| Jamesaskyou a întrebat:

Are cineva de aici hipermetropie mica (+0.50 sau +0.75)? Cum se manifesta la voi, cat de mare este nevoia de a purta ochelari si cum vedeti la distanta? Stiu ca hipermetropia afecteaza vederea la apropiere. La apropiere nu am nicio problema si cu ochelari nu vad nicio diferenta, totusi la distanta vad mai clar ultimul rand al panoului cu aceiasi ochelari cu lentile cu "+". Voua vi se intampla asa ceva?

Va multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Ai o varsta la care puterea de acomodare a ochiului este mai mare si de aceea vederea de aproape este mai buna --- pe masura ce vei inainta in varsta puterea de acomodare a ochiului se va diminua, fapt care va antrena o stanjenire a vederii de aproape.