| anabla12 a întrebat:

Ajutor...aseară am rupt un bat cu piciorul și a pocnit, când pornise parca îmi trecuse sunetul prin urechea dreapta și de atunci parca mi s-a înfundat urechea, tot am zgaltait-o ca să se dea drumul dar azi tot asa o simt, parca ma si doare un pic, ajutor va rog? Poate am un dop de ceara și de la zgomot s-o dus, precizez ca, când casc parca nu se mai simte asa infundata

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Spala-te in urechi cu apa calduta, dupa care sterge-le cu coltul unui prosop.
Daca nu s-a revenit auzul:
Prinde-ti nasul strans tare cu 2 degete si sufla fortat prin nas (cu gura inchisa), pana ce vei auzi cate o pocnitura, pe rand, la ambii urechi.
Dupa pocnitura iti va fi revenit auzul.

| anabla12 explică (pentru Bula):

De auzit aud problema este ca parca simt ca e ceva acolo o simt un pic infundata

| Bula a răspuns (pentru anabla12):

Spal-o, cum am scris.
Eu fac deseori aceste "manevre", cand mi se infunda urechile.

| anabla12 explică (pentru Bula):

Mie îmi este frica dacă s-a întâmplat ceva cu timpanul dacă s-a perforat încă o mai simt infundata da nu chiar as atare uneori simt ca nu mai e dar alte ori da am pus într o batista niște sare și am lăsat o la încălzit apoi am pus-o la ureche

| dullcat a răspuns:

Pentru urechi infundate poti face spalaturi acasa sau la spital.

| MotoBlitz a răspuns:

Câte bețe mi-a dat mama peste picioare și nu m-am văitat atâta. Nu are treabă cu sunetul, doar nu ți-a intrat bățu' n ureche, ce dreacu. Cumpără șprey auricolorar d-ăla și o să te desfunde bine rău de tot. No hai pa

| sadgirlbby a răspuns:

Du-te la doctor?