| lulu_3036 a întrebat:

Acum o saptamana m-a muscat un caine.Nu mi-a dat sangele, nu mi-a rupt pantalonul, dar mi-a facut o vanataie destul de mare (cel putin 5 cm circumferinta). Nu m-am ingrijorat, nu am mers la spital ca sa fac vaccinul acela, crezand ca daca nu mi-a dat sangele nu e nici un pericol, chiar daca acel caine era maidanez.Vanataia este destul de urata(cu verde, galben, mov si rosu laughing ) dar ceea ce ma ingrijoreaza e ca in centrul ei, daca apas simt ca un nodul, ceva tare. Ar trebui sa-mi fac griji, sau se simte asa din cauza ca e pe cale sa se vindece?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| dandelion a răspuns:

Uite serios avem cîini cam zguduiți de pe fix. Eu am pățit la fel! Eram la o plimbare în parc cînd m-a muscat acel cîine. La fel nu mi-a dat sînge, vînătaia era foarte urîtă de toate culorile, însă eu nu m-am dus la medic să-mi pun vaccina ceea. Si văd că de atunci nu am turbat, Slava Domnului, si mi-a trecut si vînătaia. Să zicem că dacă a trecut o săptămînă si nu a avut efecte la nivel de creier, nu cred că asta ar trebui să te streseze prea tare. La mine vînătaia cea urîtă s-a ținut, de fapt, cam multisor (cred că minim vreo 3 săptămîni). Acum nu am nici o urmă de asa ceva. E pe cale să se vindece. Dar dacă totusi simți neliniste pe suflet po-ți să te duci la medic, că la urma urmei nu va fi grav dacă te va înțepa puțin cu seringa. Succese ție! Fii mai atentă data viitoare!

13 răspunsuri:
| katy a răspuns:

Pai e muschiul care a fost starnit in urma muscarii. data viitoare sa nu mai alergi, tipi, sau sa ii agresezi ca sa nu mai sara la tine.la zgomote,tzopaieli, alergari, ei se simt in pericol si de asta actioneaza asa

| Epurean a răspuns:

Du-te la doctor, vezi ca vaccinul ala nu are efect daca il faci prea tarziu.Du-te ca nu e de joaca

| rZv995 a răspuns:

Mai bine du-te la spital este mai bine asa!

| KateNoH8 a răspuns:

Ar trebui sa mergi la medic deoarece cainele care te-a muscat poate a avut vreo boala sau era turbat asa ca ai grija si mergi la doctor sa iti deie ceva pentru rana, in cazul tau sa iti zica ce e cu vanataia. Succes [xoxo

| kiss99 a răspuns:

Intamplarea ta e foarte urata sper sa nu ti se mai intample asa ceva ori vanataia se vindeca cum zici tu ori din pacate cainele ala mediocru ti-a sucit vena crede-ma mi s-a intamplat si eu simteam la fel daca vena e rupt maseazate pe ea in fiecare seara dar cel mai bine este sa te duci la doctor pentru ca eu nu sunt un experta bafta si sper ca este din cauza ca se vindeca

| TheUnikBiby a răspuns:

Daca e pe cale sa se vindece, se poate simti putin cam tare, dar depinde de cazul tau.Totusi, daca in decursul acestor zile nu ai intampinat alte probleme...

| lulu_3036 explică:

Nu am mai avut alte probleme de atunci, si nici nu ma mai doare de cateva zile decat daca apas tare.Cainele m-a muscat de interiorul muschiului femural (pulpa).Imi este ciuda de faptul ca mie chiar nu imi era frica de cainele acela, de fapt nici nu l-am vazut cand a venit.M-a atacat pe ascuns...mie in general nu imi era frica de caini, ba chiar imi plac ff mult...de acum am sa fiu mai precauta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu e ceva prea grav dar cred ca ar trebui sa mergi la doctor sa te informezi mai bine, totusi ai putea sa dai cu o alifie sa-ti mai treaca durereawinking Succes :*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stai lininistit/a.Niciodata nu trebuie sa iti faci griji, orice ar fi! Eu mi-am facut o fisura la mana dreapta si nu mai pot scrie...Dar nu m-am descurajat! E importan sa fii puternic pe plan moral...In cazul tau, ar trebui sa suni doctorul de familie, el iti va putea spune ce sa faci! Sper din suflet sa te fi ajutat si mai ales sa te vindeci!

| MissDi a răspuns:

Mai si pe mine m-a muscat un caine dar mia trecut.si o vanatie e normal sa te doara daca o apesi si sa fie colorata.dar vanataie cu galben nu am mai vazut.

| ClaraConstiantin a răspuns:

Du-te la medic si iti va spune cum e mai binewinking

| silviu_4058 a răspuns:

Nu, se va vindeca in 2 maxim 3 saptamani, mi se intampla des

| 619ciprian a răspuns:

Io spun sa mergi la spital