| MamaligaCuCarnatzy a întrebat:

Imi opreste sala cresterea in inaltime?
Salut TPU! Fac sala cam de 10 luni si ma gandesc sa ma las pentru ca mi-e frica sa nu-mi opreasca cresterea in inaltime(am 17 ani).Eu sunt complexat de inaltimea pe care o am si am incercat sa schimb asta prin anumite sporturi...in schimb din diferite motive n-am cum sa practic sporturile de inaltat; asa ca am zis sa compensez pe alta parete-fizicul.Asa ca, m-am apucat de sala.Pentru mult timp am crezut ca e doar un mit dar multi mi-au spus ca chiar asa e-opreste cresterea.Totusi, de cand m-am apucat de sala am avut grija sa nu imi afecteze cresterea : nu prea faceam deloc exercitii care sa-mi preseze coloana, cand faceam nu faceam cu mai mult de 10 kg(si oricum doar 1 din 10 ex era asa) si pe langa asta de cand m-am apucat, cam la fiecare antrenament stau atarnat de o bara cam 30 de secunde si fac asta de cel putin 10 ori(deci cam cel putin 5 minute la antrenament)-e un exercitiu de stretching.De asemenea tin sa mentionez si ca nu iau proteine sau steroizi (am auzit ca afecteaza si cresterea in inaltime).Totusi, desi le-am explicat cunoscutilor asta, ei tot au spus ca afecteaza cresterea. Din ce am citit pe net, parerile sunt impartite(si am gasit situatii foarte asemanatoare-persoane care sunt in aceiasi situatie ca mine). Deci, voi ce credeti:
AFECTEAZA SALA CRESTEREA IN INALTIME (IN CAZUL MEU)?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Dalmore a răspuns:

Nu prea mai cresti la varsta asta oricum.
Iti dau un exemplu personal si poate nu prea relevant, dar am doi prieteni care fac sala de la 13-14 ani, unul are 1, 55 si unul putin peste 1, 60 (acum au 22-23 de ani) - nu stiu daca sala le-a afectat cresterea sau si parintii lor sunt la fel de mici, dar doar pe ei ii stiu ca fac sala de atata vreme si alti baieti asa mici nu prea mai cunosc. Eu cred ca orice faci te afecteaza intr-un fel sau altul. Pana si lipsa somnului iti poate influenta cresterea... sau alimentatia incorecta. Deci s-ar putea si asta sa fie un factor. Dar mie mi se par mult mai importante sunt genele. Parintii tai sunt scunzi?
Nu trebuie sa fii complexat de inaltimea ta, daca am fi toti de aceiasi marime ar fi plictisitor.

| MamaligaCuCarnatzy explică (pentru Dalmore):

Mama are 1.54, tata 1.74 iar eu 1.66.Adevarat, nu sunt ei foarte inalti dar totusi, ar fi trebuit sa fiu mai inalt de atat, macar 1.70...

| Dalmore a răspuns (pentru MamaligaCuCarnatzy):

Se spune ca ne oprim din crestere pe la 21 de ani, poate mai ai totusi sanse sa cresti. big grin

| catalin09023 a răspuns:

Nu. Sala ar trebui sa te ajute sa iti "definesti" (nu imi vine nici un cuvant in minte) mai bine corpul, ajuta la crestere si bineinteles sa ai multa grija =) in schimb eu consider ca nu ii stres, poti sa faci linistita stiu unele cazuri in care sala a mai inaltat persoane