| Sly a întrebat:

A comanda lentile de contact după prescripția pentru ochelari este o greșeală? Sunt mari diferențele, deloc sau nesemnificative?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Atat ochelarii, cat si lentilele de contact corecteaza unghiurile de refractie ale ochilor.
Ochelarii insa pot avea si roluri suplimentare, cum ar fi corectarea unghiurilor axelor de vedere (in caz de astigmatism), ceea ce nu se poate realiza cu lentile de contact.

Trebuie discutate aceste aspecte cu medicul oftalmolog, inainte sa comanzi lentile de contact!

| DeliNes a răspuns:

Mie doctorul mi-a recomandat sa le iau cu 0.25 in plus fata de ochelari (pentru ca lentilele sunt mai slabe, cred)

| NuStiiCumMaCheama a răspuns:

Lentilele le poti purta doar daca nu ai o dioptrie atat de mare.
Sunt destul de greu de intretinut, la inceput iti va fi foarte greu sa te obisnuiesti cu ele in ochi si cam atat. Din punct de vedere medical e ok. Dar daca vrei sa porti lentile de contact pe o perioada foarte mare de timp nu recomand.