| anonim55775 a întrebat:

Ajutati-ma va rog! Cititi tot!

29 septembrie - incep sa sangerez abundent (am fost insarcinata) m-am gandit sa ma prezint la ginecolog sa vad care e treaba deoarece aveam dureri foarte mari si sangerari abundente. M-am prezentat iar doctorul mi-a spus ca am pierdut sarcina si am fost nevoita sa fac avort chirurgical. Mi-au dat un tratament si atat... despre relatiile sexuale nu mi-au spus nimic... fiind prima sarcina nu aveam de unde sa stiu.

16 octombrie - ma intalnesc cu iubitul meu dupa 3 saptamani el fiind plecat in Germania si nestiind ca n-am voie sa intretin relatii sexuale 6 saptamani dupa avort am intretinut in acea noapte cu el relatii sexuale. De obicei ciclul menstrual il aveam pe 16. I-am spus iubitului meu ca s-ar putea sa fiu pe ciclu in acea seara deoarece suntem 16. Am vazut ca nu imi vine si iubitul meu a insistat sa intretinem relatii sexuale... iubitul meu nu s-a gandit ca daca facem sex neprotejat exista riscul sa raman instant insarcinata asa ca am intretinut relatii sexuale neprotejat. A terminat odata si a inceput sa ma intepe in zona burtii. A insistat sa facem de mai multe ori si tot ma intepa... ok trece si ziua de 16 si ciclul tot nu-mi venea si m-am gandit ca din cauza avortului imi mai intarzie am zis sa mai astept!

29 octombrie - Pana in aceasta zi n-am mai intretinut deloc relatii sexuale cu iubitul meu deoarece a vazut ca ma inteapa in zona burtii si ne-am ferit amandoi totusi m-am gandit sa fac 2 teste nu unul singur sa vad daca n-am ramas iar insarcinata si ce sa vezi ambele au dat pozitiv. Am fost foarte fericita ca am ramas iar dar am citit pe internet ca rezultatul poate sa fie fals-pozitiv dupa avort asa ca m-am gandit sa fac iar 2 teste si le-am facut in dimineata urmatoare si dap ambele au dat negativ. Sun la ginecolog imi face programare marti, 3 noiembrie sa ma prezint la el!

3 noiembrie - Ma prezint la ginecolog imi face control si imi zice ca nu se afla nimic in uter dupa ii explic situatia si imi zice ca poate sa fie sarcina extrauterina si ar trebui sa-mi fac analize!
Mentionez ca si la momentul actual am sangerari foarte foarte mici si foarte rare!

Ma puteti ajuta cei care stiti? Va rog!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Pentru linistea ta sufleteasca dar si pentru a fi perfect informata in legutura cu starea ta din acest moment in privinta unei posibile dar si improbabile thinking sarcini (pur ipotetice), este cazul sa te prezinti la un laborator de analize medicale pentru a ti se face un test de sarcina beta-hCG (de tip cantitativ) pe o proba de sange. Rezultatul obtinut prin testul beta-hCG in acest moment va fi 100% valid, valabil si corect insa numai in privinta actelor sexuale intretinute in data de 16 Octombrie.
In privinta actelor sexuale intretinute in data de 29 Octombrie, in acest moment (dupa doar 7 zile) este cu totul imposibil ca cineva sa se poata pronunta si sa-ti ofere un raspuns obiectiv si concludent.
Multa sanatate!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă testul a ieșit pozitiv, ești însărcinată.

| LoveSleep a răspuns:

Vai si amar.
IQ putin peste 80, inconstiență, comunicare in relatie 0 si alte lucruri care iti sugereaza insistent sa nu faci niciodata copii. Si tu nu le bagi in seama... urat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din moment ce doctorul ti-a recomandat sa faci analize, cred ca ar trebui sa incepi cu asta. Ai putea sa iti faci si o programare la alt doctor sa vezi ce spune dar cu corpul tau nu e de joaca. O sarcina extrauterina poate fi periculoasa (recomand sa cauti pe internet sa citesti) si poate duce la un nou avort spontan.
Mergi cat mai repede la doctor.

| Teo29 a răspuns:

Tot dr. te indruma cel mai bine. Mergi si la alt dr pentru o a 2 opinie daca asa, vezi sa fie cineva competent