| MamaligaCuCarnatzy a întrebat:

Ajuta orice sport la cresterea in inaltime?
Salut TPU! Sunt complexat de inaltime si as da orice sa mai cresc.Am auzit din anumite surse ca orice sport te ajuta sa te mai inalti deoarece iti creste nivelul de testosteron.Eu, fac sala(nu ca sa ma inalt ci ca sa fac muschi) si acolo depun ceva efort.In fine, pe mine ma intereseaza daca ma ajuta orice fel de sport sa ma mai inalt.Deci:
AJUTA SPORTUL (ORICARE) CRESTEREA IN INALTIME?
P.S.-Fara comentarii de genul sala opreste cresterea pentru ca de fiecare data cand merg la sala am grija sa nu fac cu greutati mari si pe langa asta stau atarnat de o bara cam 30 de secunde dupa fiecare serie(deci fac chestia asta de vreo cel putin 10 ori la un antrenament)...deci nu prea cred ca imi afecteaza cresterea.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Sala poate afecta cresterea printr-un mecanism mult mai complex: cresterea in masa musculara mobilizeaza prea multe proteine si nu mai rama suficiente ca sa sustina cresterea in inaltime. Iar regimurile hiperproteice inhiba cresterea in inaltime, fiindca inhiba secretia de hormon de crestere. Prin urmare, in adolescenta cam trebuie sa alegi intre muschi mari sau crestere in ianltime.
NU orice sport ajuta cresterea in inaltime, unele o inhiba (in special cele care includ masa musculara mare sau efort excesiv ca gimnastica). Favorizeaza cresterea in inaltime mai ales sporturile in aer liber (expunerea suficienta la soare este foarte importanta), cele care includ alergare si sarituri, precum si inotul, fiindca apa anuleaza gravitatia si lasa libere cartilajele de crestere.

| Floreenofficial a răspuns:

Salut.Treaba cu creșterea cred că ține și de ADN, de materialul genetic, poți să stai tu atârnat mult și bine, nu știu dacă te ajuta prea tare.Si da, sportul te ajuta. Apuca-te de ceva, in afara de sala.Succes!

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Daca nu am fi evadat din oceane: am fi depsit balenele albastre. Asa ca poti fi sgur-sigur ca o sa te lungesti daca o sa inoti cat mai mult.winking

| MarcelSpataru a răspuns:

Există mai multe tipuri de exerciții care pot ajuta la îmbunătățirea posturii și la creșterea înălțimii, însă trebuie să ținem cont de faptul că majoritatea oamenilor au o înălțime maximă stabilă, determinată genetic. În cele ce urmează, îți voi prezenta câteva exerciții care pot ajuta la îmbunătățirea posturii și la întinderea musculaturii spatelui și a membrelor inferioare:

Exerciții de întindere pentru spate: Încearcă să stai drept, cu mâinile pe șolduri, și îndoaie capul înainte, în jos, până simți o întindere în partea inferioară a spatelui. Ține această poziție timp de câteva secunde, apoi întoarce-te încet în poziția inițială.

Exerciții pentru întinderea membrelor inferioare: Poți încerca să întinzi membrele inferioare prin întinderea până în vârful degetelor, sau prin îndoirea picioarelor și a genunchilor cât mai aproape de piept.

Exerciții pentru întărirea mușchilor spatelui: Poți încerca să stai în patru labe și să îți ridici un braț și opositele picior în sus, într-un plan paralel cu podeaua. Ține această poziție timp de câteva secunde, apoi întoarce-te încet în poziția inițială și repetă exercițiul cu celălalt braț și picior.

Este important să reții că aceste exerciții pot ajuta la îmbunătățirea posturii și la întinderea musculaturii, dar nu vor avea un efect semnificativ asupra înălțimii tale maxime. Este important să îți menții o dietă echilibrată și să fac.

Ghid detaliat aici https://fii-modern.com/......-inaltime/

| MarcelSpataru a răspuns:

Există mai multe tipuri de exerciții care pot ajuta la îmbunătățirea posturii și la creșterea înălțimii, însă trebuie să ținem cont de faptul că majoritatea oamenilor au o înălțime maximă stabilă, determinată genetic. În cele ce urmează, îți voi prezenta câteva exerciții care pot ajuta la îmbunătățirea posturii și la întinderea musculaturii spatelui și a membrelor inferioare:

Exerciții de întindere pentru spate: Încearcă să stai drept, cu mâinile pe șolduri, și îndoaie capul înainte, în jos, până simți o întindere în partea inferioară a spatelui. Ține această poziție timp de câteva secunde, apoi întoarce-te încet în poziția inițială.

Este important să reții că aceste exerciții pot ajuta la îmbunătățirea posturii și la întinderea musculaturii, dar nu vor avea un efect semnificativ asupra înălțimii tale maxime. Este important să îți menții o dietă echilibrată și să fac.

Ghid detaliat aici https://fii-modern.com/......-inaltime/