| AlexWhisker a întrebat:

Acum mai bine de o saptamana am intrat in alta bicicleta la viteza mare si s-a facut o deschizatura pe obraz. Ulterior am fost cusut si mai am de stat o zi pana sa imi scoata firele. Are ceva daca merg astazi la piscina? Apa este data cu clor

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Timp de minim 3-4 saptamani trebuie sa te feresti de infectia ranei, altfel risti sa ai dureri cumplite si posibile complicatii, cu urmari vizibile chiar pe viata!

| darrio2007 a răspuns:

Parerea mea este sa eviti mersul la piscina. Apa contine clor nu este data cu clor.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Să nu te duci până nu îți scoate firele. Apa e cu clor, dar rana nu este închisă complet, și cu toate că e cu clor, te poți totuși infecta pe acolo.

| dinaprilie a răspuns:

Clorul nu este ceva ce ii place "carcasei", numita si corp uman.

| christall a răspuns:

Mai bine sa nu te duci. Nu cred ca vrei sa se deschida rana si sa o iei iar de la capat. Cand ti scot firele sa intrebi si asta, daca ai putea sa mergi la o piscina tratata cu clor.

| Flipsyde a răspuns:

Evita sa mergi, rana trebuie sa se vindece prima data, și dacă te expui la soare trebuie factor de protecție