| manoValentinm a întrebat:

A mai avut cineva gastrită cronica și să vindecat în cat timp?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Am avut si nu s-a vindecat total. Am ameliorat-o prin tratament de specialitate si regim.

| manoValentinm explică (pentru Salontanul):

De cat timp o tratați aveți sau ați avut helicobacter pylori? Eu mă tratez de 6 luni și încep să revin la normal

| Salontanul a răspuns (pentru manoValentinm):

Eu o am de peste 40 de ani. Pe vremea lui Ceausecu nu erau medicamente inhibatoare pentru pompa de protoni. Foloseam doar Dicarbocalm si Bicarbonat de sodiu C (antiacide). Dupa revolutie, prin 1995 am gasit in Bucuresti, un medicament nou aparut (inhibator) si, la recomandarea unei farmaciste, l-am luat. Am luat 3 saptamani cate doua tablete seara, apoi o saptamana pauza si iar 3 saptamani cate doua pastile. Dinspre partea mancarii, m-am luat dupa sfatul unei doamne doctor, ruda cu mine, care mi-a descoperit gastrita. Ea mi-a spus sa mananc orice si ce-mi face rau sa nu mai mananc. a avut dreptate! Sotia mea mananca castraveti, eu nu pot manca. Eu mananc rosii, sotia mea nu poate manca. Etc. Nu stiu daca am acea bacterie pentru ca n-am facut decat ce se facea acum peste 40 de ani: raze la care mergeai imediat dupa ce ai luat Bariu. Oricum, astazi manac si ardei iute. Rar mai iau un Dicarbocalm si, cand ii rau randul, Omez sau alt inhibator de pompa de protoni.

| manoValentinm explică (pentru Salontanul):

Dumneavoastră ați fumat fumați?

| Salontanul a răspuns (pentru manoValentinm):

Da! Am fumat peste 30 de ani. Vindecarea (partiala) s-a produs inainte de a ma lasa de fumat in 1995. De fumat m-am lasat abia in 2009 si eram destul de bine cu boala.

| manoValentinm explică (pentru Salontanul):

O ultimă întrebare prin simptomele care le dă gastrită ați avut dureri de spate și de fiere (bila)?

| Salontanul a răspuns (pentru manoValentinm):

Nu! Nu are legatura. Gastrita are legatura doar cu zona afectata si da urmatoarele simptome: indigestie, durere de stomac sub forma de arsura, greata si varsaturi, senzatie de preaplin dupa masa.