| RaresPC a întrebat:

Acum vreo 3 luni mi-a sarit plomba de la masea, insa nu m-am dus la medic deoarece nu ma durea.Nici acum daca mestec pe ea nu ma doare si tin sa mentionez ca e o gaura destul de mare, dar cateodata simt cum imi pulseaza ceva in gingie si ma doare destul de tare.Ce poate fi? Daca ma duc la dentist cam ce ar trebui sa faca?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Daca caria sa extins prea mult si sa marit gaura o sa scoata piesa dentara si o va inlocui cu alta. Nervul nu la scos daca durerile persista.

| MozZatY a răspuns:

Te sfatuiesc sa te duci la dentins imediat ca sa eviti niste nopti nedormite cu dureri cumplite. Daca caria se extinde pana la nerv acesta se inflameaza... Daca se gaureste de tot maseaua o sa te coste mai mult sa o plombezi.

| RaresPC explică (pentru MozZatY):

Eu ma gandesc ca nervul a fost scos pentru ca prima oara cand mi-am pus plomba mi-a pus cam vreo 3 saptamani la rand arsenic si a si umblat pe canale cu niste ace micute.Tu ce zici?

| MozZatY a răspuns (pentru RaresPC):

Atunci ti l-a scos mai mult ca sigur. Oricum e bine sa pui acum plomba pentru ca daca ai gaura mare in masea cu timpul o sa se parga peretii si o sa ramai doar cu radacina, iar plomba pe canal plus coronita (fie ca e de metal, portelan, etc) o sa te coste mai mult si necesita o atentie mai mare la alimente, igiena, etc.