| AnnaMaria237 a întrebat:

Am facut o prostie ieri, am luat 16 sau 17 pastile de paracetamol. Trec printr. O pasa proasta si intr. Un moment de nebunie asta mi s. A parut o solutie! In fine, revenind, azi noapte mi.a fost foarte rau si dimineata la fel, apoi m. Am simtit putin mai bine dar acum ma simt iar rau, ar trebui sa ma duc la urgente, am auzt ca supradoza de paracetamol poate fi fatala
Astept raspunsuri cat mai repede, va multumesc mult.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Donsavas a răspuns:

Ar trebui sa fi la urgente acum. Nu știu câți ani ai, ce probleme ai sau ce simți și mai gândești în momentul acesta, dar nerezolvand problemele din timp, vei simți nevoia sa te descarci sau sa te oprești de fiecare data. Trebuie sa iei totul ușor, vezi tu de unde poți începe, știi mai bine. Încearcă sa te exteriorizezi discutând cu cineva apropiat sau cu un psiholog. Te ajuta foarte mult atunci când nu ți doar pentru tine și mai afli și alte păreri. Nu te hotărî sa renunți, asta poți face oricând, însă tu ai prezentul la dispoziție pentru a ți face un bine, pentru a trai. Dacă îți dorești să lupți în continuare, mergi la spital sau ramai acolo pana la externare, dacă nu, poți aștepta sau poți relua ce ai făcut și aseară, nu știi când îți cedează corpul. Eu nu te susțin, în schimb Îți recomand sa iei niște medicamente psihotrope date de psihiatru. Te vor face sa te simți mult mai bine fizic și psihic decât paracetamolul sau alte medicamente luate fără prescripție și în supradozaj. Poți încerca sau poți sa ti rezolvi problemele, fără sa aștepți sa mori sau sa se întâmple altceva. Degeaba aștept eu sa înceapă al treilea război mondial dacă oamenii nu vor sa se bata sau e în zadar sa sper ca ceilalți sa devină mai buni când pot munci ca eu sa fiu mai bun. Ai mai multa grija de tine, nu are de ce sa lupte vecina pentru tine. Toți avem o viață și trebuie sa ne o întreținem!

| AnnaMaria237 explică (pentru Donsavas):

Am 18 ani, si am niste probleme si o viata pe care nicio fata de 18 ani nu si. Ar dori.o
Nu sunt la spital nu stiu ce sa fac, mi s. Ar putea agrava starea? Gen sa lesin sau chestii mai grave?

| Donsavas a răspuns (pentru AnnaMaria237):

Cum te mai simiți? Puteai sa mergi pana la spital, chiar și minora fiind, dacă e o urgenta. Ești asigurata ori acum trebuie sa te descurci singura. Data viitoare nu mai lua decizii după primul gând venit sau la ultima suta de metrii, s ar putea sa nu mai fie nimic de făcut și sa se întâmple inevitabilul ( sa mori). Spune ți problemele unui psiholog sau mergi la un psihiatru pentru calmare. Orice om conștient și matur face asta, în zilele noastre.

| AnnaMaria237 explică (pentru Donsavas):

Acum ma simt mai bine, sper sa nu imi mai fie rau. Multumesc pentru sfaturi so ajutor, voi tine cont de tot ce mi. Ai spus. Iti multumesc inca odata, multa sanatate. O zi frumoasa.

6 răspunsuri:
| TheWhiteDemons a răspuns:

Pai poate aparea intoxicatia cu paracetamol.
In momentul in care ai depasit doza maxima admisa de Paracetamol te afli la risc de a dezvolta intoxicatia acuta cu paracetamol. De obicei supradozele de paracetamol sunt accidentale. Oamenii stiu ca pot lua maxim 4-8 comprimate de paracetamol pe zi in functie de conditie, dar totusi o mare parte dintre prezentarile la serviciului de urgenta sunt datorate supradozei de paracetamol.In cazul supradozei suicidale cu paracetamol descoperita in timp util, tratamentul initial consta in spalaturi gastrice si administrarea antidotului.Deci e periculos ca ai luat atatea pastile, daca te simti foarte rau du-te la urgente.

| AnnaMaria237 explică (pentru TheWhiteDemons):

Ieri la ora 17 am luat cele 16-17 pastile si dupa 2 ore am inceput sa ma simt rau, si imi este rau si in momentul de fata. Am incercat sa ma fac sa vomit dar nu am reusit.

| AnnaMaria237 explică (pentru TheWhiteDemons):

Ieri la ora 17 am luat cele 16-17 pastile si dupa 2 ore am inceput sa ma simt rau. Am incercat sa ma fac sa vomit dar nu am reusit.