| maidatendragosteamea a întrebat:

In martie implinesc 18ani si vreau sa donez sange. Ce trebuie sa fac ca sa pot dona? Acte, si mai ales daca am de platit pentru analize sau altele. Mentionez ca nu imi stiu grupa de sange si nici analizele nu le-am mai facut de mult timp, in rest, nu am nicio boala, nu beau si nu fumez. Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| trixiiie a răspuns:

Analizele sunt gratuite pentru oamenii care donează sânge, dar problema e să ai glicemia mare, o greutate de 60kg, lipsa anemiei ( de care poți să nu știi tu ), și tensiunea bună.
Iei buletinul cu tine.

7 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Nu trebuie sa platesti nimic --- te duci la centrul de recoltare doar cu cartea de identitate. Vezi ce drepturi ai ca donator :http://www.avocatnet.ro/......chimb.html

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Te prezinti la centrul de donare cu actul de identitate. Nu ai nimic de platit.

| JohnnyBi a răspuns:

In afara de actul de identitate ai niste conditii. mai multe detalii aici: http://doneazasange.ro/

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Trebuie CI (cartea de identitate), nu platesti nimic si primesti un bon valoric.

| neutrino a răspuns:

Nu-ti trebuie decat C.I. De restul se ocupa cei de la centrul de recoltari.

| Fatamuntilor a răspuns:

Cu cartea de identitate te prezinti la centru de recoltare. Oricum iti vor face analize, nu trebuie sa platesti nimic!

| CrazyRat a răspuns:

Buletin de identitate, restul iti fac ei gratis (logic), grupa de sange ti-o spun ei.