| NowForYou000 a întrebat:

In urmă cu aproximativ o lună mi-a fost rău de la 2 pastile luate pentru a calma durerea de măsea, iar la scurt după ce le-am luat pe acestea, a mai luat și o altă pastiluta ce conținea cafeina(era pentru a-mi da energie). O oră mai târziu mi-a fost foarte rău, aveam febra(nu foarte mare), ameteli, frisoane și parca imi pierdeam conștiința, iar asta a durat câteva zile. Eu fiind fumator, în zilele acelea nici n-am mai putut fuma. Am crezut ca a fost de la acele pastile stările, dar acum cateva zile cand mă aflam în Lidl am început să mă simt la fel, deși n-am mai fumat si n-am mai luat nimic. Am simtit un val de căldură în picioare și parcă pierdeam contactul cu realitatea. Cand am fumat la fel, de la primul fum parca încep să mă panic si imi pierd constiinta. Din motive personale nu pot ajunge la medic momentan, de aceea va intreb pe voi. Ce mi se întâmplă? Sa fie oare epilepsie? Am insuficiență de sânge, e adevarat?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| iulian1302 a răspuns:

Buna! In primul rand, sa lamurim un aspect legat de pierderea starii de constienta! Pierderea constientei este caracterizata de faptul ca persoana cade brusc jos (ca si la lesin) si nu raspunde la stimulii externi - pacientul nu aude ce se intampla in jur, nici nu vede si nu simte, iar dupa trezire pacientii isi amintesc ce s-a intamplat pana la un momentdat. In cazul tau nu este vorba de epilepsie sub nici-o forma! In cazul epilepsiei, pacientii afectati isi pierd starea de constienta si incep sa faca convulsii tonico-clonice (tremura din maini si din picioare, fac celebrele "spume la gura" etc.). Simptomele tale pot sa aiba mai multe cauze printre care si deficitul de anumite elemente ce se regasesc la nivelul sangelui (spre exemplu deficitul de calciu si/sau magneziu). In termeni medicali, "insuficienta de sange" se numeste anemie! Si anemia poate da astfel de simptome (pierderea starii de contienta datorita hemoglobinei scazute aparuta de cele mai multe ori in urma unei hemoragii, ameteli, oboseala accentuata, intoleranta la efort etc). Parerea mea este ca ai un deficit de calciu si/sau magneziu. Trebuie neaparat sa faci cateva investigatii si analize medicale pentru a vedea daca exista modificari la nivelul elementelor sangvine. Astfel, analizele sangvine trebuie sa contina obligatoriu macar examinarea urmatorilor parametrii: hemoleucograma, calcemie, magnezemie, sideremie si VSH. La aceste analize se mai pot adauga desigur si altele precum transaminazele (TGO, TGP), uree, creatinina, colesterol (HDL, LDL). Parerea mea este ca simptomele pe care le-ai experimentat initial (febra, frisoane, ameteli) au aparut datorita unei infectii in organism (raceala sau chiar abces dentar avand in vedere ca luai medicamente pentru combaterea durerilor dentare) si nu au nici-o legatura cu simptomele actuale chiar daca acestea seamana!

| NowForYou000 explică (pentru iulian1302):

Ai dreptate, chiar am lipsa de calciu. M-am informat si din alte părți, iar durerea de măsea o am tot din lipsa de calciu. Durerea persista de 2-3 ani, de atunci iau foarte des medicamente pentru calmare... de 3 ani de zile. Mai am o întrebare: eu fiind fumător, iar dacă nu am mai fumat de când am avut acele simptome, am niște stări "nașpa". Ultima oară când am fumat, de la primul fum mi-a dat panică, parcă nu stiam ce fac, m-am ridicat de pe scaun si tipam, imi întrebam prietenii ce se întâmplă cu mine ca simt că parca adorm. Intrebarea mea este : dacă imi iau calciu, voi putea fuma din nou? Stiu că nu e sănătos, dar parca nu mai sunt eu de cand nu mai fumez, parca o iau razna. Multumesc mult de răspuns! happy

| iulian1302 a răspuns (pentru NowForYou000):

Stiu cum e cand te lasi de fumat, iar aceste stari "naspa" sunt datorate sevrajului care este la randul sau cauzat de lipsa nicotinei! Teoretic nu ar trebui sa mai fumezi deoarece substantele toxice din fumul de tigara pot influenta asimilarea calciului in organism, practic sigur ca poti! happy

| NowForYou000 explică (pentru iulian1302):

Sunt intr-o situatie stresantă acum si nu prea mă pot abține să nu aprind una acum după atâta timp, dar mi-e teamă și nu o iau iar razna. Tu ce zici? Iti iau si sfatul tău in considerare.

| iulian1302 a răspuns (pentru NowForYou000):

Daca tot fumezi putin, eu zic ca poti sa le lasi de tot! Vezi ce efecte nocive au asupra starii tale de sanatate! Depinde doar de tine ce iti doresti mai mult: sanatate sau momente de placere! Este greu sa renunti la fumat dar cu multa vointa se poate!

| NowForYou000 explică (pentru iulian1302):

Ai dreptate! Si mai am încă o intrebare : ceea ce mi se întâmplă mie cand fumez se numește convulsie, e adevarat?

| iulian1302 a răspuns (pentru NowForYou000):

Categoric nu! Ti-am explicat in primul raspuns ce sunt convulsiile!