| anonim_4396 a întrebat:

Acum 3-4 luni sau 5 mi-o aparut o pata in cap brusc fara par de marimea unei monezi de 10 bani, acum maicamea imi spune ca s-a mai marit putin.
Ce ar trebui sa fac sa se regenereze parul? La doctor nu imi permit deocamdata. Cred ca e vorba de alopecie, s-a mai confruntat cineva cu asa ceva, se poate vindeca sau e ceva autoimun? Ofer funda happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

E alopecie, Se mărește până pică tot părul. Boală autoimună. Nu există remedii. Rogaină.

37 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă e circulară, acolo este o ciupercă. Săpun cu gudron.

| anonim_4396 explică (pentru sadrian46):

Cum adica circulara happy? Forma de cerc sau la ce te referi? Si daca nu e ciuperca si ma spal cu sapanu ala ma poate afecta?

| sadrian46 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai spus că e de mărimea unui ban de 10 bani, de unde am presupus că este circulară. Dacă căderea părului afectează doar o suprafață restrânsă, limitată, este alopecia areata. o boală auto imună. Se tratează cu rogaină, sau ulei de păr ce conține rogaină.

| anonim_4396 explică (pentru sadrian46):

Da cred ca e areata provocata de la stres

| anonim_4396 explică (pentru sadrian46):

Minodixil exact.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Doctor de familie > trimitere > consultatie gratuita la stat. CUM MAMA NAIBII NU ITI PERMITI?

| anonim_4396 explică (pentru GabiDumitrescu):

O fi vreo minune sau caz unic?
Maicamea nu are sa imi dea e batrana taicameu e mort eu am avut buletinu pierdut deci ce te miri asa + de asta nu ma pot angaja deocamdata de abia reusesc sa ies din casa din cauza anxietatii.nu imi da trimitere numa daca sunt angajat.soramea ce mai imi trimite bani, ea vine de dincolo peste 3 saptamani si merg cu ea la doctor

| anonim_4396 explică (pentru GabiDumitrescu):

Consultatia ma costa 150 de lei + o serie de analize ma costa undeva la 300-400 de leiwinking eu dau multi bani si pe tratament psihiatric + alte afectiuni scuza-ma ca nu ma trag din familia bill gates

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Minune de stupiditate. Daca ai o urgenta astepti sa mori? Rezolva cu buletinul, mergi la medicul de familie si platesti consultatia, in cel mai rau caz. E vreo 50 RON.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai incercat macar? Ai net, sunt o gasca de fundatii care ajuta cazurile sociale, INCEARCA MACAR!

| anonim_4396 explică (pentru GabiDumitrescu):

Asta nu e o urgenta da tu esti bou
Daca era ceva grav chemam salvarea.am buletinu da degeaba ca nu pot iesi din casa din cauza anxietatii esti retardat? tocmai ti am explicat cum sta treaba cu anxietatea. de la alopecie nu se moare nu e caz urgent medical tu vorbesti sa nu adormi. consultatia costa 150 ti-am zis minim 100 +analize sa gaseasca cauza 300-400
Alopecia nu e fatala nu mori de la asa ceva stai in banca ta daca nu sri despre ce e vorba laughing)

| anonim_4396 explică (pentru GabiDumitrescu):

Nu o sa mor 3 saptamani pana vine soramea nu apelez eu la fundatii
Eu aveam bani pana acum castigam foarte des din pariuri acum nu stiu ce se intampla de nu mainimi ies meciurile ulcioru nu merge de mylte ori la apa ..eu cred ca o sa plec dincolo su nu mai vin de acolo.acolo pot lucra nu sunt asa multi tigani ca la noi eu din cauza boratilor am ajuns asa

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu, nu se moare, e ok. https://www.romedic.ro/......ta-0P32943

| sadrian46 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ei, lasă, că nu sunt țiganii de vină de depresia ta.

| anonim_4396 explică (pentru GabiDumitrescu):

Aia o fi valabila la cea androgenica desi nu prea cred in acele studii
Eu nu am androgenica nici parintii, bunicij nu au avut e determinat genetic eu vorbeam de alopecia areata pelada nu de aia androgenica si netratata multi ani in cazuri rare se poate ajunge la cancer eu am probleme de cateva luni doar. eu unu nu ma iau dupa niste statistici, cand o sa vina la mine unu cu alopecie androgenica si imi spune ca o facut cancer atunci cred.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Mdah, bine boss, nu crede in studii si medici, ca is prosti astia. Daca tot iti stabilesti singur diagnosticele, de ce mama naibii te-ai mai duce la idiotii astia de doctori? Noroc sa ai, ca minte ioc!

| anonim_4396 explică (pentru GabiDumitrescu):

Nu vezi ca si adrian zice la fel confirma ca e Areata.de ce m-as duce la doctor ca sa imi dea reteta unele tratamente nu se dau fara reteta da tu gandesti ca o cizma laughing
Du te ia tu xanax fara reteta sa vad iti dawinking

| anonim_4396 explică (pentru sadrian46):

De depresie nu dar de axietate da
Am ramas cu traume din cauza unor tigani si eu sunt jumate tigan da era mai bine daca traia antonescu sa faca ordine

| anonim_4396 explică (pentru GabiDumitrescu):

Din cauza unei idioate superficiale ce se asemana ca gandire cu tine mam ales cu sindromul studentului la medicina femeia era dusa rau nu pot sa inteleg cum au angajato
Ma diagnosticat cu o boala extrem de grava fara sa ma intrebe ce alte simptome mai am. la un alt doctor profesor universitar iar la fel nu era in stare sa imi puna un diagbostic corect mi-a pus un diagnostic ce mai rau mi-a facut i-am exolicat clar ca imi apar cicatrici spontane pe fata fara sa fi avut o problema grava cu acneea si el dadea vina pe acnee cand de fapt acele cicatrici apareau din senin, ii tot aratam sa vada ca am niste pete rosiatice aparute de la tratamentul lui de rahat si el zicea ca cica nu am nimic ca nu se vede laughing.la un psihiatru am fost si i-am explicat cum sta treaba cu anxietatea ea retardata ma disgbosticat cu psihoza fara sa ma intrebe daca am halucinatii si cun vad realitate omule nu mai vorbi sa te afli in cauza ca debitezi si esti superficial din calea afara
Eu am presupus facand legatura intre problema mea si ce scrie acolo ca e alopecie areata nu sunt sigur 100% nu s nostradamus

| sadrian46 a răspuns (pentru anonim_4396):

Se întâmplă la bolnavul mental să dea vina pe medicii lui, susținând că ei l-au îmbolnăvit.

| anonim_4396 explică (pentru sadrian46):

Bolnav mintal se spune nu mental, da te poate imbolnavi daca iti pune un diagnostic gresit care nu are legura cu boala ta.sunt pacieti care sau dus cu depresie si au fost diagnosticati gresit i sau dat pentru schizofrenie si au avut bineinteles probleme acei oameni.
Sa dovedit la un dermatolog ca nu aveam sclerodermie prin niste analize o dat dupa ureche acest diagnosticat fara sa intrebe de alte simptome probleme fizice si eu am ramas cu teama ca chiar am aceea boala mo afectat cateva saptamani chestia asta bine diagnosticu era cu sispiciune da chiar asa era datoria ei sa ma intrebe ce alte probleme mai am in afara de cicatricile aparute din senin. Iar pdihiatru putea fi dat in judecata pentru ca o dat tratament si diagnostic psihoza cand de fapt era anxietate si acest psihiatru (femeie) la fel de idioata ca acel dermatolog.ah da daca ii spuneam ca am delir, halucinatii si nu percep realitatea corect mi se parea just sa imi puste acest diagnostic. acesti medici chiar te imbolnavesc de ceva mai grav decat ai avut fiind foarte superficial si nepregatiti, depasiti!

| sadrian46 a răspuns (pentru anonim_4396):

Un medic specialist învață 6 ani, plus 3 specializare, total 9. Trece exemene grele până i se acordă titlul. Vede și tratează sute de bolnavi. Astfel să acuzi toți medicii în bloc din cauză a ceea ce ai pățit dta, e o exagerare.

| anonim_4396 explică (pentru sadrian46):

Nu stimate domn adrian nu am generalizat sunt si medici exceptionali, un exemple e medicu meu.si se pare ca pe cei care i am enumerat nu prea iau ajutat acei ani au dat niste diagnosticuri total eronate ce nu avea treaba cu adevaru. si te pot imbolnovi nu sti tu te duci cu anxietate si te diagnosticheaza cu psihoza si iti da tratament ce iti *** toata mintea.

| sadrian46 a răspuns (pentru anonim_4396):

Am fost și eu pe la psihiatri, și am fost ajutat.
Dta pari om înteligent și valoros. Dacă te mai văd pe aici, mai vorbim, ne auzim.

| anonim_4396 explică (pentru sadrian46):

Din pacate nu sunt inteligent, da mersi pentru compliment.si pe mine o incercat sa ma ajute dar din motive financiare am intrerupt tratamentu de n ori.

| sadrian46 a răspuns (pentru anonim_4396):

Te contactez pe mesaj privat, doar să am ceva timp.

| anonim_4396 explică (pentru sadrian46):

Daca pata acea sa marit poate fi vorba de ciuperca sau alopecie?

| anonim_4396 explică (pentru sadrian46):

Ai fost pentru anxietate ma gandesc.

| sadrian46 a răspuns (pentru anonim_4396):

Anxietatea era un aspect. Vorbim privat.

| anonim_4396 explică (pentru sadrian46):

Stai linistit happy ..nu vreau sa deranjez.
Important e ca acum esti bine.
Si eu vad ca incep sa imi revin incet incet ...chestia asta cu alopecia m-a dat putin peste cap. poate ma va ajuta minodixilul da nu pe o perioada indelungata si asta fiind o boala autoimuna voi avea toata viata aceeasi problema
Doar daca intra in remisie e cel mai bun caz da nu stiu cum as putea sa fac sa intre in remisie

| sadrian46 a răspuns (pentru anonim_4396):

E alopecie, Se mărește până pică tot părul. Boală autoimună. Nu există remedii. Rogaină.

| Andreeush a răspuns:

Du-te la medicul de familie.

| AmFostOdataEuOBaba a răspuns:

O domne, du-te la medic, nu-ți fie frică! Să vin să te duc eu?winking

| anonim_4396 explică (pentru AmFostOdataEuOBaba):

Te bat laughing

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Pentru asta trebuie sa iesi din casa.

| anonim_4396 explică (pentru GabiDumitrescu):

Pai ies din casa da cu mari dificultati sa ai anxietate generalizata si sa iesi din casa singur mi se pare demn de laudat

| AmFostOdataEuOBaba a răspuns (pentru anonim_4396):

laughing de ce?

| anonim_4396 explică (pentru AmFostOdataEuOBaba):

Ca meriti happy