| DANI_1590 a întrebat:

Acum 2 ore am cazut pe mana stanga si ma doare foarte tare
pot sa o misc doar in sus ca daca o misc in jos ma doare
O fii rupta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
20 răspunsuri:
| Justmed a răspuns:

Nu neaparat... poate fi orice dar cel mai bine e sa mergi la spitalul de urgenta ...cu cat astepti mai mult cu atat se agraveaza mai mult

Răspuns utilizator avertizat
| Unicucebeea a răspuns:

Era rupta? si acum ai ghips nu? eu am avut glezna rupta si mana dreapta... daca esti dreptaci nu-i problema, eu sunt stangace si am avut noroc. oricum incearca sa privesti partea plina a paharului:va veni scoala si presupun ca vei putea scrie.Mult noroc!

| Roxy_9585 a răspuns:

Nu sunt sigura dar cred ca, ar fi bine sa mergi la urgente. Multa sanatate

| anonim1808 a răspuns:

Nu e rupta poate e numa sclintita. pentru ca daca era rupta te durea de nu o puteai misca nici intr-o parte.

| Mao a răspuns:

Acum cel mai bine ar fi să mergi la doctor. Nu poţi ştii sigur, şi nu e indicat să aştepţi până se învineţeşte sau mai ştiu eu ce!
Eu mi-am rupt mâna stângă acum trei ani, şi doctorii spuneau că dacă mai aşteptam, puteam să rămân fără ea.

| kurinkita a răspuns:

Daca e rupta se umfla foarte tare. Posibil sa fie putin dislocata sau sa ai niste tendoane agresate. Totusi, recomand sa mergi pana la un doctor sa vezi exact ce e.

| DANI_1590 explică:

Era rupta...

| alExUtZaDraGUtzICa a răspuns:

Nu stiu daca e rupta dar mai bine du-te la doctor sau fa o radiografie la mana si e mult mai bine:X

| Razvyh a răspuns:

Daca o poti misca nu e rupta, e doar fracturata dar ar trebui sa mergi neaparat la doctor

| aleser18 a răspuns:

Aaa.eu nu as prea crede.ca e rupta trebuie doar sa-ti odihnesti putin mana dar cum ai cazut?

| bibi_1859 a răspuns:

nu cred daca ar fi rupta nu ai putea s-o misti dar ar trebui sa mergi sa te vada un doctor! insanatosire grabnica!

| bibi_1859 a răspuns:

Inca un sfat : pune frunze de varza

| Eu_7717 a răspuns:

Daca o poti misca inseamna ca nu`i rupta.Da trebuie sa te duci la doctor sa-ti faca raze...cred ca e doar fracturata.

| Alexyka13 a răspuns:

Daca ti s-a umflat mana inseamna ca tiai rupto daca nu fi linistit este doar o lovitura care te va durea cam vreo 2 zile.

| amy333 a răspuns:

Poate tiai sclantito...la fel am patit si ioo numai ca ioo am cazut cu rolele. su nu puteam sa o misc... si a durat cateva zive maxin 4, 5 zile fara sa ma duc la doctor! sper ca te-am ajutat

| RoGhost a răspuns:

Ar trebuii sa te duci la un medic sa vezi...

| fresh_1423 a răspuns:

Pai si sora mea sia rupt mana stanga.A cazut pe ea.Ei i se umflase si avea o umflatura mare.Vezi daca e umflata rau si daca e asa rau n-ar strica sa te duci la un spital sa vezi.Dar pana atunci nu o tine in jos c t doare si mai rauwinking

| K1s a răspuns:

Nu cred ca e rupta daca o misti, am avut si eu mana stanga rupta de la rolelaughingpoate fi o luxatie

| K1s a răspuns:

Nu cred ca e rupta daca o poti misca ca am avut si eu mana rupta de la role si toto stanga, cred ca e o luxatie dar du-te la doctor sa iti faca o radiografie. fundabig grin?