| Y1u2l3y4a5 a întrebat:

Acum aprox. o saptamana mi-am facut analizele pentru sange.
RDW-ul a fost 12, 1% (valorile normale fiind 12, 8% - 14, 4%).
Calciul total seric a fost 10, 6% (valorile normale fiind 8, 7%-10, 4%).
Poate cineva sa imi spuna ce inseamna RDW?
Am citit pe net despre hipercalcemie si am vazut ca am acele simptome (greata,constipatie,dureri de cap, batai rapide ale inimii, oboseala, slabiciune).Sa ma ingrijorez? Ar trebui sa merg la medic?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

RDW e distributia celulelor rosii in sange.
Evident ca trebuie sa te duci la doctor. Doar nu vrei sa-ti interpreteze analizele niste necunoscuti de pe internet.

| Y1u2l3y4a5 explică (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Multumesc de raspuns.Am vrut sa stiu ce inseamna si daca e de mers la doctor.Nu stiam daca valoriile sunt mult prea ridicate sau mult prea scazute.Credeam ca poate se pricepe cineva de aici la medicina.