| Bubutita a întrebat:

A tinut cineva de pe aici dieta de vacanta?
E eficienta? Nu vreau sa aud ca nu e sanatos sau alte prostii.
Vreau doar sa stiu daca ati slabit cu aceasta dieta.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Lasă dietele și prostiile, sincer ai ce mânca acum când este de sezon salata verde, ștevia, urzicile (ajută la detoxifierea organismului), fructele, legume, etc.
Mergi pe o alimentație săracă caloric, evită constipația și balonarea (flatulența), bea lichide multe, plimbări lungi în aer liber, și... bucură-te de viață!
Pa, pa.

| Melcul a răspuns:

Micul dejun este acelasi in fiecare zi;
O jumătate de pomelo, o felie de pâine integrală şi o ceaşcă de ceai. Pomelo este un fruct exotic, plin de calităţi: stimulează digestia, este bogat în fier, magneziu şi calciu.
Ziua 1-Mănânci numai legume crude, sub formă de salate. Este indicat să consumi şi legume cu frunze, cum ar fi salata verde, spanacul, cicoarea de grădină sau măcrişul - toate aceste plante au un conţinutul bogat în magneziu, vitamina C şi betacaroten.
Ziua 2-Consumă numai fructe, cu excepţia bananelor şi a strugurilor - fructe prea bogate în calorii. Cele mai indicate sunt curmalele şi portocalele. Curmalele si previn îmbătrânirea şi ajută organismul să se păzească de afecţiunile canceroase. Iar portocalele sunt indicate pentru efectul lor digestiv, diuretic şi laxativ.
Ziua 3-La mijlocul săptămânii poţi "da iama" în lactate. De orice fel, doar cu o condiţie: să fie degresate. Uită, însă, de frişcă şi frappeuri! Un ice coffee savurat în timpul zilei poate da peste cap strădania ta din zilele anterioare.
Ziua 4-Fructe si Legume.De data aceasta, însă, le poţi asocia. Nu uita că legumele trebuie să fie crude, iar bananele şi strugurii sunt de evitat.
Ziua 5-Carne.Doar să nu depăşeşti 600 g pe zi. Carnea de vită, de porc sau de miel îţi va furniza cantitatea de fier necesară pentru buna funcţionare a organismului.
Ziua 6-Tot carne. Dar de pui ori curcan. Sau peşte. Musai preparate la cuptor sau fierte. Nimic prăjit!"Raţia" este, şi de această dată, foarte generoasă: 700 g/zi. Încearcă să eviţi conservele de ton sau hering în ulei. Te poţi delecta, de asemenea, cu fructe de mare sau icre.
Ziua 7-Acum poţi mânca tot ce pofteşti, însă cuvântul de bază este disciplina. Fereşte-te de orice exces - mănâncă puţin şi des, fără să sari peste mesele principale.
Pofta Buna!

| Bubutita explică (pentru Melcul):

Stiu ca asta este dieta..insa eu am intrebat daca e eficienta.
Multumesc oricum

| Alexaandreea a răspuns:

Buna! Eu am auzit de aceasta dieta, dar nu mi se pare ok! In schimb pot sa-ti recomand DIETA RINA; in cazul meu chiar a functionat si am slabit ff mult!