| PlasMatic a întrebat:

1Merita ca baiat sa faci jogging dimineata?
2 Masa musculara se poate face, acasa? ca nu am bani de sali si proteinestraight face?
3 Ce sporturi, mancaruri, bauturi recomandati la o viata sanatoasa?

Multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Simpatic a răspuns:

Pai eu de baut beau doar apa plata (si nu sunt fotomodel happy ).
Sport e alergarea cum ai zis si tu,daca nu sala,de obicei sala se face pentru masa musculara,prea putini baieti fac "fitness".
Mancare vegetariana,carnea intoxica ficatul,eu am cam renuntat la ea, rar mananc gratar.
Ajunsesem la 1, 75 m sa am peste 90 de kg facand sala, peste 45 cm in brat la rece(47 cm la cald), fara alte substante gen proteine sau stero.Dar conditia e sa faci sala.Acasa poti sa faci ceva,gen flotari, abdomene, sa iti achizitionezi de inceput 2 gantere si o bara EZ sau normala, dar nu veia vea rezultate foarte stralucite.gandeste-te ca cei care sunt masivi in sali au facut compromisuri bagand proteine si steroizi continuu si numai au organe sanatoase,tot ce au castigat ei in cativa ani, se poate pierde in cateva luni de pauza. Daca faci un sport si esti cu adevarat natural, se va cunoaste toata viata!

| Marwell a răspuns (pentru Simpatic):

Proteinele distrug ficatul? sunt convins ca nu stii ce vb si sala ai vazut-o numai in filme, si bratul de 45 cm tot acolo l-ai vazut, mai documenteazate si tu ce sunt proteinele inainte sa vorbesti :
http://fit4sport.wordpress.com/ce-sunt/proteinele/

2 răspunsuri:
| Ihvnnm a răspuns:

1. Daca vrei sa te mentii in forma, merita. Jogging-ul este si pentru fete si pentru baieti happy
2. Nu stiu daca se poate face si acasa si cred ca depinde si de cat de mult vrei sa iti cresti masa musculara. Pe deasupra, chiar daca mergi la sala, nu este tocmai sanatos si normal sa consumi tot felul de substante pentru cresterea masei musculare. Cel mai bine este sa te dezvolti natural, sa fii sanatos si astfel vei arata si bine.
3. Ca bautura, apa este cea care in nici un caz nu trebuie sa lipseasca. Trebuie sa te asiguri ca bei cel putin 1 litru si jumatate sau 2 litri de apa pe zi.
Ca mancare, eu sunt vegetariana si consider ca dieta vegetariana este cea mai buna, deoarece nu iti aduce proteine si grasimi in plus, asa cum iti aduce cea omnivora.
La sporturi sunt mai multe care te dezvolta frumos, cum ar fi: tenis, inot, volei, ciclism, jogging. In special tenisul si inotul sunt sporturi complexe care pun la lucru mai multe grupe de muschi, de exemplu la tenis vei folosi atat muschii picioarelor cat si cei ai bratului, spatelui si abdomenului.
Sper ca ti-am fost de ajutor happy