| nuconteaza777 a întrebat:

AJUTOR,am băut pastile de citramon-BP FORTE, dar nu am observat ca conțin paracetamol și acum mă simt foarte rău (am stare de vomă, tremurici și iritabilitate mare) dar eu am avut o intoxicație fatală cu paracetamol cu un an în urma.
Ce pot sa fac sa calmeze aceste simptome?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Daca stii ca ai probleme, trebuie sa citesti cu atentie prospectele medicamentelor pe care le iei. Nu pari afectat prea tare, că scrii destul de bine.

| nuconteaza777 explică (pentru darrio2007):

Nu am știut că voi avea probleme cu pastilele care conțin paracetamol chiar și după un an de la intoxicatie..deja a fost o lecție, bine că n-am fost mai rău

| darrio2007 a răspuns (pentru nuconteaza777):

Ok. Mare atentie pe viitor.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dar eu am avut o intoxicație fatală cu paracetamol.
Având în vedere aceasta, să suni la 112. să mergi la urgență să îți facă o spălătură stomacală. Acum, până nu este prea târziu.

| mastadont a răspuns:

Paracetamolul este fatal în doze mari! Mergi la urgențe sau cheamă salvarea, nu e de joacă. Paracetamolul îți distruge ficatul iar dacă ai luat prea mult este posibil ca acest organ să nu mai funcționeze corespunzător sau chiar deloc. După întrebare bănuiesc că ai băut mai multe pastile așa că s-ar putea să fie grav.

| Alexandrionelu a răspuns:

Dacă e pe bune mergi la doctor sau cheamă ambulanța.
Daca e la mișto, explica-ne și noua cum ai avut o intoxicație fatală cu un an în urma? Cum arata lumea de dincolo, este plina de "tremurici"?

| nuconteaza777 explică (pentru Alexandrionelu):

A trecut deja de la sine, am băut multa apă și am adormit. apoi au trecut senzațiile.
Pai in septembrie 2018 am vrut sa mă sinucid, dar a eșuat.am băut o doza foarte mare de paracetamol puternic. Am vărsat fara oprire o noapte întreagă, Fratele m-a văzut dimineața în ce stare eram și a chemat ambulanța. Daca o chema mai târziu nu avea să mă mai ajute nimic
In a doua sau a treia zi de internare la spital, organismul meu a vrut să cedeze și în acel moment am înțeles prețul vieții, dar totodată simțeam o detașare de aceasta lume. mi-au scos sângele otrăvit o noapte întreagă.
A fost o lecție pe viață,

| Alexandrionelu a răspuns (pentru nuconteaza777):

Trist, ce îmi spui, îmi pare rău. Știu ca uneori viata asta este de rahat, dar alta nu avem, trebuie sa o trăim asa cum e și ai răbdare, ca vin și perioade mai bune.
Capul sus!

| nuconteaza777 explică (pentru Alexandrionelu):

Mulțumesc, Dumnezeu sa te aibă în pază!