| marianflorinn a întrebat:

A scapat cineva de stafilococul alb si imi zice si mie cum, va rog?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| vocea a răspuns:

Printre cele mai frecvente simptome ale anemiei hemolitice se enumera:
- paloare anormala a pielii;
- icter sau ingalbenirea pielii, sclerei ochilor si a gurii;
- culoarea inchisa a urinei;
- febra;
- slabiciune;
- ameteli;
- confuzie;
- intoleranta la activitati fizice;
- marirea splinei si a ficatului;
- cresterea frecventei cardiace (tahicardie);
- murmur cardiac.
Tratamentul specific pentru anemia hemolitica va fi stabilit de catre medic pe baza:
- varstei, starii generale de sanatate si a istoricului medical;
- gradului de evolutie al bolii;
- cauza bolii;
- toleranta fata de anumite medicamente, proceduri sau modalitati de tratament;
- asteptari privind cursul bolii;
- optiuni si preferinte ale bolnavului.

Tratamentul anemiei hemolitice va varia in functie de cauza bolii si poate include:
- transfuzii de sange;
- corticosteroizi;
- imunoglobulina administrata intravenos (pentru intarirea sistemului imunitar).

In cazurile mai severe poate fi necesara spitalizarea, care va include urmatoarele masuri:
- transfuzia de schimb (similara cu o transfuzie normala de sange dar care prespune injectarea unei cantitati mai mari de sange bolnavului, de la o alta persoana - urmata de eliminarea unei cantitati egale de sange hemolizat);
- indepartarea chirurgicala a splinei;
- terapie cu imunosupresoare.

| AdelaElena88 a răspuns:

Da, am avut eu stafilococ alb hemolitic, s-a manifestat printr-o acnee destul de urata. Am fost, mi-a luat din pustule, am facut antibiograma si am vazut ca este snesibil la augumentin. Am luat augumenetin vreo 2 sau 3 saptamani plus ce mi-a mai recomandat dermatologul ( un preparat cu penicilina pe care l-am aplicat in fiecare seara - pe tot parcursul tratamentului m-am ferit de soare-) dupa care am luat cateva luni un natibioticm ai slab doxicilina, si intr-un final o pastiluta al carui nume l-am uitat din pacate. La mine a durat ceva, sper ca la tine nu e asa de grav si daca te tratezi din timp, o sa scapi repede. iti recomand o recoltare de proba la un cabinet de analize, insotita de o antibiograma.Multa sanatate!

| marianflorinn explică (pentru AdelaElena88):

Si la mine a fost la fel..tot cu augmentin, numai ca dupa ceva timp mi-a reaparut iar straight face nu stiu de ce. oricum merg iar si sper ca de data asta sa fie mai bine.mersi

| AdelaElena88 a răspuns (pentru marianflorinn):

Și eu la mine a recidivat într o forma mai ușoară, prin luna iunie 2014 ( în condițiile în care în care primul puseu la am avut în luna noiembrie a anului 2013 ) Mergi la doctor, o sa te faci bine sunt sigura. Multa sănătate!

| marianflorinn explică (pentru AdelaElena88):

Si tot acelasi tratament l ai facut?