| Fallen Angel a întrebat:

Vreau un sfat sau mai multe. La scoala ne-a spus dirigintele ca vor veni sa ne faca vaccinul anti gripal. Eu nu as vrea sa il fac deoarece am auzit la televizor ca pot fi reactii adverse sau ca va aparea o boala (nu stiu cum ii zice). Acum nu stiu ce sa zic. Credeti ca e bine sa il fac?
Multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| zorialbi a răspuns:

Asculta sfatul meu ca farmacista: nu-ti face vaccinul. Gripa porcina nu este mai grava decat o gripa obisnuita, in schimb reactiile adverse ale vaccinului sunt prea periculoase. Riscul de imbolnavire de gripa porcina este foarte mic, la televizor se exagereaza foarte mult. Nu-ti face griji! Sanatate!

17 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Eu cred ca e bine sa-l faci. Reactiile adverse sunt foarte rare si este mai riscant sa nu-l faci decat sa-l faci.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Eu cred ca e bine sa-l faci. Reactiile adverse sunt foarte rare si este mai riscant sa nu-l faci decat sa-l faci.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Zorialbi, te-as invita la mine la spital sa vezi niste lame facute din plamanii unor persoane cu gripa porcina. Ti-ai inghiti cuvintele.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Zorialbi, eu nu m-am suparat. Ti-am spus doar ca nu ai o informatie extrem de importanta (sau alegi din rea-credinta sa o spui). Si anume ca gripa porcina s-a dovedit mult mult mai grava decat o gripa obisnuita. Initial si eu am crezut (ca toata lumea) informatiile conform carora gripa porcina ar fi o gripa obisnuita. Apoi au inceput sa moara zeci de oameni, multi tineri si fara patologii asociate, avand in plaman niste leziuni cu adevarat ingrozitoare (aproape nu poti recunoaste organul, microscopic). Vazusem cateva cazuri de decese de gripa obisnuita. Toti erau pacienti tarat. Apoi am vazut cam 100 de cazuri de pacienti confirmati cu gripa. Fiecare in parte avea leziuni de 10 mai grave decat cazurile cu gripa obisnuita. Marea majoritate erau oameni tineri si sanatosi.
Stii de ce a existat obligativitatea medicilor de familie pentru vaccinare? Fiindca gripa se anunta ingrozitor de virulenta si tindea sa devina o problema de sanatate nationala. Practic s-au luat amsuri disperate. Nu ti se pare ciudat de exemplu tratamentul strict supravegheat din TBC? Practic ii aduci pe aia la tratament si cu politia, ignorandu-le practic drepturile civile. Dar binele general este mai important decat binele unui singur individ.
Am avut noroc ca campania agresiva de vaccinare si gerul au dus la stingerea epidemiei. Fiindca daca nu se intampla asa, am fi avut mii de decese. Daca nu stiai informatiile astea, inseamna ca dadeai sfaturi girand cu statutul tau de farmacist dar fara sa fi studiat problema. Daca le stiai si alegeai sa la ignori intentionat, e mai grav.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Si daca ii spui sa nu se vaccineze, face boala si moare? Sau asta nu mai conteaza? Nu stiu ce zice sefa ta si nici nu conteaza. Conteaza ce spun faptele, modificarile macro si microscopice. Conteaza ca fiecare persoana care a murit putea trai azi. Si ca de la vaccin, in Romania, nu a murit nimeni.

| zorialbi a răspuns:

@Brigaela: Imi pare rau ca te-am suparat, dar eu imi pastrez parerea. Vad ca sunt si altii de acord cu mine. Plus ca mi se pare foarte ciudat ca dupa ce si-au obtinut scopul cu campania de vaccinare cand foarte multi au fugit sa-si faca vaccinul, gripa porcina a cam disparut, nu s-a mai spus despre nici un caz nou... Iar medicii de familie care nu vroiau sa administreze vaccinul au fost amenintati de Streinu Cercel cu pierderea contractului cu casa de asigurari (nu stiu cu ce drept!). Mie personal mi se pare cam ciudat.

| zorialbi a răspuns:

OMS recunoaste ca a facut greseli in gestionarea gripei noi
Intr-o conferinta de presa organizata luni, 12 aprilie, Organizatia Mondiala a Sanatatii a recunoscut ca a facut greseli in modul in care a gestionat pandemia de gripa A/H1N1. Principala greseala identificata este legata de sistemul de semnalizare a gravitatii pandemiei, si in special de faza a 6-a a acestuia, care a creat confuzii. Criticii au acuzat Organizatia Mondiala a Sanatatii ca a creat panica in legatura cu virusul gripei porcine, al carui efect s-a dovedit a fi moderat. Unii dintre acestia au acuzat legaturile existente intre producatorii farmaceutici si Organizatia Mondiala a Sanatatii.
[http://www.ghidcabinet.ro/......ipei-noi/]

| zorialbi a răspuns:

@Brigaela:Sfaturile pe care le dau trebuie sa fie spre folosul pacientilor (doar am depus si juramant in privinta asta). Asa ca ma straduiesc sa respect juramantul, cu ajutorul lui Dumnezeu. Nu as vrea sa am pe nimeni pe constiinta pentru ca l-am trimis sa se vaccineze si a avut complicatii in urma vaccinarii. Nici sefa mea nu e de acord cu vaccinarea, nici colegele mele. Venim in contact cu multa lume, dar slava Domnului nu ne-am imbolnavit. Sanatate si numai bine!

| Cσσкiє a răspuns:

Discută cu părinţii tăi şi chiar cu un doctor, dacă nu eşti sigură de spusele lor. Pe de o parte e bine, dar când vine vorba de reacţiile adverse, mai că-mi vine să leşin! Vorbeşte cu medicul de familie, să vezi ce zice el. El ştie, doar e specializat în aşa ceva.

| LauraSpataru a răspuns:

Totul depinde de tine, tu trebuie sa hotarasti asta (eu nu l-am facut si nici nu am sa-l fac, dar asta a fost alegerea mea, poate tu hotarasti altceva). Analizeaza cu atentie beneficiile si consecintele si apoi decide-te. In caz ca raspunsul tau va fi NU si ai peste 14 ani, nu are nimeni dreptul sa te oblige sa il faci. Dai o semnatura in fisa de la scoala ca nu l-ai facut si gata.
Eu nu am facut niciun vaccin in scoala, pentru ca in clasa 1 am vazut cum doctorita a folosit acelasi ac pentru mai multe colege si... am fugit din cabinet. Pentru toate vaccinurile care s-au facut ulterior, de-a lungul anilor, am semnat ca nu vreau sa le fac in scoala si le-am facut la medicul de familie.

| StevieGerrard a răspuns:

Eu sunt de parere ca acest "vaccin", este de fapt o mizerie de produs, pentru a salva industria farmaceutica, la fel cum este si "gripa porcina" si toate boliile astea inventate :-&. Te sfatuiesc sa nu ti-l faci, insa totul depinde de tine. Si vreau sa mai sti ceva : NIMENI si NIMIC nu te poate obliga sa il faci happy. Tine minte asta, deoarece in tara asta, daca nu iti cunosti cat de cat drepturile, sau cat de putin legile, pici de prostwinking!

| SEAL a răspuns:

Reactiile adverse pot aparea de la orice vaccin tu alegi nu cred ca o sa dauneze daca o sa il faci eu nu l am facu

| Artemis a răspuns:

Eu spun sa nu-l faci, in acel vaccin se gasesc tot virusii bolii dar intr-un numar mai redus sau poate chiar morti care provoaca doar mici sintome alea bolii sau poate in alte cazuri sa se ajunga chiar la respectiva boala. Daca il faci sau nu e alegerea ta! Eu nu am facut vaccinurile acestea si sunt intr-o stare perfectabatting eyelashes!
Poate e mai bine sa iti intrebi si medicul de familie!

| 5000 a răspuns:

Scurt si la obiect, sfatul meu, nu face vaccinul, de la ala se si moare (bine asta in combinatie cu alte boli); oricum, am trait 23 de ani fara nici un feld e vaccin, cred ca mai rezist.

Nu face vaccinul.

| who gives a damn.. a răspuns:

Pai nu e dupa voi... din cate stiu eu parintii hotaresc asta, cel putin asa a fost la mine. straight face

Si nu, sincer nu cred ca ar fi bine sa-l faci.

| stefy_5689 a răspuns:

Nu vrei sa mori laughing

| ralucsa a răspuns:

Eu zic ca nu are rost sa-l faci... gripa porcina oricum nu mai e asa extinsa. Bine... daca e sa-ti zic parerea mea de fapt nu exista nicio gripa porcina si nu a existat vreodata. Despre ea se zvoneste de prin anii '70. asa ca nu cred ca toata lumea moare din cauza ei laughing. Oricum, nu are niciun sens sa faci acel vaccin, mai ales daca nu ai probleme de sanatate.