| Girly97 a întrebat:

Ajutati-ma va rog frumos, de cateva zile nu mai dorm deloc bine. Dorm cateva ore dupa care ma trezesc noaptea devreme si pana dimineata imi tot schimb pozitia incercand sa adorm la loc. Seara trecuta am dormit doar doua ore si sunt ingrijorata ca voi ajunge sa nu mai pot dormi deloc niciodata. Am baut mai devreme un ceai de tei care sper ca ma va ajuta. Daca nici in seara asta nu pot dormi am sa o iau razna! Este normal sa iti fie greu sa dormi o noapte din cand in cand dar nu cred ca este normal sa nu poti dormi nopti la rand. Ce sa ma fac? Este posibil sa nu mai pot dormi niciodata, la fel ca cei care sufera de insomnia familiala fatala?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Nu stiu daca mai am ceva de adaugat la ceea ce a spus Andreeeeeeeea2000; daca va fi o funda, ea o merita.

Daca ziua nu ai activitate fizica (dar care sa fie si placuta) care sa iti oboseasca trupul, atunci trebuie sa iti faci. Te apuci de exercitii fizice serioase chiar si acasa daca nu iti permite timpul/banii sa mergi la sala. Trebuie neaparat efort fizic. Altfel corpul nu simte nevoia de odihna. Din pricina aceasta esti "inca in viata" noaptea, lucru care il simti pe pielea ta ca nu este unul bun.
Redu ciocolata, cafeaua, pepsi si cola; iar seara este interzis consumul lor.
Te mai poate ajuta si cititul une carti seara; dar nu prea recomand acest lucru deoarece nu vei mai intelege prea bine cartea.

Răspuns utilizator avertizat
| Girly97 explică:

Prieteni, ceaiul asta de tei este magic! Nu stiu ce mi-a facut dar am reusit sa dorm cum nu am mai dormit demult! M-am trezit acum energica si cu o stare de bine!

| KiszMy a răspuns (pentru Girly97):

Ești sigură că "magia" a făcut-o teiul din ceai?

| Girly97 explică (pentru KiszMy):

Da, sunt sigura.

| KiszMy a răspuns:

Dacă n-ai somn nu te pune în pat că o iei razna. Mai bine găsește-ți o activitate cu care să-ți ocupi timpul sau ieși pentru a lua o gură de aer, că doar nu-ți face nimenea program.
Pentru mine nu ar fi o tragedie, chiar dacă aș ști că nu mai adorm niciodată!

| bystefu a răspuns:

Sa nu fie inceput de depresiewinking

| Andrei_Robert_1994_lPpI a răspuns:

Bea o cana de ceai de tei in fiecare seara si incerca sa te culci la aceeasi ora mereu. Inante de a te culca cu 2h nu mai sta
pe calculator, telefon si TV, ci incearca sa te odihnesti sau sa citesti. Daca simptomele se agraveaza este bine sa consultati mediucl de familie.

| Girly97 explică (pentru Andrei_Robert_1994_lPpI):

Nu am mai baut ceai de tei de multi ani asa ca am cumparat azi un pachet special pentru mine. A trecut o ora de cand am baut si acum parca ma simt mai linistita, mai calma, nu ma mai gandesc la lucruri negative si imi tin cu greu ochii deschisi. Pare un semn bun. Oare ceaiul de tei chiar face minuni?

| Andreeeeeeeea2000 a răspuns:

Am trecut anul trecut printr-o experiență asemănătoare. Vreme de 2 luni ma uitam pe pereti in fiecare noapte iar ziua lucram într-un restaurant deci stresul era la el acasă
Am început seara sa beau ceai sau lapte cald, sa nu mai mănânc după ora 6 si plimbări lungi înainte de somn si ceva ceva sa îmbunătățit.
Încearcă să ieși la o plimbare de seara sau cauta o activitate care sa te obosească in asa fel incat sa poti dormi.

| figo2222 a răspuns:

Poți să bei un lapte cald seara ca să adormi!
Citeşte o carte ca sa obosesti mai repede!
Daca tot nu reuşeşti să adormi, consultă un medic! Vorbeşte cu parintii tai!
Sper ca te-am ajutat! big grin