| Marius44467447 a întrebat:

Azi mi-am făcut o țigară din hârtie (goala, nu am pus tutun sau ceva ceai etc) așa deci din hârtie dintr-un caiet de școală.Am fumat doar de 2 ori și ATAT! Prima oara am simțit un fel de arsura in gat ceva și după mai m-a durut gatul foarte puțin si nu mă durut rău(aproape mai deloc dar se simtă ceva acolo puțin dureros un fel de arsura)..Doar un pic m-a durut și am simțit o mica jena(foarte mică doar când înghițeam) in gat (1 min aproximativ). Întrebarea mea este pot să plătesc ceva? Cancer la gat dau la plămâni? AM TRAS in gat O SINGURA DATA și a doua oară in gură și după NU AM MAI FUMAT DELOC! Deci întrebarea mea este pot să fac cancer in gat sau la plămâni? Menționez că nu am mai fumat până acum asta a fost doar de curiozitate și nu mai fumez EVER.Deci pot plati ceva? Acum nu mai simt nimic și repet nu o sa mai fumez niciodată.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| DovleacTurbat a răspuns:

Nu mai face prostia asta niciodata. Nici hartie, nici tutun, nici nimic. Nu cred ca te-ai expus unui risc atat de mare. N-are rost sa arzi bani, n-are rost sa-ti arzi sanatatea. Si aici cu sănătatea este o ruleta rusească. Bunicu are 73 de ani si inca fumeaza. Un vecin drag mie, un munte de om de 48 de ani din care vreo 20-25 fumator, care n-astiut ce este spitalul, medici etc se afla la 2m sub iarba. Boala curatandu-l mai repede de 2 luni de la diagnosticarea. In decembrie vorbisam cu el, dupa vreo 4 zile plecase la spital, a 7 a zi (cred) fusese diagnosticat si la jumatea lunii februarie s-a dus. Nu vrei sa-ti închipui cata suferința a indurat, de la +90kg ajunsese la maxim 45. Protejeaza-ti organismul, ai grija de el el, ai grija de tine ca tu "locuiesti" in el. Nu esti o simplă carcasă de carne si oase. Nu va mai jucați cu sanatatea si pana la urma viata voastra. Nu vad nici cea mai mica placere care ar putea sa ti-o ofere fumatul, se stie de foarte multi ani decat de nocive sunt, exista reclama pana si pe pachetul de tutun si cu toate asta omul inca continua sa faca treaba asta. Câteodată omul este cea mai proasta specie care a putut trai aici.

8 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, si eu am incercat mai demult, simteam arsuri prin toti plamani laughing)) ce dobitoc am fost. Daca vrei sa vezi cum e fumeaza o tigara normala nu ce ati vine la mana

| christall a răspuns:

Daca nu vei continua sa fumezi nu e nici o problema.

| Deliiiia a răspuns:

Buna, stai linistit, nu vei pati nimic. Bea ceai si ia o bomboana de gat, probabil s-a iritat.

| AlexDFY a răspuns:

Nu mai fuma hartie, e foarte nociva, are atatea chimicale in ea.

| florinflorescu a răspuns:

Nu vei pati numic, asa e daca fumez fara filtru. poate ai invatat o lectie, e mai bine sa nu fumezi deloc.

| Marius44467447 explică:

De fapt parca mai simt simt ceva in gat. simt că e iritat ceva acolo (omulețul cred)

| Heylin a răspuns:

Nu ai ce sa patesti.Numai fuma porcarii

| Bv_Vlada_2001 a răspuns:

De la hîrtie ai aşa presimţire, nu poti avea cancer, e aiurea, in plus daca ai incercat doar de 2 ori