| Ihahu a întrebat:

AJUTOOOOR, va rog! Acum 2 ani-2 ani jumatate am fost violata. Dupa acest lucru, primele 3 luni cand mi-a venit ciclul, am avut dureri groaznice. In rest totul bine si frumos. Cam dupa un an, parca, mi-au aparut pe labii niste bubite albe, care ma mancau. Au trecut repede, de la sine, si nu mi-a mai aparut nimic. Acum, dupa inca un an, pe sani, partea superioara a bratelor, gat, picioare si foarte rau, pe burta, mi-a aparut un fel de iritatie. Eu am psoriazis. Am fost la dermatolog, mi- dat niste creme, majoritatea au trecut, lasandu-mi insa semne albe. mai am putin. Dermatologul mi-a zis ca nu i se pare ca e psoriazis. Trebuie sa fac o biopsie. De curand, am racit ( racesc usor) dar parca acum e mai rau ca in alte dati. Am dureri foarte mari de cap mereu si stari de voma si ameteli. Cand calc am dureri mari de cap si ametesc imediat+starea generala asa e. De ceva timp iau calmante( prescrise de doctor) V-am dat toate detaliile sa le stiti. Intrebarea mea e: as putea avea vreo boala venerica? sad. La biopsie ies bolile venerice? Multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| Adina77 a răspuns:

Consult ginecologic obligatoriu.
Cu lama si test Babes Papanicolau.
Si un VDRl pentru sifilis, din sange.

| VadTot a răspuns:

Scuza ma ca ti zic dar... Tu ai mare nevoie de un psiholog!
Am impresia ca tu crezi ca tot ce ti se intampla este din cauza acelui viol!
?

| SkyPilot a răspuns:

Da, ai putea. Ar fi trebuit sa mergi la control la timp scurt dupa evenimentul neplacut. Mergi la un control si fa-ti si un test de HIV ca sa fii sigura. Ce descrii nu este HIV, iar vestea buna este ca BTSurile celelalte sunt relative usor de tratat in ziua de azi.

| Ihahu explică (pentru SkyPilot):

Deci se poate vedea la biopsie daca am ceva sau nu?

| SkyPilot a răspuns (pentru Ihahu):

Biopsia are un motiv specific. Trebuie sa iti faci analize pentru chlamydia, sifilis, gonoree si ce se mai face uzual.
Trebuie neaparat sa vezi un ginecolog. Cu cat lasi mai mult, cu atat este mai greu de tratat. Ar fi bine sa vezi si un psiholog pentru tratarea traumelor lasate de ceea ce s-a intamplat.
Inteleg din raspunsurile tale date altora ca esti minora si ca parintii tai nu stiu ce s-a intamplat. Parerea mea este sa le spui, parintii sunt oamenii cei mai apropiati de tine. Nu te juca cu sanatatea ta!

| SkyPilot a răspuns (pentru SkyPilot):

Pentru a doua oara nu am fost destul de clar. Biopsia ajuta sa se vada ce anume este cu iritatia dar nimic altceva. S-ar putea sa nu descopere nimic, iar iritatia sa aiba alta cauza de prin organismal tau. Ca sa iti dau un exemplu, eu am avut o iritatie si mancarimi pe burta. Nu era permanenta, aparea si disparea. Am fost la doctor si nu au gasit nimic. Din aproape in aproape am facut legatura intre o anumita curea si iritatia respective (probabil ca a fost tratata cu o substanta chimica la care organismal meu era intolerant).
Scuze, dar la raspunsul precedent eram pe graba. Acum am citit totul si vad ca poti merge singura la ginecolog. Daca nu te descurci altfel, ai putea sa le spui la ai tai ca ai ceva dureri jos si ca ai avea nevoie sa mergi la un control.
Cel mai bine ar fi sa mergi la doctorul de familie, sa ii spui ca ai avut un contact sexual cu cateva luni in urma cu o persoana despre care ulterior ti-ai dat seama ca e dubioasa si ca ai nevoie de teste. Spune doctorului toata povestea, asa cum ai scris-o aici. Trebuie sa-ti spun ca eu nu mai locuiesc in Romania de foarte multi ani si nu mai stiu cum functioneaza sistemul medical romanesc.
Stiu pe cineva care are aceeasi problema cu durerile de cap la raceli. Persoana respectiva a observat ca exista o legatura intre durerea de cap si un nas incarcat. Doctorii nu l-au ajutat cu nimic, a facut o groaza de teste dar nu a iesit nimic. Acum isi pune solutie salina, gel pentru umidificarea nasului, face dusuri calde pentru a inmuia zona sau isi pune un tampon cald (exista ceva care se incalzeste la microwave) si spune ca si-a adus problema asta sub control.

| Ihahu explică (pentru SkyPilot):

Am 19 ani

| Alcyon a răspuns:

De ce nu te duci la ginecolog?

| Ihahu explică (pentru Alcyon):

Nu vreau sa afle ai mei.