanate dar nu exista nici-o urmă de așa ceva!

| Alexa1234a a răspuns (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Nu copilul. Când cineva e atât de pornit împotriva Lui Dumnezeu nu ar înțelege.
De exemplu Dumnezeu poate interveni în viata noastră dar nu o face pentru ca avem liberul arbitru.
Alegerile noastre ne duc uneori la eșec. Sunt și încercări de la Dumnezeu care au rolul de a ne face sa creștem în credință.
Poți întreba un pastor... Cunoaște mai multe decât mine. Și îți poate explica mai mult

| Octavian199 a răspuns (pentru Alexa1234a):

Si in rai sau iad? rolling on the floor

| Holiday a răspuns (pentru Alexa1234a):

"De exemplu Dumnezeu poate interveni în viata noastră dar nu o face pentru ca avem liberul arbitru.
Alegerile noastre ne duc uneori la eșec. Sunt și încercări de la Dumnezeu care au rolul de a ne face sa creștem în credință."

Deci intervine, sau nu?
Ce tampenie cu spiridusii astia ai vostri si povestile lor...

"Poți întreba un pastor... Cunoaște mai multe decât mine."

Nu cunoaste mai mult, ca nu are ce, dar probabil sa bata campii mai cu gratie. Posibil sa nu se contrazica in doua fraze consecutive, mai introduce cateva intre ele, dar pana la urma tot o va face pentru ca povestea e de asa natura ca trebuie sa accepti o data ceva, iar mai tarziu contrariul. Si asta in zeci/sute de situatii. Adica nu are nici o noima.

| IoanTPU a răspuns:

Doamne ajută Andrei! Din câte știu eu, Bunul și Dumnezeu pe lângă faptul că este milostiv El este și drep. Se spune undeva în Biblie că nu va rămâne nepedepsit niciun păcat. De aceea pentru a nu fi pedepsiți în cealaltă lume, Dumnezeu ne dă necazuri, boli, accidente pentru a ne ispăși păcatele încă din această lume! Doar că aceste necazuri trebuie duse cu gând bun și cu mulțumire.
Mai pot fi și necazuri de care poate nu suntem vinovați, dar prin acestea Dumnezeu ne încearcă răbdarea! Iartă-mă!

| Andrei9716 explică (pentru IoanTPU):

Multumesc frumos pentru raspuns. Ai dreptate incerc sa duc aceasta suferinta cu incredere in Dumnezeu si cu multumire.Doamne Ajuta

| Mclaren12 a răspuns (pentru IoanTPU):

Adica sa-i multumesti zeului evreiesc bolile si dezastrele de pe lume? Raman fara cuvinte. Tu realizezi ca din cauza astora ca tine tara se afla in rahatul in care se afla? Astia ca tine sunt oameni slabi si usor de condus, fara reactie, fricosi, lipsiti de atitudine, lipsiti de curaj. Si sunteti atat de multi ca si aia care chiar vor sa faca ceva n-au nicio putere. Incredibil

| IoanTPU a răspuns (pentru Andrei9716):

Să te întărească Dumnezeu! Toți avem lupte, fiecare în felul lui. Toate cele bune!

| IoanTPU a răspuns (pentru Mclaren12):

Iartă-mă, mie nu îmi place să mă iau la ceartă. Gândește-te, poate ceea ce crezi tu este greșit. Te rog mai caută ADEVĂRUL, iar ADEVĂRUL te va face liber! Toate cele bune!

| Mclaren12 a răspuns (pentru IoanTPU):

Patronule, daca nu as fi fost ca tine poate mai avea sens ce ziceai. In schimb tu ai fost toata viata inchis in bula ta de dogme crestine din care cel mai probabil nu-ti vei gasi scaparea niciodata. Pentru tine este cam tarziu sa mai cauti "adevarul" pentru ca dupa credintele tale, "adevarul" ti-a fost deja bagat in cap de la botez incoace.

| Andrei9716 explică (pentru IoanTPU):

Multumesc la fel Ionut Dumnezeu sa ne ajute

| Andrei9716 explică (pentru Mclaren12):

Cu ce imi dovedesti mie ca noi credem in ceva fals?

| Mclaren12 a răspuns (pentru Andrei9716):

Ce sa-ti mai dovedesc cand tu esti deja pierdut? Dar pot sa-ti pun o intrebare de verificare la care nu a reusit nimeni sa raspunda. Adu niste dovezi istorice pentru existenta lui Cristos. Daca dai un raspuns cat de cat pertinent inseamna ca meriti luat in seama, daca nu inseamna ca esti un crestin ca oricare altul, prea sigur pe credintele sale oarbe si fundamentate pe o mare de minciuni si concepte furate din alte religii.

| Andrei9716 explică (pentru Mclaren12):

In primul rand nu intru in jocul tau de ateu! In al doilea rand orice argument as spune nu ar fi destul de bun! Giulgiul din torino cum ti se pare? Parti din crucea Lui Iisus?

| Mclaren12 a răspuns (pentru Andrei9716):

Nu trebuie sa intri in niciun joc de ateu, cine a zis ca sunt ateu?

Giulgiul din Torino este un fals, si asta in primul rand nu a spus-o stiinta ca sa zici ca fac propaganda ateista, ci a spus-o pentru prima data chiar un episcop catolic. Oamenii din topul crestinismului au stiut dintotdeauna ca este o religie falsa. Si in al doilea rand vine toata evidenta stiintifica care dovedeste ca giulgiul este un fals. De fapt, se pare ca prima relatare documentata despre giulgiu a aparut chiar de la episcopul respectiv care i-a comunicat lui Papa Clement al 7-lea ca a fost o facatura, asta s-a intamplat a aproape un mileniu si jumatate de la pretinsul eveniment, suna a naibii de autentic.

"Parti din crucea Lui Iisus"
De asta n-am auzit. Poti dezvolta daca vrei.

| Andrei9716 explică (pentru Mclaren12):

Da o bucata din cruce sa afla chiar in Romania din 6 septembrie 2004! Documenteaza-te ca nu am timp de tine acum

| Mclaren12 a răspuns (pentru Andrei9716):

A naibii ca giulgiul ar fi ramas intreg dar crucea nu. Eu am si alte lucruri de facut, nu sa caut povesti cu zeitati evreiesti. Tu esti ala care trebuie sa dovedeasca ceva, tu trebuie sa vii cu dovezile pertinente, nu sa-mi zici mie sa le caut.

| RAY a răspuns (pentru Andrei9716):

Ce bucata din cruce omule, tu crezi ca romani au pastrat crucea unui nebun care se credea rege si ca are i imparatie acolo sus

| RAY a răspuns (pentru Mclaren12):

Nici gilugiu, vrajeala a fost datat si el, e ceva mult mai recent, e un fake

| IoanTPU a răspuns:

Bine atunci! Dar nu înțeleg un lucru. De ce majoritatea oamenilor mari ai României din trecut și din prezent au găsit ADEVĂRUL în Dumnezeu (în ORTODOXIE). Oameni ca Mihai Viteazul, Constantin Brâncoveanu, Ștefan cel Mare, Mihai Eminescu, George Enescu, Constantin Brâncuși, Petre Țuțea, Radu Gyr, Tudor Gheorghe, Simona Halep și mulți, mulți alții. Ei au fost sau sunt niște manipulați, niște fricoși?

| Mclaren12 a răspuns (pentru IoanTPU):

Ce legatura are religia cu cariera profesionala? Nimeni din cei mentionati de tine nici macar nu si-au facut o cariera din religie. Si logic ca au fost indoctrinati cu crestinismul ortodox daca ei au fost nascuti intr-o tara unde domina crestinismul ortodox?
In comparatie cu Simona Halep, Serena Williams este martora a lui Yehova, Radwanska este catolica. Si ele femei din topul tenisului mondial, ce diferenta fac sectele crestine aici? Oricat de mare ai ajunge, ce legatura are ca tu ai fost indoctrinat de la nastere sa crezi in zeul evreiesc?