| Lala20 a întrebat:

Cum vi se pare vaccinul anti-gripal? Este chiar util? Daca l-ati folosit, il recomandati?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Vaccinul creaza imunitate doar pentru acele virusuri pentru care s-a extimat ca au probabilitatea cea mai mare de a provoca imbolnaviri in masa. Asta inseamna ca nu te apara impotriva tuturor virusurilor ci doar pentru aceia pentru care a fost produs acel vaccin( scrie in prospectul vaccinului care sunt acele virusuri! )

Vaccinarea este utila mai ales acelora care lucreaza in zone cu risc crescut, spitale, spre exemplu.Medicii il recomanda totodata si grupelor de varsta cu risc crescut : copiii mici, batranii

Nu-l mai folosesc de cativa ani buni atat pentru faptul ca nu apartin niciunei grupe de risc ci si pentru faptul ca, nu-mi mai amintesc de cat timp n- am mai contactat vreo gripa.

4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Eu il folosesc de multi ani fiindca sunt expusa profesional (intai ca studenta la medicina si apoi ca medic) si il recomand. Nu am avut reactii adverse de la el si am observat ca in anii in acre l-am facut la timp, chiar daca am mai racit, am facut forme minore, fara nevoia de a lipsi de la serviciu, etc.

| mary_1175 a răspuns:

Eu am facut vacinul anti-gripal! pana acum mi se pare ok.nam patit nimic. dar nu pot sa l recomand...trebuie sa til recomande dr de familie. mie mi sa recomandat pentru ca am fost bonlava de tuberculoza.

sanatate
bafta

| Paine2222 a răspuns:

Eu sunt copil, nici nu am trecut de 13 ani si fac vaccinul de multi ani. Este foarte folositor. Cand aproape toata clasa era bolnava, eu eram sanatos tun. Si nu prea ma imbolnavesc-adica fiecare copil se imbolnaveste 1 data pe an... e nu preawinking.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu nu as recomanda vaccinul anti-gripal. Cel putin eu am racit mai tare l-am facut.De anul trecut cum a inceput toamna incep sa beau actimel. Iarna trecuta nu am racit deloc. Dar acum depinde de persoana...