| Anonimus1358 a întrebat:

Acum doua saptamani m-a durut in partea dreapta jos. Si astazi la fel, aceeasi durere numai ca mai mare. Din ce cauza poate fi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| WhatABeautifulDay a răspuns:

Cel mai probabil, apendicita. Mergi de graba la un consult. Medicul de familie poate vedea daca ai sau nu apendicita.

2 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Mergi urgent la medic! Poate fi ceva grav. Nu te juca!

| QElenaBoghiu a răspuns:

Durerea poate fi determinată atât de un proces intraabdominal, cât şi de afecţiuni cu origine toracică, metabolice sau ale peretelui abdominal.

gastroenterita (viroza digestivă);
obstrucţia (ocluzia) intestinală;
hernia;
apendicita;
pancreatita (inflamaţia pancreasului);
diverticulita (inflamaţie a unei "punguţe" care se fomează uneori în peretele colonului);
colecistita (inflamaţia colecistului în prezenţa sau nu a litiazei biliare);
colangita (inflamaţia ductului biliar);
gastrita;
infecţii urinare;
litiază renală;
colita ulcerativă (boală inflamatorie a intestinului gros caracterizată prin ulceraţii la acest nivel) şi boala Crohn (boală inflamatorie intestinală cu transmitere genetică care determină inflamaţie şi ulceraţie intestinală);
siclemia - anomalie genetică ce presupune producerea unui tip anormal de hemoglobină care modifică forma hematiilor ce transportă această hemoglobină. Capacitatea de transport a oxigenului de către aceste celule este afectată. Celulele modificate pot bloca anumite vase de sânge, ţesuturile suferind ca urmare a lipsei de oxigen si pot apărea crize dureroase (dureri abdominale, osoase, musculare). Organismul distruge mai rapid aceste celule ceea ce duce la anemie;
cetoacidoza diabetică (complicaţie a diabetului netratat sau prost tratat manifestată prin acumularea unor metaboliţi toxici în sânge care se numesc corpi cetonici);
ruptura de anevrism aortic abdominal;
ischemia organelor abdominale (lipsa sau proasta irigare cu sânge);
diareea de cauză infecţioasă;
sindromul de colon iritabil;
refluxul gastro-esofagian;
ulcerul gastro-duodenal;
traumatism sau infecţia musculară abdominală;
uremia (prezenţa în sînge a anumitor metaboliţi, în principal uree, în cantităţi mai mari decît cele normale);
intoxicaţia cu plumb;
porfiria (boală transmisă genetic caracterizată printr-un defect al sintezei hemoglobinei, fapt care duce la acumularea în ţesuturi a unor produşi intermediari ai sintezei);
infarctul miocardic;
cancer;
pneumonie;
tabesul dorsal (complicaţie a sifilisului apărută în stadiul final, prin care este afectată măduva spinării);
herpes zoster.