| Dan_Florin_1997 a întrebat:

Salut am o gaura in masea cea de sus din partea stanga si pot sa mananc doar in partea dreapta deoarece daca mananc in partea stanga pe partea maselei si mestec am o durere ingrozitoare de masea daca mestec pe partea aceea spuneti-mi ce sa fac? sa ma duc la dentist? doare sau poate imi puteti spune ce am?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Raniia a răspuns:

Maseau ta este un organ viu cu vase sanguine si nervi care o leaga de restul corpului si s-a inbolnavit -cariat pentru ca invelisul ei are o crapatura prin care microbii pot patrunde in interior.Pentru a evita complicatiile du-te la medicul dentist sa-ti trateze aceasta carie.Pentru a pastra dintii sanatosi, trebuie evitate toate greselile care favorizeaza formarea cariilor!

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Pentru a atenua temporar durerile, poţi să foloseşti ( cu respectarea Prospectului ) unul dintre următoarele medicamente : Ketorol/Ketonal, Algocalmin/Algozon, Nurofen ( simplu sau forte ), Ibuprofen 400/Markofen, Ibuprofen 600 ( dacă durerile sunt foarte puternice ), etc.

De asemenea, ar fi INDICAT să mergi cât mai curând la stomatolog ca să vadă ce problemă ai la măseaua respectivă şi s-o repare ( polizează caria şi o plombează )!

Toate cele bune.

| Cartofaru2000 a răspuns:

Simplu e cariata, asa am si eu 2 maselewinking du-te la dentist, niste plombe si nu mai ai treaba. Si eu trebuie sa ma duc din septembriewinking si dupa spala-te zilnic pe dinti.