| anonim_4396 a întrebat:

Am luat 15 pastile de Paracetamol deodata cu vreo 4 ore in urma. Stiu ca am facut o prostiee. Poate afecta? Pana acum am baut 2 doze de Cola...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| MihaelaDart a răspuns:

Efectele se vad abia dupa 12 ore de la inghitirea pastilelor, ar fi cazul sa te prezinti mai devreme la spital decat mai tarziu. Iar moartea survine dupa 72 de ore daca nu este tratat pacientul la timp. Supradoza se numeste atunci cand inghiti 15 pastile de paracetamol deodata. Copiilor le poate fi fatala o astfel de supradoza, trebuie mers la camera de garda de urgenta.

Alte efecte adverse ale folosirii improprii a paracetamolului sunt febra puternica, ulcerul bucal, migrenele chiar.

5 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Eu zic sa mergi imediat la spital la urgente si sa le spui chestia asta.Este cel mai bun sfat pe care ti-l poate da cineva.
Paracetamolul distruge ficatul! La 15 pastile deodata ma mir ca inca nu ai murit, deci cum spuneam mergi imediat la spital!

| Felys a răspuns:

Tu ai vrut sa iti treaca dintrodata raceala, sau ai vrut sa mori?

| ambicio a răspuns:

Bea mult ceai.

| calin_8886 a răspuns:

Poti face leziuni hepatice. Esti tanar cred, probabil n-o sa patesti nimic, paracetamolul nu are atatea efecte secundare. Consulta un medic daca te simti rau