| Madalin2004 a întrebat:

Salut,TPU!
Am 18 ani si cam din luna decembrie au inceput sa imi apara cosuri pe față.
Ma spăl de 3 ori pe zi (dimineata,pranz,seara) cu un sapun din gama Acne Out si dupa ce ma usuc ma dau cu o crema Skinoren.

Am scapat de acele cosuri coapte si mi-au ramas acele pete rosii,post acneice.

Dupa ce ma dau cu crema,nu se mai cunosc asa rosii, dar cand ma duc la liceu urmatoare zi, iarasi se inrosesc.
Daca scăp de unul, apare altul si tot așa.
Scap de pata rosie dintr-un loc, apare in altul!

Ce sa fac sa scăp odata de ele?
Nu pun mâna murdara pe față sau altele...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| MONICAMONICA13981398 a răspuns:

Bună! Eu personal nu am folosit produsele de la Acne Out dar chiar aseara a fost pe la mine o cunoștiință care avea fața foarte roșie si oarecum iritată si mi-a spus ca de la crema pentru acnee Acne Out. Nu înseamnă că se întâmplă asta în toate cazurile, dar ca exemplu. Mie pentru față cele mai bune mi se par produsele de la Avene. Am 2 ani de când le folosesc și tenul meu arata foarte bine, nu mai am coșuri, puncte negre, nu se mai exfoliaza pielea, sunt foarte mulțumită. Eu folosesc apă micelară, eu am pentru ten sensibil dar daca nu gresesc daca ai probleme cu coșurile îți trebuie cea pentru ten gras, gelul de curățare si crema hidratanta. Crema o folosesc doar seara iar pe celelalte două, si seara si dimineața. Sper ca te-am putut ajuta!

4 răspunsuri:
| slayer09 a răspuns:

Incearca sa mananci mai sanatos, nu KFC, MC, cipsuri, si toate porcariile. Fa sport, si fii linistita si in cateva saptamani o sa iti treaca de tot, daca mentii o liniste sufleteasca impreuna cu sportul si alimentatie sanatoasa.

| andreearusu522 a răspuns:

Bună, mie mi-a zis profa de fizică că ea și fata ei au scăpat de coșuri folosind "pudră de talc" care se găsește la farmacie din câte știu.Acum ea a mai zis că lua cu un bețișor de urche și punea pe fiecare coș și dispăreau foarte repede.

| Oana0309 a răspuns:

Bună. Mergi la un dermatolog și îți va da un tratament adecvat tipului tău de ten. Nu mai folosi ce ți se pare ca ar fi bun, poate îți trebuie produse pentru tipul tău de ten - gras, uscat, acneic, etc.
Succes!

| Madalin2004 explică (pentru Oana0309):

Am fost la dermatolog si mi-a dat reteta, 1 tub skinoren

Nu am acnee grava, dar ma enerveaza acele pete rosii post acneice