| anonim_4396 a întrebat:

1. Da știu, trebuie sa îmi iau un cantar de bucătărie ca să îmi pot calcula caloriile dar nu am avut timp, deci dacă ați putea să mă ajutati si de data aceasta. Cam cate calorii are o bucățică, un pătrățel de ciocolata? Am citit pe internet ca are cam 60 de kcal.
2. Care are mai multe calorii: ciocolata de post sau cea simpla?
Mulțumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Termina cu prosti de astea, nu asa se slabeste

| Catrice a răspuns:

Nu știi sa citești etichetele produselor?!
Iei una bucata ciocolata 100g. Citești eticheta unde scrie X cal/100g. Împărți 100g la care pătrățele are. Rezulta 10g/bucățică. Mai departe folosești regula de trei simpla ca sa afli caloriile pe acea cantitate. Adică (10×X)/100.
Ce e asa complicat?! rolling on the floor

| anonim_4396 explică (pentru Catrice):

Chestia e ca nu am mai am ambalajul, am scos-o și pus-o într-o punga rolling on the floor o sa merg la magazin sa citesc cât e laughing

| Catrice a răspuns:

Cu google afli mai repede rolling on the floor