| liviu00 a întrebat:

1. Care este doza minima letala de mercur?
2. Care este cantitatea de mercur continuta de vaccinul romanesc anti-gripal?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Abh
| Abh a răspuns:

Mayasule, asa-i ca nu stiai ca si legumele si fructele au o anumita cantitate de mercur in functie de zona in care au crescut si ce metale erau in sol? Las-o mai incet cu spaima asta pe care incerci sa o bagi in oameni, bacemi ti-a dat niste explicatii detaliate si tu vii cu aberatii auzite de la stirile de la ora 5.

19 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Http://www.paginamedicala.ro/......xica_5667/

"Doza minima letala de mercur anorganic este de cca 2 g. Cantitatea de mercur sub forma de tiomersal in 0, 5 ml de vaccin este de cca 0, 0000425 g, adica de 4, 25 micrograme/ 0, 5 ml, cantitate care se administreaza la un adult de cca 70 kg. Asa cum rezulta, cantitatile sunt mai mici decat cele din mediul inconjurator. In concluzie, concentratiile de mercur sub forma de tiomersal utilizat in prezervarea vaccinului CANTGRIP nu au nicio semnificatie toxicologica pentru om", a explicat prof. dr. Victor Voicu - dupa cum informeaza AGERPRES.

| Bacemi a răspuns:

@Abh, m-am obisnuit. Unde spun ceva ce nu convine cuiva iau stupid. Asta desi exprim doar o parere sau o informatie fiind total impartial fata de ea. Nu pot sa inteleg ce gandesc oamenii care dau aceste voturi. Aici nu e vorba de mine, e vorba de gest in general. Ca nu sunt singurul care pateste asa ceva.

| mihaa a răspuns:

La trv, ziceau ca in vaccinul de gripa noua, exista un derivat al mercurului, decii, nu e motiv de ingrijorare

| zorialbi a răspuns:

Cinci cazuri de deces dupa vaccinarea anti A/H1N1
In ultimele zile s-au inregistrat cinci cazuri de deces survenite la scurta vreme dupa vaccinarea impotriva virusului gripei noi. Este vorba despre un angajat al CJAS Buzau, care a facut un atac cerebral, doua femei din Prahova, un medic din Cluj si un muncitor la o firma de constructii din Bistrita.

Potrivit datelor puse la dispozitie de Directiile de Sanatate din judetele respective, cauzele directe ale deceselor au fost afectiuni existente inaintea vaccinarii (afectiuni ale inimii, diabet sau afectiuni necunoscute pana in acel moment. Cei care se opun vaccinarii argumenteaza ca explicatia bolilor existente anterior poate fi data si in cazul deceselor prezentate ca fiind cauzate de A/H1N1.
(Evenimentul zilei, http://www.ghidcabinet.ro/......ti-ah1n1/)

Astarastoae: dispozitia privind vaccinarea medicilor este ilegala
Presedintele Colegiului Medicilor din Romania, Vasile Astarastoae, a declarat in aceasta dimineata ca dispozitia Ministerului Sanatatii privind obligativitatea vaccinarii medicilor impotriva virusului gripei A/H1N1 este ilegala. Orice medic sanctionat pentru ca refuza vaccinarea care va da statul in judecata va obtine castig de cauza, daca nu in Romania, atunci sigur la la CEDO, sustine presedintele CMR.

In ceea ce priveste pandemia de gripa A/H1N1, Vasile Astarastoae de declara sceptic, adoptand o pozitie asemanatoare cu cea a lui Wolfgang Godarg, presedintele comisiei de sanatate din cadrul Consiliului Europei. Presedintele CMR crede ca "exista un grad crescut de isterie colectiva, OMS a exagerat delarand pandemie colectiva si modificand conditiile de declarare a pandemiei.
(http://www.ghidcabinet.ro/......-ilegala/)

| zorialbi a răspuns:

Prospectul oficial al Cantgrip recunoaste ca acesta contine mercur sub forma de Tiomersal.
Cateva aspecte legate de toxicitatea acestui produs si implicatiile patologice ale utilizarii sale in vaccinuri sunt redate in punctele de mai jos:
I.
Thimerosal (tiomersal).
Toxicitatea substantei si implicarea ei in etiologia si patogenia autismului

Dr. Boyd Haley on Mercury toxicity & Autism
http://video.google.com/videoplay?docid=4115912987954370615&cu=Boyd+Haley# Part1
http://video.google.com/videoplay?docid=4841005852560432306# Part 2
http://video.google.com/videoplay?docid=5705486873371633009# Part 3
http://video.google.com/videoplay?docid=6234599460826441662# Part 4
O conferinta stiintifica socanta cu dovezi statistice si medicale solide.
Mercury, Autism and the Global Vaccine Agenda
http://video.google.com/videoplay?docid=6890106663412840646&hl=en
Idei cuprinse in conferinta:
- existenta unor cantitati enorme de mercur in vaccinuri, cantitate declarata de insasi producatori, exprimata in unitati de masura improprii pentru a parea cantitate neglijabila (0, 01% zic ei, cand ar trebui sa exprime mercurul in "parts per billion" (ppb), unitate in care concentratia maxima admisa este de 2 ppb in apa potabila, iar intr-o doza de vaccine este in cantitate de 50. 000 ppb (echivalentul lui 0, 01%))
- efectele clinice ale intoxicatiilor cronice cu mercur, efectul cumulativ al administrarii mercurului prin vaccinuri
- corelatii statistice intre mercurul din vaccinuri si incidenta autismului
(*primul caz de autism este descris in 1932, mercurul s-a introdus in vaccinuri in 1931;
*dupa introducerea pe scara larga in anii 60-70 incidenta autismului a crescut de la un caz la suta de mii de oameni, la un caz la 150 de oameni in 2005;
*comunitatile ce au refuzat vaccinarea nu au nici un caz de imbolnavire de autism(in 20. 000 de Amish nevaccinati, nu exista autism.))
- dovezi medicale (biochimice si clinice) ce arata ca autismul este o forma de reactie la mercur ce apare la foarte multi copii expusi la mercurul vaccinal.
- tratamentul cu chelatori de mercur (EDTA, Zeolit, vitamine) arata scaderea mercurului intra tisular, cresterea excretiei de mercur, imbunatatiri spectaculoase ale conditiei neuro-psihice ale pacientului (un caz mentionat, dupa tratamentul de 6 luni cu chelatori de mercur, copilul a inceput sa vorbeasca)
- cine implementeaza la scara mondiala vaccinuri, ce interese au?
- legatura intre campania mondiala de vaccinare si miscarea mondiala de control al populatie, prin sterilizari fatise si ascunse, debilizari fizice si psihice, controlul nasterilor, promovarea distribuirii gratuite a anticoncptionalelor, vaccinurile anti-sarcina, promovarea ideilor malthusiene in mass-media, educatie, institutii publice.
- multe alte date, statistici, informatii oficiale, studii clinice, biochimice.
O conferinta impresionanta, merita urmarita, pentru multitudinea datelor puse la un loc si pentru imaginea de ansamblu creionata astfel. Un rezumat la indemana oricui.

III.
Unii au zis ca este mercur si in peste, ce are daca este si in vaccinuri…
Legea romaneasca (si nu numai) stabileste o limita maxima a mercurului in ape, pesti etc.

„Concentratia de mercur in peste
in carne de peste
in apele interioare de suprafata afectate de evacuari
(http://eur-lex.europa.eu/......UriServ.do
1. Pentru a elimina poluarea, definita in Directiva 76/464/CEE, si in aplicarea articolului 2 din respectiva directiva, se stabilesc urmatoarele obiective de calitate:
1. 1. Concentratia de mercur intr-o proba reprezentativa de carne de peste aleasa ca indicator nu trebuie sa depaseasca 0, 3 mg/kg de carne proaspata.
1. 2. Concentratia totala de mercur in apele interioare de suprafata afectate de evacuari nu trebuie sa depaseasca 1 μg/l, ca medie aritmetica a rezultatelor obtinute pe parcursul unui an.
1. 3. Concentratia de mercur in solutie in apele de estuar afectate de evacuari nu trebuie sa depaseasca 0, 5 μg/l, ca medie aritmetica a rezultatelor obtinute pe parcursul unui an.
1. 4. Concentratia de mercur in solutie in apele maritime teritoriale si in apele litorale, altele decat apele de estuar, afectate de evacuari nu trebuie sa depaseasca 0, 3 μg/l, ca medie aritmetica a rezultatelor obtinute pe parcursul unui an."
NOTA: Ideea de aici e ca microgramele sunt normale la kilograme, litri, dar nu la 0. 5 ml cat are o doza de vaccin. O problema fundamentala e ca astea sunt doze maxime admise la produse ce sunt ingerate, rata de neutralizare digestiva find un factor de luat in seama alaturi de rata de absorbtie digestiva din ce a mai ramas dupa neutralizare. O alta problema importanta este ca mercurul din peste este legat in structuri organice ce ii reduc toxicitatea, iar cel din vaccinuri este sub forma de thimerosal care este mai toxic de cat mercurul singur.

IV.
Alegerea surselor e foarte importanta.
Unii au zis ca au gasit informatii ca thimesoralul este inofensiv si ca nu are nici o legatura cu autismul, invocand surse ca Wikipedia, FDA, CDC etc.
Nu poti cauta date la FDA, CDC sau alte surse partinitoare si interesate atat politic cat si financiar. E ca si cum ai cere ministerului de la noi sau direct lui Cercel.

Sunt surse si informatii ce trebuie puse cap la cap.
Cateva surse interesante:
http://www.thinktwice.com/aut_show.htm
http://www.thinktwice.com/Kennedy.pdf
http://www.thinktwice.com/Kennedy2.pdf
http://thinktwice.com/mercury.htm
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19800915
http://www.mondonews.ro/......12877.html
http://www.citypaper.com/news/story.asp?id=13317
http://www.whale.to/vaccines.html
http://www.autismmedia.org/media2.html – multe conferinte si interviuri cu specialisti despre legatura dintre vaccinuri si autism

Un medic roman, analizand prospectul oficial al vaccinului romanesc, facea urmatoarele sesizari:
„Date din prospect:
- exista experienta clinica limitata cu privire la utilizarea Cantgrip la dulti si varstnici;
- nu exista date disponibile cu privire la utilizare la copii, adolescenti si gravide;
- nu exista date in ceea ce priveste administrarea concomitenta cu alte vaccinuri. De mentionat ca in acest caz reacttile adverse pot fi mai intense;
- unele din reactiile adverse pot influenta capacitatea de a conduce vehicule sau de a folosi utilaje;;
- reactii adverse:sunt frecvente, atat la adulti cat si la varstnici ( frecvent= reactie adversa la unul sau mai multi indivizi din 100 ): tulburari ale sistemului nervos, tulburari oculare (edem) tulburari musculoscheletice, dureri musculare, dureri articulare, simptome asemanatoare gripei.
- tiomersalul poate provoca reactii de hipersensibilizare;
- la fel la cei alergici la ou.
- se mai enumera reactiile mai rare, dar foarte grave: sdr. Guillain-Barre, soc anafilactic.
Constatari:
- se vaccineaza si adolescentii ( desi nu avem studii clinice);
- se incurajeaza vaccinarea cu Cantgrip concomitent sau la scurt timp cu vaccinul contra gripei sezoniere, deci vor fi mai intense reactiile alergice;
- nu se fac testari in acest sens ( alergie la ou sau la Tiomersal sau la alti componenti);
- nu sunt atentionati astmaticii."

Mircea Puscasu
Fundatia"Sfintii Martiri Brancoveni"-Suceava

| zorialbi a răspuns:

Da, stiu, dar nici a muri dupa ce te-ai imbolnavit de gripa porcina nu inseamna a muri de gripa porcina.

| zorialbi a răspuns:

Imi cer scuze, e adevarat ca raspunsul meu a fost cam superficial, dar eu sunt de parere ca aceasta gripa noua daca este tratata corect se vindeca. Chiar stiu despre 5 persoane care au avut gripa porcina si-au luat tratamentul si s-au vindecat. Aceasta gripa nu e mai periculoasa decat o gripa obisnuita si doar mor oameni si de gripa obisnuita, tot asa avand alte boli asociate sau nefiind tratati corect si la timp, dar nu face nimeni atata caz pe tema asta. Dar ce vroiam eu sa spun mai sus este ca poti sa fii diagnosticat cu gripa porcina, dar daca mori cauza mortii va fi o ascociere intre mai multe afectiuni sau poate un tratament gresit, nu gripa in sine, care (repethappy ) poate fi tratata.

| zorialbi a răspuns:

Psihoza legata de gripa porcina a aparut pentru ca oamenii s-au lasat prea usor influentati de ce se spune la televizor si de panica ce s-a creat (intentionat si nejustificat, dupa parerea mea). Acum ca foarte multi s-au vaccinat se vorbeste mai putin despre asta...si-au cam atins scopul. Aveau foarte multe doze de vaccin produse si trebuiau administrate...Ar fi foarte multe de spus, dar pe scurt (si imi pare rau ca zic asta pentru ca si eu lucrez in domeniu) industria farmaceutica este si ea o industrie si are interesul de a avea profit. Nu cred ca are rost sa comentez mai multhappy

regis
| regis a răspuns:

Am o veste proasta pentru dobitoci. Cine se simte poate sa ceara cenzurarea mesajului pentru insulta. Iata vestea:

Vaccinul antigripal nu garanteaza nemurirea; chiar si cei care se vaccineaza vor muri la un moment dat.

PS1: Pentru cinefili - filmul "Highlander" este o fictiune.
PS2: Chuck Norris nu si-a facut vaccinul. Presupunand prin absurd ca un virus i-ar putea patrunde in sange, el s-ar infecta de anticorpii lui Chuck Norris si ar muri.

| liviu00 explică:

@mayasul Cine a murit din cauza vaccinului?

| liviu00 explică:

@mayasul Concret, cine si unde a murit? Nu urmaresc stirile.
Dr. Victor Voicu, specialist in toxicologie afirma: "Tiomersalul se metabolizeaza in etilmercur care se excreta rapid, fara acumulare in organism". Mi se pare destul de clar ce spune doctorul. Ce anume ti se pare suspect?
Intr-o postare anterioara spuneai de rolul mass-mediei in imbecilizarea oamenilor. Apoi vorbesti de cazuri in care oamenii au murit din cauza vaccinului. Cazuri de la stiri in care nu se prezinta si rezultatele autopsiilor. Pai, scuza-ma ca te intreb. CINE-I IMBECILUL?

| liviu00 explică:

@zorialbi
A muri dupa ce te-ai vaccinat nu e acelasi lucru cu a muri din cauza ca te-ai vaccinat.

| liviu00 explică:

@zorialbi Ma surprinde raspunsul tau. Legatura de cauzalitate dintre mortile acelor persoane si vaccin nu este demonstrata, in timp ce mortile celorlalti au survenit in urma unor complicatii CAUZATE de gripa porcina. Cam superficial raspunsul tau.

| liviu00 explică:

@zorialbi Eu n-am sustinut deloc ca gripa porcina ar fi asa de grava precum s-ar vehicula in presa. Si eu sunt de parere ca e comparabila cu una obisnuita. Ceea ce ma uimeste pe mine e psihoza aparuta in urma gripei porcine, in conditiile in care gripa obisnuita si vaccinurile impotriva ei nu au prea starnit mari controverse. De unde inconsecventa asta?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1. inestimabil, poti sa paralizezi/mori de la orice doza.
2. nu este mentionat pe prospect, eu iti sugerez sa nu risti cu vaccinul, poti sa mori.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca nu au nici o semnificatie toxicologica atunci de ce au murit dupa administrarea vaccinului?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@Abh : putina anatomie ai studiat? e o diferenta intre a manca si a lua lucruri in sange, tu nu iei alimentele in sange prin injectie. Mercurul ajunge direct la creier.

Cine a murit? ati vazut la stiri peste 4 persoane moarte de la vaccin, apoi cautati in sua, peste 5 au paralizat si in toata lumea sunt mii de astfel de cazuri. Nu bag nici o frica in nimeni, doar vreau sa va avertizez.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1] 1. 3-1. 8 grame
2] 25*10^-6 grame (adica 0. 000025 grame)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiutiu