| Ely1234567 a întrebat:

Acum 2 zile mi-am sucit mana când am ridicat ceva și de doua zile ma doare foarte tare chiar dacă folosesc și unguent și analgezice tot nu alina durerea, este puțin umflata. Ce sa fac sa treacă durerea? Nu vreau sa merg la spital sadsadsad

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Freya1 a răspuns:

E cam greu cu spitalele acum.Dar oricum daca nu încetează durerea macar la medicul de familie trebuie sa te duci.
Încearcă să pui gheata si sindolor.Nu forta mana o perioadă si leag-o cu o fasa elastică.

| Ely1234567 explică (pentru Freya1):

Multumesc pentru raspuns

20 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Masaj.

| Mosotti a răspuns:

Daca nu merge asa, treci la opioide ca alea-s mai tari, Oxycontin, Tramadol, de ex medicii dau Doreta pentru dureri mai mari, care contine tramadol. Oxy nu poate decat un medic sa-l prescrie mai ales ca se da pe reteta galbena deci f strict.
Tramadolu se ia cu reteta normala ca si Doreta.

Deci tot un medic ai nevoie din pacate, dar aia e solutia.
Alta solutie nu ai, deci cel mult sa maresti doza de analgezice.

| Ely1234567 explică (pentru Mosotti):

Din pacate nu a trecut durerea s-a mai accentuat acum merg la spital...
Si am luat vilmovo si mydocalm

| Mosotti a răspuns (pentru Ely1234567):

Pei mergi, nu sta asa sa risti cine stie ce, mergi acolo si vezi ce zice.

| Ely1234567 explică (pentru Mosotti):

Da am fost mi-a dat tratament și a zis sa nu fac eforturi

| Mosotti a răspuns (pentru Ely1234567):

Pai asa, nu ca nu te duceai la medic, cum e o problema mai asa, cum la medic in general, amanand duce la posibilitatea de a se agravea acea problema.

| Celcestietot a răspuns:

Bună!

Nah, du-te la spital, ai nevoie de ajutor specializat, nu îți poți da singura tu seama dacă ai entorsă, fractură deschisă, ori altceva. Dacă chiar vrei să te tratezi pe cont propriu acasă, ia-ți o fașă elastică și un tub de Proenzi ArtroStop și îți dai 1 dată dimineața și 1 dată seara, dar dând cu acest gel trebuie aplicat un masaj, trebuie să te freci in acea zona până când simți că se încălzește, fașa o pui după, iar asta o faci timp de 2 săptămâni.

Baftă!

| Ely1234567 explică (pentru Celcestietot):

Multumesc pentru ajutor happy

| zilog a răspuns (pentru Ely1234567):

Daca nu ai si daca ai fractura baga alanerv

| Ely1234567 explică (pentru zilog):

Multumesc pentru raspuns happy

| Celcestietot a răspuns (pentru Ely1234567):

Cu placere happy

| zilog a răspuns:

Poți să schimbi medicul de familie să vină acasă

| Sophieka a răspuns:

Daca in cateva zile nu esti mai bine, apeleaza la un kinetoterapeut sau mergi la medicul de familie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E inflamata, pune gheata acolo unde te doare de cateva ori pe zi, in 2 zile iti va trece happy

| Ely1234567 explică (pentru anonim_4396):

Multumesc

| anonim_4396 a răspuns (pentru Ely1234567):

Sa fi iubita draga happy

| AureliusTPU a răspuns:

Eu cand am fost cu rolele am dat de o bucata de sfalt scoasa si am gazut cu mana rau.Am stat si nu am miscat-o in primele zile apoi am inceput sa o mai misc si a durat cam o saptamana dar daca nu iti poti misca degetele du-te la un medic cat mai repede.

| AureliusTPU a răspuns:

Noaptea nu te va durea dar dimineata cand te vei trezii o sa inceapa sa simti

| SoHappy a răspuns:

La spital nu iti face nimeni rau. Sunt oameni care au învățat cativa ani ca sa poata ajuta oameni. Mergi macar la medicul de familie să te vada. Sanatate!