| mIss G a întrebat:

A luat cineva orungal pentru candidoza(pastile)? Si ce doza a luat?
O ruda de-a mea a avut probleme cu candidoza si acum am patit si eu, adica asta cred, pentru ca am aceleasi simptome pe care le-a avut si ea si s-a tratat cu orungal.
Dar chestia e ca eu nu am ajuns la un medic ginecolog, as putea sa iau pastilele?
Am tot incercat cu spalaturi cu tantum rosa, cu unguent nizoral, cu ovule si am niste mancarimi oribile si scurgeri.Sincer, nu stiu daca dorm pe noapte 5 ore din cauza mancarimilor.
Dati-mi si mie un raspuns(dar nu in bataie de joc cum fac unii anonimi sau mai stiu eu cine).
Multam mult!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu poti lua pastilele fiindca Orungalul este un antimicotic cu numeroase efecte adverse. Intai trebuie sa-ti faci analize la ficat, apoi cultura din secretie si fungigrama. Nu toate tulpinile de Candida sunt sensibile la Orungal si te vei trezi ca iei ceva foarte toxic inutil. In plus, daca Nizoralul nu te-a ajutat, probabil nu e candidoza. Din experienta mea, daca ai Candidoza, simpla ungere cu nizoral iti cuminteste mancarimile pentru mai multe ore.

2 răspunsuri:
| mihaa a răspuns:

Ceau, si eu am avut candida saptamana trecuta si mi-a dat ginecologul ovule canesten si pentru mancarimi crema nidoflor( trebuia sa se dea cu crema si sotu)si nu mai am nimic, mi-a trecut

| raluk_7775 a răspuns:

Parerea mea e ca trebuie sa ajungi la medic urgent poate nu e ceea ce crezi tu